Van itt valaki aki magántanuló vagy otthon van a magántanulókkal kapcsolatos dolgokban? Lenne pár kérésem!
1. A magántanulóknak kell osztálypénzt fizetniük?
2. Honnan tudja meg, illetve meg lehet-e azt tudni, hogy a vizsgára miket kell megtanulnom? Hogy mi a követelmény?
Nem a konkrét feladatokra gondolok, mert azt nyilván nem mondanák meg, hanem úgy egyáltalán hogy melyik témákat, milyen anyagrészeket kell megtanulnom.
3. Lehet kérni azt, hogy irodalom-nyelvtan és -angolból ne az irodalom-nyelvtan és-angol tanárom vizsgáztasson?
4. Kérhetnek tőlem a vizsgán olyat, ami a tananyagban, tantervben nincs is benne?
5. Mennyi idő fog rendelkezésemre állni a vizsgán tantárgyanként?
6. Minden tantárgyból egy nap alatt kell levizsgázni?
Előre is köszönöm a válaszokat!
Válaszaim a kérdéseidre:
1. Nem kell osztálypénzt fizetni.
2. Adnak valami tematika félét. Ha mégsem, akkor az adott évfolyamon használt tankönyvek anyaga. Nagyjából be lehet lőni meddig kell tudni.
3. A vizsgára kérhetsz független bizottságot. Ebben az esetben nem az iskolai tanárod vizsgáztat.
4. Olyat, ami a tananyagban nincs benne, nem szoktak kérni. Nem is kérhetnek.
5. Úgy csinálják, hogy képes legyél teljesíteni. Alapvetően semmi ellenséges hangulatnak nincs nyoma. Mindig múlik azon is, hogy a tanár mit akar számon kérni. Néha azt gondolja, hogy hamar túl akar lenni. Olyankor minden adminisztrációval együtt alig 5-10 perc alatt akar végezni. Te garantáltan átmész, ő meg garantáltan ott van 5 perc után, ahol lenni akar. Persze ilyet nem egy töritanár csinál, de pár vizsgáztatón nagyon éreztem, hogy bármit csinálok, átmenő jegyet fog adni. Matekból és fizikából volt a leghosszabb, de ott rengeteg időm volt, szinte végtelen.
6. Nekem 2 napra volt ütemezve.
Köszönöm szépen.
Az, hogy a tanár 5-10 perc alatt akart végezni, azt jelenti hogy szóban vizsgáztál?
Szívesen :)
Volt olyan, amikor a 10 percben benne volt az írásbeli is.
Például kaptam fizikából egy feladatsort (hőtan). Felírtam a képleteket, számológéppel kiszámoltam, nagyjából 7 perc. Tanár mondta, hogy szóban átbeszéljük a hibáim, az a szóbeli. Ránézett, közölte: "teleírtad a papírt". Mosolygott és beírt egy jelest.
Művészetismeretből szóbeli volt. Elém tett 4 képet. Ki kellett választanom kettőt. Mondjam el a korstílust, szerintem miért az. Pár rövid mondat a kiválasztott képekről, mely tartalmazta a kért információkat és beírta az ötöst.
És általában mit szoktak kérdezni?
Úgy értem, hogy a félév alatt megtanult leckék közül kiválasztanak egyet és azt kérdezik, vagy átfogóan minden részre kitérnek egy kicsit? Minden részből kérdeztek vagy csak egyből?
Nagyon vegyes, ahogy a tanárnak kedve van. A többség dolgozatot irat az anyagból, mintha egy hatalmas TZ-t írnék. Olyan is akad (majdnem a fele), aki egy témát kiválaszt (vagy tételt készít és húznom kell). Ilyenkor mindig megvan az, hogy amikor nem tudom, lehet másikat húzni. Még egyszer sem láttam olyan tanárt (pedig nagyon utálatosaknál is vizsgáztam), akik ne akarták kihozni a helyzetből, hogy tudom az anyagot. Ha kiderül, hogy a póttételből sem tudok semmit, akkor el kell mondani egy olyan anyagrészt, amit tudok (vagyis legyen készen ilyen ismeret a tarsolyodban). Pár olyan is akadt, aki otthon készített fogalmazásokat kért. Amint írtam az sem ritka, amikor látszatvizsga van. Olyankor persze az osztályteremben sem írnak hatalmasan nehéz dolgozatokat.
