Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Melyik egyetem melyik szakát...

Melyik egyetem melyik szakát érdemes választanom, ha biológia-kémia fakultáción vagyok?

Figyelt kérdés
2012. márc. 9. 10:28
 1/8 anonim válasza:
Mi akarsz lenni?
2012. márc. 9. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
orvos, állatorvos, gyógyszerész, vegyész, fogorvos. ezek azok a szakok, amikhez általában kelleni szokott a biosz-kémia.de persze vannak még mások is, de ezek a leggyakoriabbak
2012. márc. 9. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
A második válaszadó leírta azokat, amiket szerintem is érdemes lenne, az általa leírtakhoz azonban mindenképpen elhivatottság is kell, hogy tudj vele érvényesülni, illetve hogy jó szakember legyél. Inkább azt nézd és arról tájékozódj, hogy végzés után milyen területen és milyen esélyekkel tudsz elhelyezkedni, illetve hogy azt a munkát mennyire végeznéd szívesen. Ha tudsz, menj el egyetemi nyílt napokra is majd, nekem anno ez is segített választani (azóta már jó pár éve gyógyszerész vagyok :) ). Amelyek még esetleg szóba jöhetnek: TTK biológia-kémia szak, TTK környezettan, biológus, biomérnök, élelmiszermérnök, kertész/állattenyésztő/mezőgazdasági/növénytermesztő/természetvédő/.. (stb.) agrármérnök , környezetmérnök, közegészségügyi- és járványügyi felügyelő (ez mondjuk csak főiskolai képzés, hasonlóan a védőnő, szülésznő, dietetikus, gyógytornász szakmákhoz), etológus, anyagmérnök, molekuláris bionikus, stb. Biztos még jóval több lehetőség van, viszont azért egyes szakok esetében szerintem elég aggályosak az elhelyezkedési lehetőségek, illetve a fizetés is nagyon alacsony lehet (pl. agrártudományi területek).
2012. márc. 9. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
köszönöm minden válaszadónak.:)
2012. márc. 10. 21:15
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
#3-as nagyon jól mondja. Ezzel a faktos párosítással jó sok mindent lehet csinálni, leginkább attól függ az egész, hogy mihez van kedved. Azok a szakok, amikben van "mérnök", azok a matekosabbak, sőt ezekhez legtöbbször kötelező felvételi tárgy is a matek, tehát abból szükséged lesz egy jó érettségire. Az orvos, fogorvos, gyógyszerész az orvosi képzési területre tartozik, itt a biosz kötelező, mint felvételi tárgy, tehát abból fog kelleni (mire oda jutsz, szerintem kötelezően emelt szintű) érettségi is. Fontos kitétel, hogy nem csak az orvosin lehet az emberből gyógyszerész: a kémiás alapképzések után is van gyógyszerész/gyógyszermérnök/vmi. hasonló megnevezésű mesterképzés, ezen is el lehet gondolkodni. Ha inkább a kémiát szereted, akkor is két alapvető irányból kell választani: inkább elmélet, vagy gyakorlat-orientált vagy? Aki inkább elméleti, kísérletezős, laboros szinten érdeklődik a kémia iránt, tehát kutatni, vagy tanítani szeretne, annak alapvetően kémia alapszak (ld: ELTE TTK, SZTE TTIK, stb), aki pedig gyakorlatiasabban fogná meg az egészet, szívesen dolgozna a vegyiparban, vegyipari üzemekben, annak vegyészmérnök képzés való (BME VBK). Kémiás érdeklődéssel is jól megcélozhatók a különböző olajipari, olajmérnöki képzések (Miskolc, meg ha jól tudom, még Veszprém is). Aztán amolyan interdiszciplináris tárgyak, mint bionika (biosz-műszaki), anyagmérnök (kémia-fizika); ezek mostanában lesznek szerintem igazán felkapottak, és elég érdekesek is. Úgyhogy a lehetőségeid igen bőségesek, rajtad áll, hogy mihez van leginkább kedved. Nézz el nyílt napokra, de ha nincs konkrét elképzelésed, hogy "én márpedig erre az egyetemre szeretnék menni, csak megnézem, hogy pontosan milyen is lesz", akkor mindenképpen több nyílt napra látogass el, mert ezeken a helyeken minden egyetem magát reklámozza, tehát a pozitív oldalukat domborítják ki, így egyetlen nyílt nap alapján tutira nem kapsz reális képet. (Ez kicsit walloftext, úgyhogy bocsi, de remélem hasznos valamennyire...)
2012. márc. 11. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"Fontos kitétel, hogy nem csak az orvosin lehet az emberből gyógyszerész: a kémiás alapképzések után is van gyógyszerész/gyógyszermérnök/vmi. hasonló megnevezésű mesterképzés, ezen is el lehet gondolkodni."


A többit tökéletesen precízen összefoglaltad, ezzel kapcsolatban viszont tévedsz! Gyógyszerész csak az orvosi egyetemen lehet valakiből, osztatlan képzésben, amelynek a végén gyógyszerész diplomát és gyógyszerészdoktori címet (dr. pharm.) kap. Ezzel a végzettséggel élethosszig tartó továbbképzési kötelezettség jár, a munkalehetőséget tekintve pedig lehet patikában, gyógyszergyárban, kutatóhelyen, hatóságnál, stb. dolgozni.


Amivel kevered, az a szakirányválasztás a kémiás képzésekben, pl. a BME vegyészmérnöki gyógyszeripar szakiránya (vagy most már lehet azóta ezt mesterképzésnek hívják, .. mivel gyógyszerész vagyok, így ezeket már nem tartom annyira számon). Ha ezt elvégzed, akkor is az eredeti képesítésednek megfelelő diplomát kapsz, tehát pl. vegyészmérnök leszel, csak gyógyszeripar szakirányon. Az igazi különbségek az elhelyezkedési lehetőségek - és persze a diplomával járó doktori cím - tekintetében mutatkoznak, sok gyógyszerészi állás ugyanis törvényi szabályoz által gyógyszerész diplomához kötött (pl. kórházi, klinikai gyógyszerészi munkakörök, patika, egyes minőségbiztosítói és hatósági munkakörök). A gyógyszeripar szakirányos/mesterképzéses "egyéb" végzettek a gyógyszeriparban tudnak elhelyezkedni, elsősorban termelésirányítói, analitikai, morfológiai, (hatóanyag) minőségbiztosítói területeken.

2012. márc. 11. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!
2012. márc. 11. 18:35
 8/8 anonim ***** válasza:
#6 - Köszi a kiegészítést, sajnos ezzel kapcsolatban tényleg nem voltam képben rendesen. Most rákerestem és ez van -- Okleveles gyógyszervegyész-mérnök (MSc): A végzettekre váró konkrét feladatok köre magába foglalja például a gyógyszer- és növényvédőszer-készítményekkel kapcsolatos kutatásokat és az ehhez kapcsolódó gyógyszertechnológiák kidolgozását, a különféle gyógyszerformák gyártását, minőségellenőrzését. Szintén a szakma részét képezi a gyógyszerek és növényvédőszerek hatóanyagainak, valamint a finomkemikáliák kutatása, fejlesztése, összetett kémiai technológiai rendszerek tervezése és kivitelezése, az analitikai módszerek magas szintű alkalmazása. (bővebben: felvi Szakkereső, [link]
2012. márc. 11. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!