Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Pedagógia szakról, valaki...

Pedagógia szakról, valaki átfogóan?

Figyelt kérdés

A felvi.hu-n leírtakan túl.

Aki jelenleg is benne van, vagy benne volt a közelmúltban, mit tud kompetensként erről a szakról mondani?


(A DE-BTK-n esetleg tanulta vkit ezt?)


2011. febr. 13. 21:24
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

A pedagógia alapszakon (BA képzés) a végzettség pedagógia alapszakos bölcsész lesz, amely nem jogosít oktatási feladatok ellátására.

Ha nem szeretnél továbbtanulni a képzés után, választhatsz nevelési vagy oktatási asszisztens specializációt a szakon belül.

A tanulmányaid során megismerkedsz a pedagógia különböző tudományterületeivel, mint neveléstörténet, neveléselmélet, oktatáselmélet, nevelésfilozófia, nevelésszociológia, több kurzus alkalmával tanulsz majd pszichológiát, kommunikációt stb. Betekintést ad a bölcsődei-, óvodai-, iskolai nevelésbe, gyermekvédelembe, alternatív pedagógiákba, sajátos nevelési igényűek nevelésébe.


A specializációs tanulmányok megfelelően felkészítenek ugyan a nevelési asszisztensi (pl. a gyermekvédelem és sni területén is), vagy oktatási asszisztensi (sok médiainformatikai, oktatástechnológiai kurzussal tűzdelve) munkára, de sajnos nehéz vele elhelyezkedni. Ennek oka egyrészt, míg korábban főiskolai szinten pedagógia szakos nevelő(tanár) szakképesítést adott valamilyen szakirányon, ma az alapszakos bölcsész végzettséggel nem tud mit kezdeni a munkáltató. Ugyanis fontos tudni, bekerül ugyan a diplomába, hogy pl. nevelési asszisztens ismereteid vannak, de az is, hogy ez munkakör betöltésére nem jogosít. Ezért nem fognak tudni pl. napközis nevelőnek alkalmazni, mert hiába volna meg a szaktudásod hozzá, nincs róla "papírod".

Pedagógiai asszisztensnek sem nagyon szoktak felvenni, mert oda általában elég az OKJ végzettség, kevés helyen kérnek pedagógiai diplomát.

Tehát a pedagógia alapszakos diploma a közhiedelemmel ellentétben nem ad pedagógiai asszisztens szakképesítést.

Ugyanis a ped. assz. egy érettségire épülő középfokú OKJ végzettség, keresett szakma. Még keresettebb a gyógypedagógiai asszisztens felsőfokú OKJ szakképesítés.


A leginkább már a munkakörben dolgozó, a munkahelyük által beiskolázott hallgatók tudnak érvényesülni (pl. gyermekotthoni nevelők, oktatás- és képzésszervezők stb.)


A szakma iránt mélyebben érdeklődők számára van lehetőség továbbtanulásra.

Ha tovább szeretnél tanulni, akkor három úton mehetsz:


1. Az alábbi diszciplináris mesterképzésekre jelentkezhetsz pedagógia alapszakkal.


Teljes kreditértékkel beszámítható:


(Az alábbiak bölcsész képzések, így főleg a kutatói pályára készülőknek érdemes elvégezni.)

neveléstudományi MA

interkulturális pszichológia és pedagógia MA

szemiotika MA

társadalmi nemek tanulmánya MA


fordító és tolmács MA (ez nem bölcsész képzés, kiválóan el lehet vele helyezkedni, de felsőfokú nyelvvizsga és nyelvtudás feltétel a jelentkezéshez!)


Kreditelismeréssel beszámítható (az előírt hiányzó krediteket az MA képzés során kell pótolni):


andragógia MA (felnőttoktatás, felnőttképzéssel foglalkozó tudomány; ha művelődésszervező akarsz lenni, ahhoz jobb az andragógia BA képzés művelődésszervező szakirányon; MA-ban ugyanis nincs szakirány!)

egészségügyi szociális munka MA (szociális munkás képzés egészségügyi szakterületen)


2. Mestertanár képzésre az alábbi módon:


A pedagógia BA szakos képzés során 50 kredit értékben választasz mellé második tanári szakot alapozó modult (mondjuk pl. magyar szakból), akkor az alapszakos diploma megszerzése után jelentkezhetsz pl. pedagógiatanár-magyartanár szakpárra (kötelező a 2 szak!).