Úgy érzem, hogy nem kell félni. Valamennyire tudni kell a tananyagot. Olyan, mintha az lenne az alapállás, hogy "ez a gyerek biztos tud valamit" és csak ki akarják hozni belőlem.
Remélem,hogy velem is ilyenek lesznek a tanáraim.
10.-es vagyok. Te?
Amikor 10.-es voltam, kétszer kellett mennem (most 12.-es). A félévi nem volt kötelező, csak az év végén így nem egész évest kaptam. Amire emlékszem:
történelem: esszét kellett írnom egy Árpád-házi és egy vegyesházi uralkodó összehasonlításáról
magyar: ha jól emlékszem, akkor az Aranyemberről kérdezett szóbelin, írásbelin pedig Anyeginről kellett esszét írni (könyv nálam lehetett)
matematika: másodfokú egyenletet kellett megoldani, derékszögű háromszögek oldalait és szögeit kellett meghatározni, év végén kétismeretlenes másodfokú egyenletrendszert kellett megoldani
kémia: félévkor metán bemutatása (mindennel együtt 4 perc alatt végeztünk), év végén a funkciós csoportokat kellett szintén szóban felsorolni (ott volt vagy 8 perc a vizsga)
fizika: félévkor nem vizsgáztam; év végén a hőterjedés 3 módjáról kellett egy esszé (otthon kellett megírni) és szóban a légnyomásról és a gázok állapotjelzőiről kérdezett (izoterm, izokor és izobár állapotváltozásokat kellett elmondani még +)
társadalomismeret: törvényes és erkölcsös konfliktusáról kellett otthoni esszét írni, szóban pedig valami nőkérdésről kellett beszélgetni vele
földrajz: félévkor Hollandia (szóban) év végén pedig magyarországi gépipar (szóban)
angol: félévkor beszélgettünk valami képről, végeztünk 3 perc alatt; év végén tesztet kellett kitölteni
művészeti valami (nem tudom már a nevét): erre nem emlékszem, de gyerekjáték volt
Más tárgyra nem emlékszem, pedig még volt.
Huh... milyen jól emlékszel! Biztos nagyon okos lehetsz! Egyébként én is kb. pont ezekből leszek kérdezve, mert ezeket tanultuk mostanában. (nekem jövőhéten kell vizsgáznom)
A franciától, angoltól, matektól és a biosztól nem félek, azok biztos jól fognak sikerülni, az irodalomtól, föcitől, kémiától és töritől félek egy kicsit, mert azokat bár érte, és szerintem tudom is, de nagyon sok az anyag és félek, hogy pont olyan valamit kérdeznek majd ami nem is olyan lényeges, vagy elkerülte a figyelmemet.
A fizikától félek a legjobban, mert azt hiába tudom, a tanár mindig mindenbe beleköt.
Egyébként te miért vagy magántanuló?
Tényleg, volt francia is. Abból félévkor leszerepeltem, de kettest írt be. Év végén ki kellett tölteni egy tesztet, de csak párbeszéd kiegészítése volt. 14-ből kb. három lett jó. Szeretem a francia nyelvet, de szenvedek tőle. Utána beszélgetés, aztán meglett a kettes (elmondtam mit rontottam el és ezt értékelte).
Amúgy sok sikert a vizsgádhoz, ha ilyen közel van!!!
Majd mindenképp írd meg mi volt.
Fizikából milyen anyagrészeket vesztek? Így, hogy már nekem nincs, alig emlékszem valamire :)
A szüleim miatt vagyok magántanuló. Sokat utazunk, elég bonyolult életünk van. Ezért kérelmezték és megkaptuk. Persze ez úgy ment, hogy eleve úgy mentek oda, hogy az első beszélgetésen mondták, hogy magántanulói jogviszonyban képzeljük el.
Te miért vagy magántanuló?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!