Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mennyit lehet keresni sörfőzés...

Mennyit lehet keresni sörfőzéssel?

Figyelt kérdés

Sörfőző szeretnék lenni és figyelem a lehetőségeket mind egyetemi mind tanfolyami szinten hogy kitanuljam.

Szeretném ha kapnék egykét jótanácsot azoktól akik ebben dolgoznak vagy értenek hozzá. Tájékozódni hogy mik az előnyei hátrányai, itthoni tapasztalatok,munkarend és minden egyebet szivesen meghallgatok


Még a fizetés érdekel

Lehet az multicég vagy kisüzemi kézműves főzde havi bérezése



#fizetés #munka #sör #sörfőzés #Sőrfőzde #Sörfőző
jan. 24. 23:28
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj annyi sör van már a piacon, hogy valami nagyon különlegeset kell alkotnod ahhoz, hogy bejöjjön ez neked ha saját vállalkozás a cél.


Persze ha csak üzemben szeretnél dolgozni akkor működőképes. Egy olyan nettó 400 ezerrel számolhatsz + SZÉP kártya is van a legtöbb cégnél. Általában 12 órás munkarend van. Nappal és éjszaka is.

jan. 25. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Szerintem hobbiként láss neki, juss addig el, hogy egy perfekt pszeudo-láger tudjon konzisztensen kijönni a kezed alól! Van egy kezdeti befektetés, kell jónéhány hasznos holmi, és van pár elengedhetetlen is. Így kezdeném:

[link]

Sörfőzés faku, vagy csak simán faku keresése megtalálja. Utóbbi csak ha magyar oldalak keresésére van állítva a keresőd.


Boltok közül az Olasz a legrégebbi és legszerteágazóbb, olaszsped.com vagy sorfozokboltja.hu a két bolt (pár dolog szokott csak az egyikben készleten lenni legalábbis). A hopline.hu a leginkább vevőbarát, és a komlóik minősége is mindig fullos. Gyorsak, precízek, cukik. A fozohaz.eu a másik nagy öreg, az utóbbi időben ők is átálltak arra, hogy piszkosul odarakják magukat szerethetőségben és profizmusban, egyébként a hopline előtt is ők voltak ennek az etalonjai inkább. Van még pár bolt szerte az országban, nem tudom, mennyire szárnyalnak mostanság, igazából kicsit drágábbak szoktak lenni, és inkább azoknak jók, akik oda tudnak gurulni.


Nagyon-nagyon sokrétű téma már az alapműveletsor és az alapeszköztár is, én is visszapattantam egészen biztosan tíz fölötti alkalommal róla, mielőtt magába szippantott. Nálam az hozta az áttörést, hogy aki bevezetett egy főzéssel az egész rejtelmeibe, az csak a szűk vázat mondta el először:


Felmelegíted hatvanvalahány-hetvenkevés fokra a vizedet (persze nem mindegy 1 fok eltérés se, de most lényegtelen), beleszórod a malátát. A maláta megcsíráztatott árpa (vagy más gabona, de sörárpa maláta valamenyi kell a jó sörbe szinte mindig), amit utána szabályosan leaszalnak úgy, hogy precíz hőmérsékleteken tartogatva megfelelő enzimeket késztetnek gyors ténykedésre, hogy a végeredmény fenomenális lehessen. A sörfőző ezt folytatja vízben úgy, hogy cukrot és illatokat nyer ki belőle. Nem mindegy persze a víz összetétele se, emberes minőségi szinten nullás (RO) vízzel indul a folyamat, amit a receptnek megfelelően visszasóznak 3-5 féle cuccal legalább.

A maláta első bevetése volt az elcukrosítás, utána 75-78 fokon deaktiválják az enzimeket, és átöblítik a malátát ugyanilyen hőmérsékletű vízzel, hogy a maradék cukor zömét is hasznosítsák belőle. Ez a máslás ("másodolják", de ilyen szó már tényleg nincs). Ezután jöhet a forralás, és amint felforr, belekerülhet az első adag komló, amiből csak a keserűség hasznosul többnyire. Mindig a forrásból hátralevő időt adják meg komlózásra, tehát 60 perc az tuti keserűkomló. 30 perc már aromákat, ízérzeteket is hagy, 0-5-10-15 perc pedig minél rövidebb idő, annál többet. A nullperces igazából még marad pár percig gyorshűtés közben, de akár az összes is maradhat, 60 fok fölött még másodpercek alatt elpusztul minden esetleges sörrontó élőlényecske, és a gőzben nem valószínű, hogy vannak.

