Üdv! A szegedi egyetem bölcsészkarán belül két szakról vélemények, tapasztalatok? -Informatikus-könyvtáros alap -Szlavisztika-orosz alap

Figyelt kérdés
Részemről az orosz szak ellen az szól, hogy sajnos csak nappali tagozaton indul.

#egyetem #Szeged #SZTE #BTK #Szlavisztika - orosz
máj. 5. 18:36
 1/10 anonim ***** válasza:
81%
Részemről pedig az informatikus-könyvtáros ellen szól, hogy talán a legértéktelenebb diploma, amit a mai magyar felsőoktatási rendszerben lehet szerezni. Informatikai területen nem lehet vele elhelyezkedni, mert ahhoz röhejesen kevés, könyvtárosként pedig gyakorlatilag kihalásos alapon tudsz bekerülni bárhová - mindezt garantált bérminimumért. Ha a kettő közül kell választani, inkább az oroszt mondanám, ott legalább az idegennyelv tudás kellően magabiztos lesz.
máj. 5. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
76%
Az 1. válaszolóval teljesen egyet értek, igaza van.
máj. 5. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
80%

Nem akarlak nagyon elkeseríteni, de szerintem az első két válaszoló által preferált orosz alapszak sem ér annyira nagyon sokat. Általában az idegennyelvi alapszakokkal két irányba lehet elindulni: nyelvtanárkodás vagy tolmácsolás-fordítás; s ezek közül jelenleg Magyarországon egyik sem kecsegtet túl sokkal, még akkor sem, ha a megfelelő mesterszakot is elvégzed.


Nyelvi magánórák megtartásából önmagában legfeljebb csak szűkösen lehet megélni, mivel szinte minden tanítványnak délután 3 és este 7 között jók csak az időpontok, s nem kérhetsz magasabb óradíjat, mint mások. S magánvállalkozóként nagyjából azzal számolhatsz, hogy a jelenleg kb. 5 ezer forintos óradíj felét leadózod. Emellé tehát kell egy főállás is valahol, egy iskolában vagy egy nyelviskolában; de így persze kidolgozod a beled a tisztes megélhetésért.


A fordítás-tolmácsolás pedig szintén elég nehéz út. Ilyen főállást protekció nélkül szó szerint lehetetlen kapni, ilyenről inkább ne is álmodj. Ha pedig magánvállalkozó leszel, akkor pedig az a gond, hogy nehéz megbízásokhoz jutni, azaz a havi jövedelmed bizonytalan lesz. S akkor arról még nem is szóltam, hogy a fordításokért szerezhető jövedelem óradíjba átszámolva nevetségesen alacsony: úgy a magánórák óradíjának a harmadával számolhatsz. Aki Magyarországon magánvállalkozóként fordít, az általában csak főállás mellett, jövedelemkiegészítésként teszi ezt.


Egyszóval az orosz idegennyelvi szakkal még mesterdiplomával is reálisan olyan jövő áll előtted, hogy valahol iskolában vagy nyelviskolában főállásban nyelvtanárkodsz, s mellette jövedelemkiegészítésként még magánórákat kell adj vagy fordítanod kell, hogy normális jövedelmed legyen. Keményen meg kell dolgoznod tehát a tisztes megélhetésért.

máj. 6. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes válaszokat.
máj. 6. 16:52
 5/10 anonim ***** válasza:
9%
Magasabb beosztásban kezdhetsz majd a mekiben.
máj. 8. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
27%
5. Mekkora tahó vagy.
máj. 8. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
23%

#6


Az nem tahóság ha szembesítem a tényekkel. A legtöbb bölcsész diploma kb csak papír nehehézeknek jó a munkáltatók szemében.

máj. 9. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
27%
Tévedsz/ A férjem magas beosztású vezető ember és tőle tudom, hogy a legjobb hr-wsek a bölcsészek.
máj. 9. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
49%
Valóban nem lehetetlen bölcsészként szép karriert befutni, ha valaki szerencsés, ambíciózus és rátermett a munkaerőpiacon. Én is ismerek bölcsészt, aki egy nemzetközi vállalat középvezetője lett. De a lényeg az, hogy a szép karrier és a jó fizetés bölcsész diplomával egyáltalán nincs garantálva úgy, mint mondjuk egy villamosmérnök diplomával. Sokan egész életükre bennragadnak egy beosztott adminisztrátori pozícióban, amit sima érettségivel is lehetne végezni.
máj. 10. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Az informatikai tudás minden munkahelyen elvárás mostmár, ezért gondoltam erre a szakra, de én nem szeretem és nem is vagyok jó benne, ha a könyvtáros szakirányt választom ott pedig csak iskolakönyvtárosnak tudok szakosodni.

A BTK szerintem nem rossz, sajnos nem lehet mindenkiből mérnök, hiába azzal könnyebb az elhelyezkedés.

Szerintem az informatika mellett,a nyelvtanulás amibe érdemes energiát fektetni és az orosz nyelvet talán nem választják annyian, ezért lehetne nagyobb eséllyel elhelyezkedni vele.

Az orosz szakra jelentkeztem Szegeden, szóval majd elválik nappalin végig tudom-e egyáltalán tolni munka mellett.

A minor képzésekkel kapcsolatban van valakinek tapasztalata? Mire jó egy minor, ha mondjuk nem az alapszakod specializációját választod?

Az a baj a T.O. ilyenekről alig akar tájékoztatni, ha telefonálok nekik.

tegnapelőtt 20:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!