Ez a képzés már mester szinten (korábbi egyetemi szint) folyik. A mestertanár oklevél feljogosít 5-12. osztályban (tehát általános- és középiskolában is!) való tanításra a szakjaidból.

(Mivel megszűnt a főiskolai és egyetemi képzés, így jelenleg kizárólag ezt a tanárképzési formát tudod választani attól függetlenül, hogy általános iskolában vagy középiskolában akarsz majd tanítani.)


Mit is csinál egy pedagógiatanár?


A pedagógiatanári diplomával lehetőség nyílik a pedagógiai tárgyak oktatására:

1. középiskolákban az oktatás szakmacsoport képzéseiben (pl. ilyen a korábbi óvónőképzős, pedagógia tagozatos középiskolai osztályok mai megfelelője),

2. közép- és felsőfokú szakképzésben, pl. pedagógiai- és gyógypedagógiai asszisztens, csecsemő- és kisgyermeknevelő, gyermekfelügyelő, gyivi ügyintéző stb. képzésekben.


Ezen kívül a közoktatási/tanácsadó intézményekben elhelyezkedhet:

1. pedagógiai tréningek és különböző csoportos foglalkozások vezetésére,

2. pedagógiai szaktanácsadásra,

3. iskolai és osztálytermi kutatások megszervezésére és lefolytatására.


Alkalmazható nem pedagógusi munkakörben végzendő oktatási feladatok ellátásához, pl.:

1. pedagógiai szolgáltatások,

2. oktatásigazgatás területén,

3. pedagógiai sajtóreferensi feladatok stb.


Amennyiben a tanári pályát választod, érdemes mellé egy olyan szakpárt választani, aminek magas az óraszáma (pl. magyar, töri, idegen nyelv stb.), mert nem biztos, hogy el tudsz helyezkedni pedagógiát oktató intézményben, mert ezekből általában megyénként 2-3 létezik. Fontos tudni, hogy általános iskolában nincs pedagógia tanítás, így ez a szak középiskolában hasznosítható!


Többen kollégiumi nevelőként tudnak/tudtak elhelyezkedni a szakkal, viszont létezik kollégiumi nevelőtanár mesterszak is, és egyre inkább őket részesítik előnyben, ha nevelőtanárt keresnek (hiszen ez a szakmájuk).


Mások gyakorlati oktatóként dolgoznak vele(pl. kozmetikus mester végzi el, hogy taníthasson kozmetikus tanulókat),

de ahhoz szükséges egy szakma megfelelő ismerete.


A mesterszint elvégzése után megfelelő felkészültséggel (komoly kutatómunka, szakmai publikációk és előadások, idegen nyelvtudás feltétel) lehetőség van jelentkezni neveléstudományi doktori tanulmányokra. A neveléstudományi doktori fokozat megszerzésével tudományos kutató, vagy felsőoktatásban (többnyire tanár, tanító, óvodapedagógus képzésben) oktató pályán dolgozhatsz.



3. A szakirányú továbbképzések elvégzése:


Másoddiplomás képzés keretében szakirányú továbbképzésben is tanulhatsz tovább a pedagógia BA diplomáddal. (Néhány képzésben tanári végzettséget írnak elő!) A szakirányú továbbképzési diploma egyes szakterületek művelésére jogosít fel. Általában 2 évesek a képzések. Érdemes nagyon pontosan utánaolvasni, hogy a törvény szerint hol és hogyan hasznosíthatod a megszerzett végzettségedet/szaktudásodat. Olyat érdemes választani, amellyel önálló munkakört is betölthetsz, nemcsak pl. a tanári munka kiegészítésére alkalmas.

2011. júl. 20. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!