Mit érdemes tanulni az egyetemen?
Érettségi után kihagytam egy évet most, mivel rengeteg dolog érdekelt, mindig nagyon jó tanuló voltam, versenyekre jártam. Azonban az utolsó évem nem úgy sikerült ahogy szerettem volna (a családban több betegség is volt, nagyon megviselt minket, illetve engem is kikészített) szóval most kihagytam egy évet hogy dolgozzak, összeszedjem magam, illetve hogy csináljak egy emelt matek érettségit.
Az lenne a kérdésem hogy ha abszolút a pénzkeresést és a legjobb karrierlehetőségeket, munka-magánélet egyensúlyt nézzük akkor melyek azok a szakok amelyek nagyon megérnék.
Tisztában vagyok azzal hogy az embernek szeretnie is kell amit tanul, de ha nem próbálunk ki egy szakot amire eddig nem volt lehetőségünk akkor sosem tudjuk meg. Illetve tudom hogy nem csak a fizetés kellene hogy legyen a szempont de engem tényleg rengeteg dolog érdekel: történelem, matek, biológia, programozás, adattudomány, könyvelés stb. Ezek közül leginkább a matek az amit szeretek.
Ti mit ajánlanátok?
Nagyon sok szakleírást elolvastam már de jó volna hallgatóktól is tapasztalatot szerezni akik tisztább képet tudnak mondani a szakkal kapcsolatban.
Jelenleg a pénzügy-számvitel, kereskedelem és marketing, matematika alapszak, illetve a programtervező informatikus érdekel a leginkább.
"Jelenleg a pénzügy-számvitel, kereskedelem és marketing, matematika alapszak, illetve a programtervező informatikus érdekel a leginkább."
Pénzügy-számvitel: ide gyenge képességűek mennek, igazi piacképes tudást nem ad + nagyon telített
Kereskedelem és marketing: ennek az égvilágon semmi értelme, mondhatni büfészak
Matematika alapszak: ez jó, főleg ha mellette a programozási, modellezési készségeket fejleszted és nem kutatói irányba orientálódsz hanem statisztika / adatelemzés / mesterséges intelligencia. Ha BSc után csinálsz egy alkalmazott matematikus / Data Science MSc-t vagy PhD akkor ebben van a legnagyobb lehetőség akár itthon multiknál, bankoknál, külföldi remote pozíciókra itthonról. Data területen nagyon magas fizetések érhetők el alkalmazottként is megfelelő szaktudással, contractorként pedig még magasabb.
programtervező informatikus: szintén versenyképes végzettséget ad, kiemelkedő karrier lehetőséggel, főleg ha jó területre orientálódsz.
Az orvost nem ajánlom azok alapján amit leírtál, mert rengeteget kell tanulni és később sokat dolgozni.
Én is a proginfót ajánlanám mindenképpen. Otthonról is lehet dolgozni, és külföldre is lehet menni vele, mindenhol keresett.
3. “ Kereskedelem és marketing: ennek az égvilágon semmi értelme, mondhatni büfészak”
Erről csak annyit mondok, hogy magasan képzett matematikusok és data scientistek csapatvezetője vagyok, én mondom meg mit csináljanak. Egy marketing (meg arra egy adatelemző) diplomával. És a vicc ebben az, hogy nem felülről ejtőernyőztettek le ebbe az állásba, hanem én is mezítlábas data scientistként kezdtem, csak nagyon gyorsan kivilàglott, hogy mennyire értékes ebben a munkában rengeteg olyan skill, amelyre leginkább az üzleti végzettségűek alkalmasak, például ügyfelekkel tàrgyalás, üzleti problémák megértése, megoldások keresése, termékkoncepció készítés, stratégia, projektek strukturálása stb. Jó adatmodellezőt se könnyű találni, de üzleti érzékkel megáldott, tárgyalóképes, projektvezetésre alkalmas data scientistet még nehezebb. Ennyit a “büfészakról”.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!