Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Kémia szak vagy biológia szak?

Kémia szak vagy biológia szak?

Figyelt kérdés

Az érettségi előtt egy hónappal kezdtük venni az anatómiát, így valószínűleg nem lesz időm ismételni sem, mert még amit most tanulunk se tudom rendesen megtanulni ennyi idő alatt (pedig érdekel). Kémiából nem vagyok nagyon kiemelkedő, de azért egy 60-70%-ra meg tudom írni az érettségit.

A gyógyszerészetit jelöltem első helyre, de most már nem vagyok benne biztos hogy felvesznek, így hogy a biosszal ennyire le vagyunk maradva és alig számoltunk (pedig a 2024-es minta feladatsorban sok a számolás).

A kémia vagy biológógia szakon gondolkodtam még, ezeket jelöltem 2-3. helyre, csak ugye nem mindegy a sorrend.

Kémiával vagy biológiával lehet elhelyezkedni jobban a munkaerőpiacon? (Mesterképzésre is elmegyek majd) Illetve hogyan épül fel a két szak? Szeretném szeretni a szakot, mert a mostani iskolámat nagyon nem szeretem, és nem akarom az egyetemet is így megszenvedni :(

Tudni kell rólam, hogy a sejt feletti szerveződési szintek érdekelnek inkább (de az nagyon), matekból nem vagyok kiemelkedően jó, de azért még 5-ös, és biztos jövedelmet szeretnék.

Félek, hogy a kémia szak túl száraz, nagyon számolós, szenvedős lenne, a biológia szak pedig magolós (rendszertan), és talán utána nem is keresnék olyan jól. De igazából meséljetek milyenek, mert biztosan csak a sztereotípiákról hallottam! :D

Tudnátok nekem segíteni légyszíves?



2024. ápr. 22. 13:51
 1/6 anonim ***** válasza:
94%
Biológia
2024. ápr. 22. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
88%
Biológia viszont ne pte!!
2024. ápr. 24. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszi, de ki tudnátok fejteni, hogy miért?😅 Meg érdekelnének a tapasztalatok, hogy folynak az előadások, vizsgák, stb.

Egyébként az SZTE-re mennék.

2024. ápr. 24. 15:07
 4/6 anonim ***** válasza:

Én a kémiát ajánlom. Most csinálom a mesteremet (ha minden jól megy, szeptemberben végzek) és imádtam mind a BSc-t mind az MSc-t. Fontos megemlíteni, hogy én is gyógyszerészetire szerettem volna menni, de végül a vegyész mellett döntöttem (felvettek gyógyszerészetire is, de passziváltam magam). Engem sokkal jobban érdekelt mindig is a kémia, mint a biosz és szerettem volna jobban elmélyülni a kémia világában és biztos alapokat felépíteni. Ezen a szakon tudsz szakosodni is több irányba pl. szerves, fizikai, peptid, spektorszkópia, analitika stb. A gyógyszerészetin kötöttebb a tanrend egy kicsit, szóval ott ez nem leheteséges (persze TDK keretein belül ott is tudsz kicsit több kémiát magadra szabadítani ha érdekel a téma). Én például szerves felé szakosodtam, és most a szintetikus kémia projektem keretében gyógyszerekben megtalálható funkciós csoportokra fókuszálunk mely heterociklusos vegyületekben fordul elő. Szóval végülis vegyészként is fókuszálhatsz gyógyszerekre. (Nálunk másodévtől lehetett szakosodni gyógyszerkémiára is, szóval plusz óra keretein belül felvehettünk gyógyszeres tárgyakat mely a diplomán is fel van tüntetve).


Az meg hogy száraz lenne a kémia szak néhol igaz (elméleti tárgyak, rengeteg jegyző), de rengeteg laborod lesz ahol nagyon sok mindent fogsz tanulni és minden könnyebben megragad majd (nagyon izgalmasak a laborok). Legtöbb embernek a fizikai kémiával gyűlik meg a baja, meg talán a szervessel az elején. De ez minden szakon így lesz. Gógyszerészetin sem úszod meg a fizikai kémiát, kolloidikát.:D Szerintem ha vegyészen a második évet túl éled, akkor már jó vonalon vagy és már kialakul addigra benned hogy mi is érdekel.


