Hogyan lehetne belőlem gyermek-ismeretterjesztő könyv író vagy szerkesztő?
Az nyilvánvaló, hogy ilyen szak nincsen, és igazából egy ilyen munkakörhöz nem kell semmilyen specifikus alapszak. Jelenleg pszichológiára járok, de nemrég eszembe jutott, hogy mennyire szerettem olvasni az ilyen könyveket, mint a Larousse, vagy Játékos Népek, Tesz-Vesz Város, ilyen olyan képeskönyvek az ókori világ hét csodájáról, Szörnytan, Varázslatos Babaház stb.
Szerintetek hogyan lehet ilyen munkát elcsipni? Irjak egy vázlatot és küldjem el egy kiadónak, vagy keressek meg valakit aki ilyen kiadóknál dolgozik? Ti hogyan állnátok neki?
A másik dolog meg az, hogy az ilyen könyveknél nagyon sok múlik a grafikán, rajzokon stb, és én ehhez a részéhez nem nagyon értek. Ez kizáró ok?
Nagyon köszönöm a válaszokat!
Mivel nincs olyan hírneved, amivel el tudnád adni a könyvedet, nehéz, bár nem esélytelen.
Vállalkozóként kifizeted a könyv költségeit, és az elkészült könyvet szintén vállalkozóként forgalmazod.
Jobb eseteben könyvesboltokon keresztül, vagy maradnak a közösségi fórumok.
A másik út sokkal hosszabb: ismertté kell válnod, vagy megfelelő kapcsolatokat kiépíteni.
Arra van a legkisebb esély, bár nem nulla, hogy olyan jó könyvet írsz ismeretlenül hogy azt hajlandó lesz egy kiadó megfinanszírozni, abból viszont sikere esetén is kicsi lesz a részesedésed
Nem tudom hogyan indulhatnál el, de becsülöm benned, hogy ilyen kreatív vagy és van annyi bátorságod hogy elkezd.
Ne add fel!
2-es köszönöm.:))
1-es , ez nem olyan mint a regénykiadás, ez inkább olyan mint egy témában ismeretterjesztő könyvet írni vagy lektorálni. Aki elsajátítja a technikáját (véleményem szerint) az tud írni csomó témában ilyen könyveket. Érdekes szempontokat kell felhozni, nem szabad túl nehéz nyelvezettel megírni, kell egy csomó fun fact,.hogy úristen anya képzeld el az eiffel torony 5x olyan magas mint a ház amiben lakunk!! most mondtam egy hülyeséget, de a lényeget érted.
ismertté nem kell válni, egy anyuka nem azért veszi meg a gyerekeinek a könyvet, mert az írója híres. azert veszi meg mert azt akarja hogy olvasson, meg okosodjon. esetleg azért merz a gyerek nyávog hogy milyen menő a könyv borítója ez neki kell. márcsak azért is hiszem azt hogy ez egy szakma, mert szerintem az ilyen típusú könyvek között nincs nagy különbség színvonalban.
Ettől függetlenül lehet hogy nem jöedelmező különböző okok miatt, kiadói fizetések semmit nem érnek, vagy már piac sincs rá, mert csak a tablet kell , de azzal nem értek egyet, hogy ilyen nehéz lenne, mint ahogy te leírod.
Jöhetnek még válaszok köszönöm!
Ahhoz rengeteg pénz kell, hogy saját erőből, magánkiadásban adj ki egy könyvet, nem is szólva arról, hogy ez rendkívül kockázatos. Ugyanis egy színes könyv eladási árának kb. harmada nyomdaköltség, amelyet természetesen egy összegben, előre ki kell fizetned. Ha tehát mondjuk saját erőből, 1000 példányban kiadatsz egy 3000 forintos könyvet, akkor kb. 1 millió Ft-ot rögtön be kell fektetned. A könyvterjesztők pedig (ha egyáltalán meg tudod őket győzni, hogy a könyvedet forgalmazzák), körülbelül a vételár felét megtartják maguknak, s téged csak a már általuk eladott könyvek után, negyedévenként fizetnek ki. Az esetleg eladatlan példányok pedig véglegesen veszteségként jelennek meg nálad, azaz megvan az esélye, hogy az egészre végül ráfizetsz, mert az eladott könyvek értékének nálad nyereségként jelentkező 17%-a több lesz, mint az eladatlan könyvek értékének nyomdaköltségként előre kifizetett harmada. S akkor arról még nem is beszéltem, hogy a bevételed után jövedelemadót és társadalombiztosítási járulékot kell fizetned.
Ha pedig könyvkiadóval adatod ki a könyvedet, nyilván első körben egy könyvkiadót kell meggyőznöd, s újdonsült szerzőként erre csak akkor van esélyed, ha egy kész könyvvel jelentkezel náluk. Ha valamelyik rábólint, akkor az előbb említett anyagi kockázatokat átvállalják. De mivel nekik is vannak bér- és raktárköltségeik, valamint gyakran rajtuk ragadnak könyvek, s az eladatlan könyveik veszteségeit az eladott könyvek nyereségéből kell megfinanszírozniuk, nagyjából reálisan arra számíthatsz, hogy szerzőként az eladott könyvek vételárának 5-8%-át továbbítják neked mint szerzőnek. Ha tehát 1000 példányban eladott 3000 Ft-os könyvről van szó, akkor reálisan 200 ezer forintot kapsz (amiből persze még adóznod is kell). S természetesen ebben a bevételben osztoznod kell a grafikussal, aki az illusztrációkat megrajzolja neked. Ha utánaszámolsz a könyv megírásába belefektetett munkaóráknak, bizony borzasztó alacsony órabér jön ki kettőtöknek.
Egyszóval Magyarországon könyvírásból szinte senkinek nem lehet megélni, inkább egyfajta hobbi az ilyesmi, amely olyan minimális jövedelemmel jár, amely a befektetett munkával nincs arányban. Ez alól csupán két kivétel van: a néhány befutott sikerszerző, akik rendszeresen 10 ezer példányban el tudják adni a műveiket, illetve azok a szerzők, amelyek valamilyen alapítvány által megtámogatottak. Csak könyvírással foglalkozó könyvszerző szerintem egy tucatnyi sincs Magyarországon. Persze ezzel nem azt mondom, hogy ne vágj bele, csak tudd, hogy emellé a tevékenység mellé kell egy főállás is kell, hogy meg tudj élni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!