Valaki elmagyarázná, hogyan megy ez a sorrend-jelölés, stb. egyetemeknél?
tegyük fel, hogy X ember ezeket az iskolákat jelöli, ebben a sorendben (csak sulikat írok, irreleváns miket):
1. Elte
2. BGF
3. BME
....
Y ezeket jelöli:
1. Corvinus
2. Elte
....
Y nem jut be a Corvinusra, mert nem elég neki a pontja, így nála az 1. hely kiesik.
viszont X bejut az első helyre, mert elég a pontja az Elte -re, arra a szakra amit megjelölt.
De ugye rengeteg ember jelölhet így...
így ha jól gondolom, akkor jár Y a legjobban, ha meg se jelöli Corvinust (ha belátja, hogy reális esély nem sok van, hogy oda bekerüljön, hiába az az álma) mert azok kerülnek be elte-re elsősorban, akik 1. helyre jelölik.
Aki 2. 3. vagy 4. stb helyre jelölik Elte-t, annak kevesebb esélye van bekerülni az Elte ugyanazon szakára, mint azok, akik 1. helyen jelölik?
Vagy rosszul gondolom, és ha Y-nál kiesik az 1. hely, a corvinus, akkor utána a rendszer automatikusan 1. helynek számítja az Elte-t?
A sorrend csak és kizárólag NEKED számít. OOda nyersz felvételt, ahol eléred a ponthatárt és legelöl van a listádban. Tök mindegy, hogy más hanyadiknak jelölte meg.
De komolyan nem érem, mi a büdös francért nem lehet utánajárni. Felvin is le van írva, meg itt is leírtuk már legalább százszor, hogy a pontokat nm vmi kiba.szott láthatatlan kéz húzigálja meg, aztán utána szelektál, hogy ki mehet ki nem.
Először sorba állítják a jelentkezőket, aztán megnézik a keretszámot és ha mondjuk 50 a keretszám, akkor 50 ember után meghúzzák a határt oszt kész. Az utolsó ember pontja lesz a ponthatár.
"Aki 2. 3. vagy 4. stb helyre jelölik Elte-t, annak kevesebb esélye van bekerülni az Elte ugyanazon szakára, mint azok, akik 1. helyen jelölik?"
- Ez annyiban igaz, hogy aki csak másodiknak jelöli az ELTE-t, annak esélye van a Corvinusra is, így végeredményben kevesebb esélye van az ELTE-re. De végeredményben semmi előnyöd nem származik igazából abból, ha törölsz egy esélytelen jelentkezést azzal szemben, aki nem törölte azt, és csak második hely nála az, ami nálad az első. A rendszer nem így működik.
Minden szaknál a legtöbb ponttal rendelkező jelentkezőket nézik, és ott húzzák meg a ponthatárt, amennyi annak volt, akinek a legkevesebb pontja volt, de még felvették. Ha valaki így lemarad az első helyről, átkerül a másodikba, de ugyanúgy egy kalapba kerül a többivel, és csak a felvételi pontszáma számít.
Te ilyenkor jósolsz? Amikor felállítod a sorrendet az egyetemekről, ahová jelentkezel, nem kártyát kell vetni, meg hasznossági függvényeket rajzolni optimum pontokkal, ami eldönti, mikor jár X és Y legjobban.
Egészen egyszerűen magadba kell nézned és kigondolnod, hogy hová akarsz leginkább menni. Azt beírod az első helyre. Második helyra beírod azt, ahová következő legjobban akarsz menni. Harmadikra a következőt és így tovább és így tovább. Nem másokkal kell foglalkozni, hogy vajon hány ezren jelölik ezt első helyre és másodikra és izé. Ha a Corvinus az álmod, akkor Corvinus az első, mert SOSEM tudhatod. Csak azért nem jelölni, mert "úgyse vesznek fel" hülyeség. A sorrendállításnál nem az a feladat, hogy Tarot kártyával vagy matematikai képletekkel levezesd, hogy téged legnagyobb eséllyel hová fognak felvenni és azt írd be első helyre. Azért SORREND a neve, mert SORBA kell RENDEZNED az általad kiválasztott iskolákat szimpátia alapján.
Ha nem vesznek fel első helyre, automatikusan a másodikra mész. Ha oda se, automatikusan a harmadikra. Nincs olyan, hogy felvesznek első helyre és választhatsz, hogy a 10 iskolából, amit bejelöltél, hová fogsz menni. Ha az első helyre elég a pontod, akkor oda mész és punktum. Aki 3.-nak vagy 4.nek jelöli az ELTÉ-t, annak tök mindegy, hogy mennyi esélye van bekerülni azokhoz képest, akik első helyre jelölték, mert csak 3. és 4. helyre jelölte, tehát annyira nem akar oda menni. Nem a sorrendiség dönti el, hogy bekerülsz-e, vagy nem, hanem a ponthatár. Ha 20 embert vehet fel az ELTE X szakra, akkor az első húsz jelentkező után meghúzzák a ponthatárt, a 20. pontja lesz a ponthatár. És tök mindegy, hogy ez az ember hányadiknak jelölte az ELTÉT. Ha 3.-nak, de az első kettő helyről lecsúszott, akkor ugyanúgy bekerül, mint az, aki elsőnek jelölte. És lehet, hogy lesz, aki elsőnek jelölte, de a pontjai alapján nem fér bele a 20 emberbe, akkor őt nem veszik fel. Ne kombinálj és ne próbáld kitalálni az esélyeidet, mert lehetetlen. Különben is az a lényeg, hogy te mit akarsz.