A cél minél hamarabb az élesztő számára optimális hőmérséklettartomány aljára hozni a sörlevet, ez általában nem egyszerű feladat, főleg nyáron. Van, aki nochill módon főz, nem kényszerhűt, inkább kifogástalan tisztaságú élelmiszeripari HDPE kannába fejti a forró sörlevet, és a komlózási időkből levon egy 20-40 percet, folyadéktérfogattól függően. Ami nem tud forrásban belemenni, azt hidegkomlózással, tehát erjesztés közbeni komlózással pótolja, nyilvánvalóan teljesen másik recept, de a hűtés macerája megúszható ezzel a kompromisszummal. Nagyüzemben erre fix hőcserélős rendszer van, és ott megoldott a kifogástalan tisztíthatósága is, otthon fejvakarós ez is.


Az erjesztéssel kezdődik igazából a tényleges sörkészítés. Nem te végzed, hanem az élesztőgombácskák. Te csak kiválasztod a megfelelő élesztőtörzset, és biztosítod a viszonylagos jólétüket, hogy könnyen megszokják a számukra egyébként elég hűs körülményeket, és hogy csodás, ízhibamentes, igazán remek végeredmény születhessen. Külön tudományág szinte, de alapjában véve stabil hőmérsékletről és megfelelő tápanyagellátásról szól. Nem térek ki rá, mert instant dupla terjedelem legalább, csak annyit említenék, hogy ez az igazán fontos művészeti ág, a főzőcske meg a tálalás betanított munka. Nyilván a receptkészítés is része tud lenni a művészetnek, vagyis inkább úgy teljes.


Amikor leerjedt, akkor a legjobb, amit tehetsz, hogy levegőtől teljesen elzártan kezeled a sörlét, tehát zárt átfejtés történik széndioxiddal feltöltött edénybe. Általában ez Cornelius keg lesz, de ma már nagyon jókat gyárt a Kegland PET-ből, 20, 8 és 4 literes méretekben, PolyKeg név alatt, tök jóárasan. Érdemes megvigyázni őket, érdemes időnként nyomáspróbázni (színig töltött folyadékkal a névleges nyomásig fokozatosan megküldeni akár levegővel is), mert nyomás alatt egyetlen hegyes tárgy korábbi behatása is képes elintézni, legalábbis állítólag voltak ilyen esetek. Hidegen általában 1 bar alatti a túlnyomás a hordóban, hogy egy normál, nem túl szénsavas cucc jöjjön kezelhetően a csapból.

Lehet üvegezni is, de nagy az egyetértés abban, hogy macera, és hogy az oxigénkitettség pont a legcsodásabb receptekből csinál egy letompult, kellemetlen izét.


Az élesztő boldogan tartása mellett a tökéletes tisztaság a legfontosabb, legalábbis hidegoldalon ami csak érintkezik a sörlével, az mind tökéletesen tiszta kell legyen. Plusz valami élelmiszeripari fertőtlenítő, ezek leginkább foszforsav alapú, jóra hígítva tökéletesen veszélytelen dolgok. Fontos még megemlíteni, hogy bár lehet 50k alatti költekezéssel teljesen jó söröket készíteni (minden hibájával együtt szétalázza az összes nálunk kapható nagyüzemit), azért pár hónap alatt könnyen belemennek százezrek, ahogy a tapasztalataid nyomán természetes igényeid lesznek, csökkented a fölös lépéseket, hogy koncentrálhass az eljárásra, kevesebb dolga legyen a szerencsének.

Egyébként nagyüzemben is kb az az élmény, hogy végigpucolgatod az életedet, és kell is, másképp büdös lötty és hatalmas deficit lesz a vége. Mondjuk azon lehetne vitatkozni, hogy a legtöbb itteninek mi köze van illatoshoz... Otthon arányaiban talán nem töltesz annyi időt pucolással, ha kényszeresen, azonnal tökéletesre tisztítasz mindent használat után, különösen igaz ez az erjesztőre és az üvegekre, kegekre, csövekre-csapokra meg hatványozott létszükség. Tisztítószerek közül nekem a trisóra esett a választásom, ezután fogom a nátronlúgot vallatni, csak még el kell fogyjon a trisó... Veszélyes vizek, figyelni kell nagyon, kapkodás teljesen felejtős, védőeszközök és szellőzés a kötelezőnél eggyel fontosabbak.

jan. 25. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Na, erre meg ez jön szembe: https://www.youtube.com/watch?v=ADwMSnIsn3U
jan. 25. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Sörfőző tanfolyamot ha elvégzek,

Eltudnék helyezkedni kisebb kézműves kisüzemekben?

jan. 25. 21:30

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!