Ha gimnázium után nem megyek egyetemre v fősulira, csak elvégzek egy OKJ-s képzést, ezzel ugyenolyan könnyű elhelyezkedni mint egy diplomáva? És ugyanannyit is ér?
Még nehezebb.
"És ugyanannyit is ér?"
Természetesen nem. De minek mentél gimnáziumba ha nem tanulsz tovább. Akkor egy szakközépbe kellett volna menned és érettségi után könnyebb lett volna szakmát tanulnod.
Azért ment gimnáziumba, mert 14 évesen halvány lila gőze sem volt, hogy akar-e tovább tanulni és ha esetleg egyetemet/főiskolát végzett szülei vannak, akkor ők valószínűleg a gimnáziumot propagálták.
Elhelyezkedni semmivel nem könnyű, ezt jobb, ha az elején tisztázzuk. Attól függ, milyen OKJ-t csinálsz, mert sok OKJ képzés van, amire sokkal nagyobb kereslet van, mint egyes diplomákra. Az OKJ-s képzés természetesen nem ér annyit, mint egy diploma. A rangsor a következő: első az osztatlan képzés (5 vagy 6 év) vagy Msc, mester képzés (3+2 év) után kapott diploma, ezt követi a Bsc vagy Ba alapképzés (3 év) után kapott diploma, ezt pedig az OKJ-s felsőfokú tanulmányról kiállított oklevél, ami nem diploma (az OKJ 1 vagy 2 éves képzés). Nyilvánvalóan véletlenül sincs akkora értéke annak, hogy 1 kozmetikus végzettséget szerzel, mint annak, ha 6 éven át gürcölsz és magolod az emberi test csontjainak latin nevét. Ettől függetlenül az OKJ nem olyan dolog, amit le kellene nézni vagy alsóbbrendűnek minősíteni. Ugyanis a kedves drága diplomás társadalom, amelynek komoly hányada sajnos gyakorta lesajnálja az OKJ-st vagy a szakmunkást két napot sem bírna ki a Föld hátán, ha nem lennének szakmunkások és szakiskolát végzettek. Mélyen tisztelt édesatyámnak gyalog kellene kimennie a reptérre, ahol egyedül cipelhetné fel a csomagját, nem lenne, aki gépel és telefonál helyett, nem lenne, aki takarítja az irodáját és kávét főz neki, aki a kocsiját mossa, a füvét nyírja és még sorolhatnám. Ha választani kell, hogy ki nélkül maradna talpon a világ, akkor bizony a diplomásokat kell említenünk. Szóval a világon semmi rossz nincs az OKJ-ban. Sőt. Én, ha újra kezdhetném OKJ-ra mennék és szakközépbe. Az egyetemnek remek hírneve és elismertsége van, valamint kínál egy társadalmi presztizst. Ezen kívül egy pénznyelő és plusz 3/5 év tanulást ró a kedves jelentkezőkre. A megszerzett tudást csekély eséllyel fogod hasznosítani életed során (kivéve orvosokat, építészeket és jogászokat). Napról napra érdektelen, mondva csinált tudománynak aposztrofált ostobaságokat tanulok, amiket soha az életben nem fogok hasznosítani. Szóval én a helyedben nem erőltetném az egyetemet, ha csak nem évek óta az az álmod, hogy "egyetemista" legyél. Mert vannak emberek, akiket az isteni is egyetemistának teremtett. Akik élvezik a tanulást és valóban az oktatás ajánlotta lehetőséget aknázzák ki. A nagyobb hányad azért megy egyetemre, hogy ne kelljen elkezdeni dolgozni és még 5 évig bulizhasson, és van még egy réteg, aki társadalmi vagy családi elvárásból megy. Felesleges. Szóval döntsd el, hogy kell-e neked az egyetem, minden jó és rossz oldalával együtt és csak akkor menj, ha akarod ezeket a dolgokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!