Lehetek ápoló? 1. Fiú vagyok de mégis vonz ez a szakma! Okozhat ez gondot munkahelyen?
Nem hiszem, hogy bármiféle hátrányban részesülnél, csak mert fiú vagy. Annyi, hogy tudatosuljon benned, hogy az ápolók (így a tanulók is) 99%-a nő. Egyébként akkor már a mentőtisztet is választhatnád, igazi férfi munka és ugyanannyira szép, mint az ápoló :)
Elég sok helyen tanítják egyébként, SE, PTE SZTE stb stb. Elfogadják a magyart, kémiát, bioszt, azt hiszem fizikát és infot is, de ezt nézd meg felvi.hu-n.
Havi tandíj??? Ilyen nincsen. Vagy bejutsz államilag támogatott képzésre, vagy ha megjelölted a költségtérítéses képzést, akkor szemeszterenként, tehát félévenként kell egy bizonyos összeget elutalnod. Ezt is felvi.hu-n nézd meg, de olyan pár százezerre tippelek.
Na most nem egy-két évet kell itthon dolgoznod, legalábbis a mostani törvény szerint. Annak a dupláját kell itthon ledolgoznod, amennyit te tanultál az egyetemen/főiskolán. Ez egy 4 éves ápolói képzésen tehát 8 év itthoni munkát jelent. A diploma megszerzése után 20 éven belül kell ezt teljesítened. Természetesen, ha vissza tudod fizetni a tandíjat, avagy eleve költségtérítéses képzésen vettél részt, akkor ez a törvény rád nem vonatkozik. Zárójelben megjegyezném, hogy Nyugaton az egészségügyisek nem csak hogy baromi keresettek, de a fizetés is annyi, hogy bőven ki tudod fizetni a 4 év tandíját.
Persze, hogy lehetsz ápoló.
A városban, ahol élek, nagyon elszántan keresnek most ápolót, és főleg férfit.
A többi kérdésedre nem tudom a választ.
1. Nagyon sok férfi ápoló van a kórházakban, nem gond ha ez érdekel válaszd ezt!
2. Ezt a végzettséget többféleképp is megszerezheted. Legegyszerűbb nyilván egy pár éves OKJ-t elvégezni az ad ápoló végzettséget, de akkor soha nem kerülhetsz majd nagyobb beosztásba, csak a lepedőket cserélgetheted a betegek alatt. Legjobb ha főiskolai képesítésed van( az ápolók nem végeznek egyetemet). Számukra a főiskola a legmagasabb iskola. Pl. a PTE-ETK (egészségtudományi karon) is van erre lehetőség, de általában az orvosi egyetemeknek van egy ETkaruk, ahol ápolókat és egyéb főiskolai végzettséget adó szakembereket képeznek.
4. A jelenlegi törvények szerint ha államira vagy részösztöndíjasra vesznek fel akkor a képzésbel eltöltött idő kétszeresét Magyarországon kell ledolgoznod. Theát ha a képzésed 3 éves akkor 6 évet ebből itt Mo.-on le kell dolgoznod.
5. A tandíj főiskolánként változó. A felvi.hu-n megnézheted őket, de azt csak akkor kell fizetni ha részösztöndíjas, vagy önköltséges leszel.
Nem kötözködni akarok, de a 4-es válaszoló detto ugyanazt leírta, ami én... leszámítva, hogy a főiskolai ápoló képzés az 4 éves, és nem három.
De itt a link: [link]
Itt megnézheted, hogy pontosan milyen tárgyak kellenek.
Na most egyenlőre még mi sem tudjuk, hogy mire számíthat az, aki mégis lelép az országból anélkül, hogy a tandíját visszafizette volna. De egy pénzbírságnál azért többre lehet számítani. Elvégre a költség egy szemeszterre nézve 300ezer és ugye 8 szemeszter van. Valahogy biztos megoldják, hogy ledolgozd itthon vagy kifizesd.
Egyébként ahogy korábban is írtam, kimész Nyugatra, olyan összegeket fizetnek az egészségügyi dolgozóknak, hogy röhögve kifizeted ezeket az összegeket.
Ha Magyarországon nem dolgozod le azt az évet ami a szerződésedben állni fog, akkor vissza kell térítened azt az összeget az államnak amit belédfektetett.
tehát ha pl 100ezer/félév a taníttatásod és 6 féléves a képzésed, akkor 600ezret ki kell fizetned az államnak, és nem kell ledolgoznod az összeget.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!