Azt azért mondd már el, hogy van az, hogy ELTÉ-re, Corvinusra meg BME-re is menni akarsz? Max úgy tudom elképzelni, hogy Elte Matek szak, Corvinus közgáz, BME mérnök, vagy ilyesmi..
kérdésedre a válasz kicsit rövidebben:
"Vagy rosszul gondolom, és ha Y-nál kiesik az 1. hely, a corvinus, akkor utána a rendszer automatikusan 1. helynek számítja az Elte-t?"
Így van.
Kedves első! Köszi. Azt nem értem, tegyük fel hogy 70 ember is első helyre jelölte Z szakot. De a keretszám csak 50 embert engedélyez.
A 70 embernek ugyanannyi pontja lett. Ilyenkor mi van? mert nem ésszerű/igazságtalan ha pl. névsorban nézik a jelentkezőket, és pl. a T betűvel kezdődő családnevesek már nem jutnak be, de az A-T-ig kezdődőek mind bejutnak.
Vagy mondjuk így van:
Z szakon a keretszám 50 államilag támogatottat engedélyez. A jelentkezők:
45 embernek 480-445 pont között van a pontja.
15 embernek 444 pontja van.
Értem, hogy a ponthatár ilyenkor 444 lesz, de ilyenkor mi dönti el azt, hogy a 15 ember közül ki juthat be az államilag támogatottra? mert ha mind a 15 bejuthatna, az már 60 ember összesen, annyit nem engedélyez a keretszám. De a 15 embernek ugyanannyi a pontja, szóval ilyenkor igazságtalan pl. névsorban menni.
Ne fárasszatok már le. Nem tűnt fel, hogy keretszámhoz nem egy számot szoktak odaírni? Nem az van megadva, hogy 50, hanem pl. 40-60.
Vagy csak 45 embert vesznek fel és 445 lesz a ponthatár, a többi meg ráb.szott, vagy felvesznek 65 embert és 444 lesz a ponthatár.
Ennyi. Mivel nem válogathatnak ugyanolyan pontú jelentkezők között. Nem tehetik mg azt, hogy vkit felvesznek 444 ponttal, a másikat meg nem.
Vagy felveszik az összeset, vagy egyiket se.
De a PONTHATÁROKBA már ezek bele vannak kalkulálva.
A ponthatárnak pont az a lényege, hogy megtudd belőle, hogy felvettek-e vagy sem. Ha eléred, felvettek, ha nem, akkor nem.
Mégis mi a franc értelme lenne annak, hogy kihirdetik a ponthatárt, de k.vára nem tudod meg belőle, hogy felvette-e vagy sem? Mégis mi a francért várná mindenki annyira és örömködne, ha felette van?
Komolyan, csak logikusan kellene gondolkodni.
Szerintetek mi a francért vezették be azt, hogy nem a jegyet, hanem a %-ot nézik?
Hát pont azért, mert mikor csak a jegyet nézték, akkor k.vasok embernek volt ugyanannyi pontja, és nem lehetett köztük válogatni.
Így meg sokkal jobban szét van húzva a mezőny.
Felsőoktatásba készültök emberek, gondolkodjatok már a fejetekkel, azért van!!!
"tegyük fel hogy 70 ember is első helyre jelölte Z szakot. De a keretszám csak 50 embert engedélyez.
A 70 embernek ugyanannyi pontja lett. Ilyenkor mi van?"
- Ha nagyanyám láncfűrész, akkor mi van? Olyat kérdezel, amire gyakorlatilag semmi esély; éppen azért 500 pont a max., hogy alig legyenek jelentkezők ugyanannyi ponttal.
"Vagy mondjuk így van:
Z szakon a keretszám 50 államilag támogatottat engedélyez. A jelentkezők:
45 embernek 480-445 pont között van a pontja.
15 embernek 444 pontja van.
Értem, hogy a ponthatár ilyenkor 444 lesz, de ilyenkor mi dönti el azt, hogy a 15 ember közül ki juthat be az államilag támogatottra?"
- Semmi. A keretszám sincs kőbe vésve, a fejestől függ, engedélyezi-e, hogy a felső határon túllépjen a felvettek száma. Ha nem, akkor csak 45-öt vesznek fel
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!