Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hogyan tanulhatnék meg jobban...

Hogyan tanulhatnék meg jobban fogalmazni,érvelni,kifejezni magam?

Figyelt kérdés
Nem vagyok már mai csirke. Mindig is zavart,hogy nem igazán tudom kifejezni magam, úgy értve hogy minél pontosabban megfogalmazzam a gondolataimat,ez sok félreértésre vagy meg nem értettségre adhat okot. Rendszeresen van olyan,hogy hallok valakit valamit mondani,és azt gondolom: igen, én is pontosan így gondolom,de negyed annyira jól se tudtam volna megfogalmazni,mint ő. Régen sokat olvastam,amennyire időm engedi most is olvasok.Úgy érzem,kell lennie valami módszernek amivel fejleszthető a fogalmazási,érvelési,kifejezési készség. Mit javasolnátok,az olvasáson kívül? Előre is köszönöm.

tegnap 16:52
 1/4 anonim válasza:
50%

Nehéz eset látatlanban. Sokféle olvasás van. Az egyik olyan, hogy az ember figyeli a fogalmazásmódot. Miért pont úgy?

A fogalmazáshoz nem árt az anyanyelv ismerete. A fogalmaké különösen. Mondhatom valakire hogy buta, ostoba, nem elég művelt, primitív, gyenge képességű - és ezek csak hirtelen előkapott fogalmak. Nagyjából mind ugyanazt jelenti, de ég és föld a különbség. Egyes helyzetekben egyiket használom, másokban másikat. Sőt, van virágnyelv is. De ehhez tudni kell, a másik érti-e. És ugyanazt érti-e ki belőle. Vagyis nem árt tudni, kihez beszélünk.

Ha jól ismerem a másikat, lehet hogy szlengben írok. Ha az illető állandóan hülyéskedik (jó értelemben), kicsit lazábbra veszem. Ha az illető fontoskodó, az is más. Ha kínosan precíz, nem használok félreérthető szavakat és röviden fogalmazok. Ha fogalmam sincs, kinek írok, óvatosabb vagyok. Ha sokaknak (íróként) az végképp egy külön eset.


A fordulatokat olvasással szerzem. Továbbá próbálkozással (pár nap múlva újraolvasva). Elfogadom, hogy nem lehet egyből, ez hosszú tanulási folyamat. Elfogadom, hogy van aki jobban, van aki gyengébben ír. Azaz ismerem a saját képességeimet, nem vágok olyasmibe, ami nem fog jól sikerülni.


Vannak stílusgyakorlatok, ehhez tankönyvek. Felnőt korban nehezebb, mert az ember begyűjtött jó néhány szokást. Néhánytól meg kéne szabadulni, no ez roppant nehéz. Sokkal inkább, mint elsőre megtanulni. Ilyen az emberi agy, ez az emlékezés feltétele.


Rendkívül nehezet kérdeztél. Szóban még hagyján, de írásban ezt megválaszolni... Az érveléshez (s általában a beszédhez) nme árt ismerni azokat a fogalmakat, amiket használunk. Ez nem is olyan magától értetődő, mint gondolnánk. Néha iskolás nyelvtankönyvet böngészni is érdemes.


Sok sikert.

tegnap 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Két dolgot összekeversz. 1. Fogalmazás. Szerintem ezzel nálad nincs nagy baj. Kérdésedet nagyon jol megfogalmaztad pl. 2.Érvelés. Ez meg egy egészen más terület, inkább a gondokodásodtol függ minden vonatkozásban. Valoszinüleg az a tipus vagy aki beszélgetésnél igyekszik a partnerét megérteni. Akik jok az érvelésben, pedig inkább arra használják ilyenkor az agyukat, hogy a másik hibáit találják meg. Ha -mint irtad, a csirkeséged nem mai- nagyon nehezen tudsz változtatni. Nagyon sokat kellene treniroznod magadat. Biztos, hogy megéri?
tegnap 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm mind a két választ!

Így van ahogy írod,második válaszoló,mindig meg akarok érteni mindent és mindenkit is. Nem mondom,hogy ez mindig jó. Nem vágyom igazából meggyőzésre,inkább csak arra,hogy megfelelően fejezzem ki magam,szóval úgy,hogy a másik is biztosan azt értse az alatt,amit mondani akarok. Ezt értem érvelés alatt, valószínűleg keverem akkor a fogalmat,de a lényeg ez lenne. Bár az is igaz,amit az első válaszoló ír,hogy sok függ attól,kivel beszélek. Arról nem tehetek,ha valaki direkt kiforgatja a szavaim. Talán úgy fogalmazhatnam meg,hogy szeretném magam megértetni : nem azt,hogy belássa,hogy nekem van igazam,hanem,hogy biztos jól értse amit mondok.. hű,hát ez lehet,hogy jó bonyolult lett.

Egyébként 35 vagyok,lassan 36. Nem tudom,ez milyen tyúknak minősül. Azért még tanulekonynak érzem magam bőven,viszont azt is sajnos! érzem,hogy igaz,hogy az évek előrehaladtával a személyiség egyre inkább bemerevedik. Nem akarom ezt,de nem tudom mit tehetek ellene. De azt hiszem ez már egy másik kérdés lenne.

tegnap 21:12
 4/4 A kérdező kommentje:
Egyébként miből jöttél rá,hogy valószínűleg az a típus vagyok,aki beszelgetesnel igyekszik a partnerét megérteni? Abból,hogy fontos számomra,hogy megértessem magam?
tegnap 21:14

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!