Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Informatikusként másoddiplomáz...

Informatikusként másoddiplomázni vagy doktorálni érdemes?

Figyelt kérdés

Az ELTE progmaton végeztem, de mindenképpen tovább szeretnék tanulni.


Alapvetően két irányt látok. Az egyik a BME mérnök-informatikus szak MSc-je (erre lehet progmatos diplomával jelentkezni a honlapjuk szerint), a másik pedig az informatikai doktori iskola.


Alapvetően mindkettő érdekel, szeretem az informatika elméletét meg a gyakorlatát is. A doktorálással kapcsolatban az a félelmem, hogy nincs garancia arra, hogy mikor végzem el, az MSc pedig azért bizonytalanít el, mert diplomám már van, szóval nem tudom, hogy mennyit érne egy másik.


2009. júl. 17. 11:54
 1/7 A kérdező kommentje:
Az ELTE-ről egyetemi diplomám van, mielőtt valaki elkezdené ecsetelni, hogy főiskolai diplomával nem lehet doktorálni.
2009. júl. 17. 11:55
 2/7 anonim ***** válasza:

Az a lenyeg, hogy szeretnel-e 3 evet azzal tolteni, hogy egy tema elmeletebe nagyon beleasod magad. Ha igen, akkor PhD.


Ha inkabb gyakorlatiasabb vagy, nem tervezel kutatni, konyvet irni, akkor a masoddiploma jobban megeri, nagyon sokat er ket diploma, hiszen egy mar szinte alap mindenkinek.

2009. júl. 17. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Na, 8 év tapasztalattal a hátam mögött már magam is meg tudom válaszolni ezt magamnak. :)


Aki nem akadémiai pályára készül, annak informatikusként másoddiplomázni érdemes, de NEM egy másik informatikai szakon, hanem valami teljesen másból.

2017. jan. 22. 08:27
 4/7 anonim válasza:
Lehet nem gondoltad, hogy valaki egyszer még elolvassa a magadnak tett válaszod, de végül mégiscsak hasznos volt, hogy leírtad :) hasonló helyzetben vagyok. Nemsokára végzek PTI MSc-vel, és erősen elgondolkodtam, hogy szeretnék e doktorizni utána vagy sem. Nem szégyen szerintem ha elárulom, hogy kicsit bizonytalan vagyok.
2021. ápr. 28. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Huhh, 12 év sok idő... Már arra sem emlékeztem, hogy valaha is feltettem ezt a kérdést.


A mostani eszemmel azt mondom, hogy hacsak nincs már most egy konkrét téma, aminek a kutatása nélkül nem tudod elképzelni az életedet, akkor az MSc után helyezkedj el az iparban. Ha még keresed a témát, a doktori nem neked való. Csak azért ne menj doktori iskolába, hogy legyen egy doktorid.


Érdekes témákkal az iparban is tudsz foglalkozni, ha a megfelelő cégnél helyezkedsz el.

2021. ápr. 29. 17:30
 6/7 anonim válasza:

Igazából pont azért mentem volna doktorira, hogy legyen. Szeretek kutatni dolgok után és elmélyedni a témákban, így el tudnám képzelni, hogy megcsinálom. Konkrét kutatási témám nincs, jól tippeltél :) az biztos hogy a 8 félév az nem kevés idő. Mondjuk MSc-re is inkább a pályázatok és a lakhatás miatt mentem, azt tisztán látom, hogy jelen élethelyzetemben azzal a diplomával amit kapok, sok pluszt nem fogok érni a szakmában.


Már jelenleg is dolgozok Java fejlesztőként főállásban, viszont ha jól gondolom, akkor ezt fel kellene adnom ha doktorira megyek, vagy valamilyen projekt alapon/vállalkozói alapon folytatni a munkát.

2021. ápr. 30. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

A leírásod alapján nem javaslom neked a doktorit. Doktorálni annak érdemes, aki akadémiai pályára készül, vagyis aki doktori után is az egyetemen akar maradni és professzorként nyugdíjba vonulni.


A képzés hossza az én időmben hivatalosan 3 év volt (te 8 félévet írsz, megváltozott?), de a gyakorlatban nagyon kevesen doktorálnak le 5-nél kevesebb év alatt, a többletidő alatt pedig nem jár - az amúgy is alacsony - doktori ösztöndíj. Doktori mellett nem szabad teljes munkaidőben dolgozni, a félmunkaidős fejlesztőket pedig nem szeretik az iparban, nagyon leszűkülnek a lehetőségeid. Ha mégis találnál ilyen állást, munka és doktori mellett évekig nem lenne semmi szabadidőd. Egy ismerősöm így járt.


Magyarországon a doktori iskolában a kutatáson kívül még egy csomó extra feladatot a nyakadba varrnak, pl. gyakorlatvezetést, vizsgáztatást, tanszéki értekezletekre való járást stb. amik elaprózzák az idődet, és emiatt lassabban haladsz a kutatással.


Végzés után nagyon kevés olyan állás van, ahol a doktori megléte előnyt jelent. Van néhány ilyen, pl. az Ericsson Research, Morgan Stanley kvantitatív elemzés stb., de szerintem kell ahhoz egy kis ismeretség/szerencse is, és Magyarországon 4-5 ilyen helyre szűkülnek a lehetőségeid.


Az iparban doktorival együtt is kezdőnek számítasz, tehát fizetési ranglétrát ugyanúgy végig kell járnod. Gyakorlatilag 5 évet elvesztettél a karrieredből, ami a pénzügyi helyzeteden is meg fog látszani. Nem mindegy, hogy 30 évesen már összekerestél egy lakásra valót, vagy kezdőként nézegeted az OTP-s lakáshiteleket.


Ha szeretsz témák után kutatni, és bennük elmélyedni, akkor a legjobb megoldás, ha ennek megfelelő állást keresel. Több ismerősöm is dolgozik pl. önvezető autók mesterséges intelligenciáján, érzelemfelismerésen, de az MI-forradalom miatt ilyen jellegű állásokból egyre több lesz.

2021. máj. 4. 13:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!