Fel lehet készülni egyedül a történelem emelt érettségire, úgy hogy nagyon jól írjam meg? Tapasztalatok? Jó módszerek?
Fel lehet, én is azt tettem tavaly. Leírom, hogy én hogy csináltam:
- amit a tanár öt évig mondott, az nem számít. CSAK a négy könyvből tanultam, a régi kiadású könyveket elfelejtettem.
- megnéztem a tétellistát és egyenként kidolgoztam. nem osztálytársaktól/internetről/kis zöld könyvből, hanem saját magamnak, a tankönyvek alapján. ez nagyon fontos, hogy te építsd fel a tételt, ismerd a szerkezetét.
- egy tétel ne legyen terjengős, maximum 3 gépelt oldal.
- korábbi javítókulcsban megnéztem a pontozási rendszert. onnan tudni , hogy az esszékben és a szóbelin milyen szempontok alapján kell írni (elhelyezés térben és időben, eseményeket kiváltó okok, stb.)ezeket bele kell építeni a dolgozatba és a szóbeli feleletbe, mert pontot ér.
- átnézni az ábrákat, képeket, térképvázlatokat, karikatúrákat/ folyamatábrákat (a régi kiadású könyvekben egyedül ezt érdemes, de semmi mást)
- én egyáltalán nem tanultam évszámokat. maximum 4 pontot érő kérdés van olyan, ami évszámokra kérdez rá. szerintem nem érdemes, de azért nem árt. sokkal fontosabb, hogy kronológiailag tudd, mi történt mi után.
- a különösen gyűlölt vagy meg nem tanult témákat külön is ki lehet dolgozni, segítve a megértést.
- megcsináltam a régi érettségiket, tanultam a hibákból.
- ha kortárs tételt húzol, még véletlenül sem kevered bele az aktuálpolitikát, főleg ne foglalj benne állást :D
Ez persze nem szentírás, de én így csináltam. Ezzel a módszerrel lett 2009 májusában 74, októberben pedig 86 százalékos emelt törim. Előtte öt évig kettes voltam töriből, folyamatosan meg akartak buktatni. Az októberi érettségire semmit sem tanultam, sőt, felejtettem is, mégis jobb lett, mint a májusi, úgyhogy azért sok múlik a vizsgáztatókon is, ez kb. hazárdjáték.
A tételeket kb. ilyentájt (január) kezdtem el kidolgozni.
Nem mondom, hogy könnyű lesz, de érdemes belevágni. Sok sikert hozzá
Az utolsó válasz nekem is nagyon hasznos volt!
Csak az első ponttal nem értek egyet. :)
Tavaly emelteztem, de úgy, hogy tizedikben még jól meg is húztak belőle, de két százalék kellett volna a végén az ötöshöz. Na persze így nem mentem vele semmire, szóval idén megint nekivágok, de az lebegjen a szemed előtt, hogy még a bukástól is vezet út az emeltes vizsgabizottságig!
A huszadik század nagyon fontos, nem árt, ha belemész kicsit a művtöribe, de csak érintőlegesen, pl. tudj különbséget tenni egy reneszánsz meg egy gótikus templom között. Nekem ez könnyű volt, mert 87%osra leérettségiztem művtöriből 11-ben, de amúgy sem nehéz.
Aztán az sem árt, ha térkép nélkül is nagyjából tudod, melyik etnikumnak ésvagy nemzetiségnek mik a főbb jellemzői (vallás, mikor hová települtek és miért, stb.), erre is rákérdezhetnek.
Megint előnyöm volt a föci érettségivel, anélkül nem biztos, hogy a korfát tudtam volna, szóval szedegetnek emelt feladatsorba mindenhonnan mindent... Csoda, hogy egyenletet nem tettek bele;D
Az tényleg nagyon fontos, hogy legyen a fejedben egy egészséges sorrend arról, mi mi után jött, ilyesmi inkább van, mint konkrét évszám. A törinek a lényege annyi, hogy átlásd az egészet, és megláss minden összefüggést.
Viszont tavaly valami olyasmi is volt, hogy vasúthálózatokról kérdeztek valamit, na azon eléggé meglepődtem, mert hát arra pooont nem számítottam, hogy ilyen banális dolgokra is rámennek... Szivatós rész biztos, hogy lesz.
Én két dolgon véreztem el, egyikhez MINDENKÉPP kérj segítséget tanártól, vagy fogadd meg az előttem szóló tanácsát (ahogy én is fogom...), ez pedig az esszé. Tavaly volt a trianonos hosszú, tök jó forrásokkal, meg hát ki az, aki emeltre megy és nem tud minimum ódákat zengeni trianonról, gondoltam, ezzel majd jól felhúzom a pontokat, leírtam mindent, erre mégis asszem alig többet, mint a felét kaptam meg a max. pontszámnak, és nem értem, miért. Ettől félek a legjobban, pedig jó az elemzőképességem, magyarból nulla tanulással voltam mindig ötös-négyes. Szerintem az a legnehezebb az egész érettségiben.
A szóbeli meg lutri. Az a másik mumus, sajnos szerintem sokszor nem elég a három oldal. Én a kereszténység intézményesülését húztam, tehát I-X. századig kérdezhettek bármit. Namármost én ugye középiskola elején buktam, mert sosem szerettem az ókort és a kora középkort, szóval a szóbelim felért egy legóra lépéssel.
Megvolt a tételem, de tág a témakör, és nem volt elég. Megtanultam mindent, csak azt nem, amit kérdeztek, így mikor olvastam a feladatot, a homályos forrást meg a semmitmondó képet Justinianusról, kissé kétségbe estem, de! Ott a kronológia, az segít. Beszéltem Jézusról, a kereszténység terjedéséről nagyjából (ott még magabiztosan, ha lófszt se tudsz, akkor legalább legyél jó kiállású és beszélj valamiről folyamatosan ugyebár, ezt gondolom tudod), de még a fénymásolt térképforrás is szürkeárnyalatos volt, és az útvonalakat ki se tudtam venni, nemhogy leolvasni. Mind SZÜRKE volt:DDD
A bizottság már sóhajtozott meg MAJDNEM TAPSOLT mikor kinyögtem nekik Antiókhia nevét, olyan kis lelkesek lettek, hogy majdnem elmosolyodtam volna, ha nem akarom magam defenesztrálni. Kedvesek voltak, ez volt az egyetlen szerencsém, nagyon megszívathattak volna.
De most nekimegyek még egyszer, tanár nélkül, ami azért gázos, mert nem lenne rossz, ha segítene. Viszont nem lehetetlen, de meg kell válogatni, milyen tételhez HONNAN szerzed az anyagot.
Az én tanácsom: Kösd föl a gatyád!
(És sok szerencsét:D)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!