Bár én nem az eltére járok, de tudtommal ott az első héten van egy szintfelmérő teszt kémiából, és ha nem mész át akkor egy félév felzárkóztató kurzuson kell résztvenned (szerintem ez tök jó amúgy!), hogy a második félévre többé kevésbé egy szintre hozzák a hallgatókat. Bioszon ez szintúgy megvan MIND bioszból és kémiából is (biosz szakon vannak kémiás tárgyak viszont kémia szakon szabválon kívül nem nagyon).


Gyógyszerészeten is a legfőbb komponens a kémia, s az első két évben rengeteg kémiás alapozó tárgyad lesz. A további években meg kicsit speciálisabb tudásra tehetsz szert. Nem utolsó szempont hogy rengeteg a szigorlat is ezen a szakon. Engem azért is vonzott mert mind kémiás, mind bioszos tárgyak is vannak, és a diploma utáni kilátások is jók. Nem tudom melyik egyetemre jelentkeztél elsősorban, de az utóbbi években hatalmasat csökkentek a ponthatárok (mikor én jelentkeztem annó majdnem 410 volt, most meg 380 körül stagnálgat Pesten).


A biológia szakról nem tudok sokat hogy őszinte legyek. Ott is mindenképp kell a mester, s szerintem már azzal a diplomán túli kilátások is jobbak. Bár ha téged a kémia jobban lázba láz akkor inkább azt tedd második helyre, a biosz úgy kínszenvedés lenne (rengeted növénytan, állattan stb.).


Szerintem ha a gyógyszerészeti vonz mindenképp akkor hagyd meg első helyen, s én második helyre a kémiát tenném, szerintem piacképesebb (feltéve hogy tudsz élni bioszos tárgyak nélkül az első pár évben). Más szerepet tölt be a gyógyszeriparban egy gyógyszerész és vegyész végzettségű. Nyilván az élettani, hatástani folyamatokkal foglalkozó területen egy gyógyszerészt, gyógyszerszintézis területén (legtöbb esetben) egy gyógyszervegyész alkalmaznak szívesen (persze ez nincs kőbe vésve). Ha mindenképp gyógyszerész szeretnél lenni (a hérom felsorolt szak közül még mindig ez a legpiacképesebb), az sem baj ha halasztasz, s újra megpróbálod jövőre. Plusz, senki nem tudja milyen lesz ez az érettségi időszak, szóval ne add fel! Gyakorolj sokat, és ne felejts el lazítani sem! Akármilyen nehéz vizsgám/szigorlatom volt az egyetemen, sosem voltam annyira stresszes mint annó, érettségi időszakban. Hajrá!

2024. máj. 13. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Bocsi, most olvastam az utolsó kommented, hogy PTE-re mennél. Nem tudom, hogy ott hogy van a szintfelmérőzés kémiából, de gondolom hasonló ott is.


Személyes élmények: Nálunk első két évben katalógusos volt az összes előadás. Nem rontott a jegyeden ha nem mentél, de szóltak érte egy idő után. Én szerettem az előadásokat, bár harmadévben már nem volt sok időm bejárni. Elég sok laborom volt, amiket többségében szerettem. Minden hétre meg volt adva rotációsan egy-egy reakció/kísérlet szerves, szervetle, fizikai kémia, spektroszkópi és gyógyszerkémia témakörben melyet egyedül, két fős csapatban vagy 3-4 fős csoportokban kellett elvégezni. Ezekről jegyző készült melyet leosztályoztak, majd év végén vizsga minden témakörből/technikéból amit érintettünk 4 tagú vizsgabizottság előtt. Az elméleti vizsgákat én részben személyesen, részben online csináltam (covid), de az online verziót utáltam mert brutális nehézségüek voltak és teljesen lefárasztottak (nekünk a vizsgák többsége írásbeli, nagyon ritkán voltak szóbelik). Utáltam az évfolyamomat pár emberen kívül, nem igazén alakult ki jó közösség (bár az a pár ember mai napig az életem része), én inkább más szakokról barátkoztam. Ha van még kérdésed szívesen válaszolok!

2024. máj. 13. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
Esetleg biológia-kémia tanárszak?
2024. máj. 13. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!