Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hogyan döntsük el, merre...

Hogyan döntsük el, merre tovább? Mindenki csak egy szakmában lehet, , tökéletes, ,? Hogyan lehet meghozni a legjobb döntést? Mi alapján válasszunk?

Figyelt kérdés

Továbbtanulás előtt állok. Itt az érettségi, és ideje eldönteni merre tovább. Azon kívül, hogy miből fogok tudni majd megélni, engem nagyon foglalkoztat, hogy vajon jó az irány amerre elindultam. Szeretni fogom-e vajon a munkám? Vagy, hogy eljön-e majd az a pillanat az életemben 40-50 évesen, hogy azt mondom elrontottam, nem azt tanultam ami igazán érdekel. Nagyon félek attól, hogy nehogy rossz döntést hozzak. 95% az esélye, hogy pénzügyi vonalon tanulok tovább, de igazából nagyon érdekelne a műszaki pálya is: gépészet, vagy akár az építészet is. De valahogy gimiben nem úgy alakultak a dolgok, hogy erre induljak. A pénzügy is tetszik, matek megy, sosem volt gondom vele, talán ez az egy biztos pont van.

De a lényeg, hogy találhatom meg azt a ,,hivatást,, ami igazán nekem való?


2011. nov. 11. 18:14
 1/4 anonim ***** válasza:

A probléma megközelítése jó. Valóban a legfontosabb, hogy amit csinálsz, azt szeresd. Persze azt is figyelembe kell venni, hogy várhatóan el tudsz-e helyezkedni a végzettséggel, de nem lehet előre megmondani, hogy ami most hiányszakma, az 5-10 év múlva is az lesz-e (én pl amikor pályát választottam, akkor az építész szakma még nem volt ennyire tele, és az építőipar sem volt teljesen padlón)

Azt meg valóban nehéz látatlanban megítélni, hogy mi fog érdekelni. Egyáltalán nem biztos hogy az, aminek a felvételi tárgyai érdekelnek. A legtöbb szakmának csak nagyon halvány köze van bármilyen középiskolai tantárgyhoz. (megint csak saját példa: építésznek fizika érettségivel mész, de a statika részén kívül alig használod. Érintőlegesen előjön a villamosság, hőtechnika, hullámok és sugárzások, gáztörvények, stb, de ez a szakmának csak töredéke. A matekra kb ugyanez igaz)

Csak úgy tudod eldönteni, hogy tetszik-e egy szakma, ha belülről látod. Keress fel minél több szakmában dolgozó embert, -a legjobb, ha van az ismerőseid között, de akár vadidegenekhez is beállíthatsz, általában segítőkészek, ha elmondod miről van szó- és interjúvold meg őket, hogy hogyan telik egy napjuk, mivel foglalkoznak, szeretik-e, mik a szakma nehézségei, stb.

Minél több emberrel beszélsz, annál pontosabb képet kapsz. Pláne, mivel egy szakmán belül is óriási eltérések, különböző szakágak vannak.

2011. nov. 12. 02:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

"de igazából nagyon érdekelne a műszaki pálya is: gépészet, vagy akár az építészet is. De valahogy gimiben nem úgy alakultak a dolgok, hogy erre induljak"

ez alatt mit értesz? Hogy fizikából nem vagy jó? Rajzzal amúgy hogy állsz? Térlátás, 3D geometria?


Mivel az építészetet is említetted, rögtön mesélek is róla, hogy jobban beleláss, és meg tudd ítélni, ezt akarod-e.

Az egyetemen marha fontos a rajztudás, főleg az elején, a végén meg úgyis mindent géppel csinálsz. Az itt megkövetelt rajztudás aonban elég speciális, az elején igazából csak egyszerű mértani formákat kell tudni arányosan, perspektivikusan lerajzolni. Ez akár különösebb tehetség nélkül, sok gyakorlással is elsajátítható, persze könnyebben túléled az első két évet -és persze a rajz alkalmasságit-, ha valamennyire van is hozzá affinitásod. Utána már nem annyira fajsúlyos.

Ami nagyon lényeges, az a térlátás. Van egy ábrázoló geometria nevű nagysikerű tárgy, ami rögtön a képzés elején erre van kihegyezve, de ez az egész pályafutásod alatt fontos is marad.

Ami nem annyira kell: matek. A többi mérnökhöz képest nevetségesen könnyű két féléves valami, és még annyit sem használsz belőle a szakmában, ami itt rádragad.

A képzés jellege: viszonylag kevés lexikális, elméleti tanulnivaló és őrült mennyiségű műszaki rajz készítése. (a legtöbb dolgot úgy, tanulod meg, hogy csinálod. A gyakorlatban, menet közben) Ez nagy kitartást és szorgalmat igényel, nem mindenkinek van türelme éjszakákon keresztül rajzolgatni. Ebből kifolyólag a szorgalmi időszak végi leadások a durvák, a vizsgaidőszak ahhoz képest Hawaii.

Gondolkodásmód: egyszerre kell művésznek és mérnöknek lenned, és egy adott építészeti, szerkezeti megoldás minden aspektusát végiggondolnod. Komplex, szintetizáló gondolkodásmódra van szükség, mivel minden mindennel összefügg. A hőtechnika kihat a gépészetre, a gépészet a statikára, a statika megint a hőtechnikára, ésatöbbi. Gondolni kell a kivitelezés, gazdaságosság, használhatóság, tűzvédelem, állagvédelem, akusztika, esztétika, környezetbe illeszkedés stb. szempontjaira.

Sok más szakmától eltérően ezeket nem nagyon tudod szétbontani, és lépésenként, analitikusan végigvenni. Ebből persze az is következik, hogy te mindenhez értesz, de a legtöbb dologhoz csak egy kicsit, és folyamatosan konzultálsz olyan szakági mérnökökkel, akik csak a saját területükhöz, de ahhoz nagyon. És az ő munkájukat kell összahangolnod, és megkeresni a kompromisszumokat.

Az egyes területek állandóan visszahatnak egymásra, a terv állandóan változik. Ezt van aki egy izgalmas folyamatnak tartja, míg más megőrül tőle, hogy már két hónapja dolgozik, és semmi látszatja, mindig kezdheti majdnem elölről.

Ezek alapján az építészetet legalább már kizárhatod:)

2011. nov. 12. 02:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, az építészet lekerült a listámról! Beleőrülnék ennyi rajzolásba, és ha tényleg ez van matekkal, akkor az pedig nagyon hiányozna :)
2011. nov. 12. 21:08
 4/4 anonim ***** válasza:

Én könnyűipari mérnök leszek, van nálunk is matek, fizika, kémia, rajzolás, de nem olyan nehéz, mint az építészeknél.

Van 1-2 szakirány, amivel elég jó elhelyezkedési lehetőségeid lehetnek, ha tényleg szereted és tudod is a szakmát, pl: nyomda és média vagy a csomagoló és papírgyártó.

Ha szeretnél kérdezni, szívesen válaszolok.

2011. nov. 14. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!