Mi az a pedagógus szakvizsga?
Az valami továbbképzés tanároknak?
Vagy pont hogy nem tanároknak, hanem bölcsészeknek tanárrá képző tanfolyam?
Ide másolom egy korábbi hasonló kérdésre írt válaszomat. Remélem neked is segítek vele!
A pedagógusok számára léteznek szakirányú továbbképzések és pedagógus szakvizsgára felkészítő szakirányú továbbképzések.
a. Szakirányú továbbképzések
Másoddiplomás képzés keretében szakirányú továbbképzésben is tanulhatsz tovább. Ebben a képzéstípusban részt vehetnek BA vagy MA (természetesen korábbi főiskolai és egyetemi is) végzettséggel rendelkezők.
A szakirányú továbbképzési diploma a korábbi végzettséghez köthető újabb szakterületek megismerésére, művelésére jogosít fel. Általában 2-4 félévesek a képzések.
Érdemes nagyon pontosan utánaolvasni, hogy a törvény szerint hol és hogyan hasznosíthatod a megszerzett végzettségedet/szaktudásodat. Olyat érdemes választani, amellyel önálló munkakört is betölthetsz, nemcsak pl. a tanári munka kiegészítésére alkalmas.
b. A pedagógus szakvizsgára felkészítő szakirányú képzések
A pedagógus-szakvizsgára felkészítő szakirányú továbbképzés célja, hogy a pedagógus-munkakör betöltésére jogosult, felsőfokú iskolai végzettséggel és szakképzettséggel rendelkezők szakvizsgát tehessenek.
A képzés a korábban szerzett szakismeretek megerősítését, elmélyítését, felfrissítését, a legújabb ismeretekkel történő kiegészítését biztosítja.
A pedagógus-szakvizsga felkészíthet a pedagógus-munkakörökhöz, illetve a közoktatási intézményekhez kapcsolódó speciális feladatok ellátására. Ilyen pl. iskolaigazgató munkaköre (szakvizsgával tölthető be).
A szakvizsga különböző szakirányokon tehető, amely beírásra kerül az oklevélbe (szakvizsgázott pedagógus és egy igazolás xy szakirányról). 4 féléves képzés. Az egyes szakirányokról részletes tájékoztatót találhatsz a főiskolák és egyetemek honlapjain.
A szakvizsgázott pedagógusok egyel magasabb közalkalmazotti fizetési kategóriába kerülnek, mint az eredeti végzettségük, pl. egyetemi/MA végzettséggel H kategóriából I kategóriába (kb. bruttó 10ezer Ft különbség havonta, egy év alatt összejön majdnem egy plusz fizetés belőle).
Bizonyos szakvizsga programokon szakmai gyakorlatot írnak elő feltételként!
Ha kiemelten érdeklődsz egy szakterület iránt, vagy elengedhetetlen a munkádhoz érdemes szakvizsgáznod.
Hú, nagyon köszönöm!!!!
Jól értelmezem, hogyha mondjuk angoltanár vagyok BA vagy MA végzettséggel, beiratkozom egy ilyen képzésre, választok egy szakirányt ami érdekel, elvégzem 2-4 félév alatt, azt még hozzáírják a diplomámhoz, és EZZEL pedagógusi SZAKvizsgát tettem (tehát továbbszakosodtam??), és jobb fizetést fogok kapni?
Jól értelmezed.
Fontos tudni, hogy BA képzésben nem végezhetsz angoltanár szakon, hanem anglisztika alapszakos bölcsész leszel, csak MA képzésben szerezhetsz tanári képesítést.
BA képzésben pedagógus végzettséget az óvodapedagógusok, tanítók és gyógypedagógusok kapnak.
Most már. Én öreglány vagyok, csak pályaelhagyó :-D
Köszönöm a választ. Fontolgatom a visszatérést, de még ismerkednem kell a fogalmakkal :-)
Köszönöm.
A nyelv és a módszertan még frissen van bennem, de a rendszert nem ismerem, és próbálok tájékozódni, milyen lehetőségek vannak a fejlődéshez és az anyagi életben maradásra :-)
Pedagógia szakos bölcsész végzettséggel nem tehetsz pedagógus szakvizsgát, mert se nem pedagógus, se nem tanár a szakképesítésed.
A korábbi főiskolai pedagógia szak (pedagógia szakos nevelő/nevelőtanár végzettség) minősült pedagógus szakképesítésnek, valamint a pedagógia szakos tanár egyetemi ill. pedagógiatanár mesterképzés adta/adja meg a tanári képesítést. Csak ezekkel teheted le a pedagógus szakvizsgát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!