Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Magyarországon miért nincsenek...

Magyarországon miért nincsenek normál tantervű, hétköznapi, erős, minőségi színvonalú buddhista gimnáziumok? Miért főleg gyenge és nemzetiségi gimik?

Figyelt kérdés

Tehát amelyeknek nem kimondottan a leghátrányosabb helyzetű romák számára jöttek létre az ország legelmaradottabb részein (pl.: Dr. Ámbédkar Gimnázium vagy A Tan Kapuja Buddhista Gimnázium), illetve amelyek nem harmatgyenge oktatási színvonallal rendelkeznek.


Nem akarok rosszmájú lenni, rasszista meg pláne nem, épp ezért gondolom úgy, hogy a legtöbbet az segítene az ilyen sorból származó gyerekeknek, ha ugyanazon iskolákba járnának, mint bárki más. Nem lennének kiközösítve, hogy na ők a cigány gimnázium, hanem ők is csak egyes diákok lennének a sok közül és emellett kapnának támogatásokat a hátrányos helyzet miatt. Szerintem az minden, csak nem segítség, hogy csinálunk nekik harmatgyenge gimnáziumokat, hogy átlöködjük őket az érettségin, aztán valós, gyakorlati tudásuk meg ne legyen. Azt is furának tartom, hogy első idegen nyelv a beás, második meg az angol (legalábbis utóbbinál). A beással nem lehet túl sok mindent kezdeni... Értem én, hogy nemzetiségi öntudat, de nemzetiségi öntudatot azután is lehetne építeni, hogy valaki már beszél angolul, németül, franciául, oroszul, spanyolul, kínaiul, arabul, olaszul vagy voltaképp bármilyen használható idegen nyelven. Még csak nem is egy antik nyelv, mint a latin, aminek legalább akkor hasznát venné valaki, ha orvosi, jogi, történészi, irodalmi vagy bármilyen tudományos pályára akar valaki menni. Egyetemen sem fogadják el idegen nyelvként sem itthon, sem a legtöbb külföldi országban. Az is fura számomra, hogy ezekben a gimnáziumokban nem tanít egy buddhista szerzetes sem.


Én egyébként elkötelezett híve vagyok a vallásszabadságnak és emiatt is lepett meg, hogy miért nincsenek olyan erős, jó színvonalú, normál tantervű (tehát nem cigány nemzetiségi) buddhista gimnáziumok, mint ahogy van bőven ilyen katolikus (lásd: Pannonhalma), református (Baár-Madas), evangélikus (Budapest-Fasori), neológ és konzervatív zsidó (Lauder), ortodox zsidó (Maimonidész) és persze világi (Fazekas) gimnáziumok. Nem hinném, hogy a buddhisták között ne lenne igény ilyesmire. Attól még, hogy egy család buddhista, még fontos lehet számukra a tanulás. Ahogy nem hinném, hogy csak cigány buddhisták vannak ebben az országban, a magyar buddhisták körében egyáltalán ne lenne igény olyan oktatási intézményre, ahol minőségi oktatás zajlik, ugyanakkor a diákok buddhista szellemben nevelkednek. Ázsiában számos ilyen van. Kínában, Japánban, Indiában, de még Oroszországban is például.


Japánban például tudok egyről, ami rendkívül erős és színvonalas gimi, kb. olyan, mint nálunk a felsorolt zsidó vagy keresztény gimnáziumok. Azt hiszem a Tiszta Föld buddhizmus szektája tartja fenn, a tanárok gyakran tanítanak egyetemeken is és sok tanár maga is buddhista szerzetes vagy apáca. Egyszer még a dalai láma is meglátogatta őket.

[link]

Igazából eléggé hasonlít egy keresztény gimnáziumra, csak a diákok nem a Miatyánkot szavalják el a vallási ünnepségeken az iskolában, hanem a Szív szútrát mantrázzák el, iskolai húsvéti/karácsonyi ünnepség helyett vészaki és újévi van, buddhista hittant tanulnak, vegetáriánus konyha van, meg feszület helyett Dzsizó- és Buddha-szobrokat látni mindenhol. Ezek többségében egyébként nem koedukáltak, hanem sok esetben egyneműek. Amit linkeltem az például fiúgimnázium.


Egyébként a buddhizmusnak is van elég erőteljes hagyománya az oktatás terén. Anno Kínában, Japánban az oktatást ugyanúgy buddhista és taoista szerzetesek kezdték el, ahogy nálunk is keresztény szerzetesek. Ott az első iskolák templomiskolák voltak. Aztán kinőtte magát és külön épületek lettek. Sokan az egyetemek terén rögtön Európára gondoltak, de elég hamar Ázsiában is kialakultak a korban elég neves egyetemek (pl.: Nálanda), amelyekbe Görögországtól Japánig érkeztek diákok. Nálanda egyébként az indiai filozófia és matematika egyik legfontosabb intézménye volt.


Vajon Magyarországra, illetve nyugatabbra miért nem gyűrűzött át a szimpla oktatás, miért csak ilyen buddhista gimnáziumok vannak idehaza?



tegnap 23:23
 1/1 anonim ***** válasza:
Gondolom mert Magyarorszagon van vagy parezer buddhista.
ma 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!