Ha szeretnék, hogy a gyermekem külföldi egyetemre kerüljön be, akkor milyen szempontokat kell figyelembevenni középiskola választásnál?
Az egész nagyon attól függ, hogy melyik külföldi egyetem melyik szakja lesz megcélozva. Két dolog között kell egyensúlyozni:
1 NYELVI KIHÍVÁS. A gyermekednek rögtön az elejétől meg kell tudni értenie a rosszul artikuláló előadókat is, és természetesen az írásbeli számonkérésen az anyanyelvi beszélőkhöz hasonló sebességel kell tudnia kifejezni a gondolatait. Miatta nem fognak az előadók tagoltan beszélni és nem fognak számára hosszabb időt adni a dolgozatírásokon. Ehhez érettségire felsőfokú nyelvtudás kell, amelyet vagy kéttannyelvű gimnáziumban, vagy pedig magántanárral lehet elérni.
2. TANTÁRGYI TUDÁS. Egy elitegyetemre (pl. Sorbonne) még kitűnő érettségivel sem garantált dolog bejutni. Fel kell mutatni valami extrát a felvételi vizsgán, amelyhez legjobb egy tantárgyi tagozatos gimnáziumi osztályba járni. Ha például matematikus szeretne lenni a gyereked, akkor jó ötlet pl. a pesti Fazekas Gimnáziumba járni.
Egyszóval sok függ a kitűzött célegyetem célszakjától. Ha a gyermekedben ez nem kristályosodott még ki, és az sem derült még ki, hogy miben tehetséges (aminek sajnos óriási az esélye), bizony eléggé lutri az, hogy jól választasz-e középiskolát. Egy átlagnál rosszabb nyelvérzékű gyermek egy kéttannyelvű vagy idegen tanyelvű gimnáziumban fölöslegesen szenved, s aki nem érti a kémiát, az ugyanúgy fölöslegesen kínlódik egy biológia-kémia tagozatos osztályban. S akkor arról még nem is beszéltünk, hogy sokakban csak 17-18 évesen alakul ki az, hogy milyen pálya iránt vonzódnak. Nem tudsz olyat lépni, hogy utólag biztosan ne bizonyuljon rossz választásnak.
Itt egy elitegyetemes példa.
"Szepesi Mór már óvodáskora óta angolszász intézményekben tanult, alapító tag volt az iskolája vitaklubjában, önkénteskedett Szenegálban, és évekig volt a diáktanács elnöke."
Kevésbé elit, de USA-ban jár ismerősöm orvosira, neki egy erős gimi, nagyon jó nyelvtudás, tanulmányi versenyeredmények és kiemelkedő sporteredmények kellettek.
Simán nem ilyen híres egyetemre meg ezekhez képest egyszrű kijutni, kell egy erős nyelvtudás és jó iskolai eredmények.
Ezért egy emelt nyelves/kéttannyelvű gimi jó választás lehet.
3. Szepesi Mór a NER-milliárdos Szepesi Richárd gyereke.
Valóban az évi 5 millió forintos tandíjas British Schoolban tanult a nerkőc, és annyit valóban le tud tenni az asztalra, hogy alapító tag volt egy diák vitaklubban (LOL), és hogy a diáktanács elnöke volt (LOL) ja és apuka kiküldte a gyerkőcöt önkénteskedni Szenegálba? 😂😂
Hagyjuk már a NER-maffia kölkei fölötti nyáladzást, tehetségtelen senki az egész banda.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!