Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Jogi kar felvételi követelmény...

Jogi kar felvételi követelmények, ajánljátok?

Figyelt kérdés

Elég erősen gondolkozom azon hogy joggal menjek tovább, mennyire nehéz bekerülni illetve mennyire igaz az, hogy nagyon húzós és sokat kell magolni?

Meg csak 10.es vagyok szóval van még időm eldönteni de nemsokára kell faktot választanom és ez miatt is szeretném tudni hogy biztosan ebbe az irányba szeretnék e továbbmeni. Jó tanuó vagyok eddig végig jeles voltam és idén lehet a kitünő is meg lesz. Töriből és irodalomból tervezek emeltezni, mennyire megoldható mindkettőből egyszerre felkészülni? (Azt hallottam hogy az irodalom nagyon nehéz de alapból ez a kedvenc tantárgyam és a tanátrom is jó belőle.)

Melyik egyetemet ajánljátok pesten? (leginkább az ELTE-ben gondolkozom és jó lenne államira bekerülnöm) Mennyi az esélyem egy jó, színvonalas egyetemre bejutni? Tudom az új rendszer miatt sokminden változik majd, ez mennyiben fogja nehezíteni a dolgot?

Illtve gondolkozom külföldi továbbtanuláson is, mennyire érné meg illetve mennyivel lenne nehezebb bekerülni/költségesebb ha egy külföldi egyetem mellett döntenék? (van már egy angol középfokúm és már készülök a felsőfokra illetve 1 éve tanulok németet szóval a nyelvtudással nincs baj) Ajánljátok a jogi kart úgy álltalában, megéri ezt választanom?

Köszönöm előre is annak aki válaszol!



2023. nov. 5. 00:07
 1/3 anonim ***** válasza:
9%
Szia. Töri magyar emelt a követelmény( elég egy emelt, de én a kettőt ajánlom) emellett legyen nyelvizsgád.
2023. nov. 5. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
85%

Úgy emlékszem, hogy jogra kibővítették az elfogadható tárgyak listáját, de a felvi.hu-n az aktuális követelményeket meg tudod nézni. Törivel vagy nyelvvel szoktak felvételizni, esetleg magyarral, de mivel az emeltre nem a saját iskoládban fog sor kerülni, és a magyarnál a legnagyobb a szubjektív rész, sokkal nehezebb jó eredményt elérni belőle. A nyelvnek van a legtöbb értelme, mert manapság is már az ügyvédi irodák, cégek lehetőleg felsőfokú angollal keresnek embert, így igazából a nyelvtanulást nem úszhatod meg. Természeten nyelvismeret nélkül is van (kevesebb) munkalehetőség, de az soha nem is fog tudni annyit fizetni, munka mellett nekiállni tanulni meg sokkal nehezebb lesz már. Illetve, az állami szektorban mindenhol bértábla van, és hát ott leginkább az éhendöglés szintje van. Én a nyelvet ajánlanám fejleszteni, különösen az angolt. (Ez amúgy bármilyen más pálya szempontjából sem hátrány.) Az a helyzet a joggal, hogy ha nincs protekciód, mindenhogy gázos lesz az elhelyezkedés, mert jelenleg már most több a jogász, mint amennyit elbír a piac, ha meg van protekciód, kb. teljesen mindegy, hogy mit csináltál az évek alatt. Vidéken különösen kevés a lehetőség, de mivel pesti vagy, ez nem is számít. Én most végeztem márciusban, végül több hónapnyi kínkeserves próbálkozás után protekcióval sikerült elhelyezkednem egy állami helyen. Én amúgy mindig lelkiismeretes tanuló voltam, nem jártam bulizni, otthon tanultam, fejlesztettem magam, igaz, nincs is meg az a "nagydumás" jogászi mentalitásom, de az, hogy mit tudsz, igazából rohadtul nem érdekel senkit. Voltam többkörös felvételiken, ahol 10 oldalas tesztet kellett kitölteni, de olyan törvények alkalmazásával kapcsolatban, amikről az egyetemen nem is tanultunk - volt olyan is, ahol a Ptk. volt kérdezve, de többször találkoztam olyan tesztekkel, amiknek a hátterét az egyetem törzsanyagában nem oktatják. Szokták mondani, hogy az ELTE-Pázmány a legjobb, én eltés voltam, de igazából az összes jogi egyetem nagyjából ugyanazt tanítja, csak más a számonkérés (mennyire fogsz beledögleni, és mennyire nem). Igazából az a kérdés, hogy te mennyit fektetsz később be a tanulásba, mert az igazi tanulás az egyetem után kezdődik. Egy frissen végzett jogászt mindenre be kell tanítani, mert az egyetemek semmilyen gyakorlati tudást nem adnak, ez meg alapvetően egy gyakorlatra épülő szakma - természetesen erős elméleti háttérrel, de én azt látom, hogy az elméleti hátteret is sokkal jobban meg lehet tanulni (és érteni) a gyakorlat közben.

Én az alábbi jó tanácsokat tudnám adni, ha végül a jog mellett döntesz (illetve, én a saját hibáimból tanulva utólag így álltam volna neki az egésznek):

1. Angol felsőfok, szaknyelvvel. Ahol kell szaknyelv, ott jó angol alapokkal hamar megtanulod, de nem árt, ha már magadnak is fel tudsz venni némi szókincset. Vannak tanfolyamok, természetesen drágán, de szerezhetsz anyagot a netről, másoktól, sőt, bármikor olvashatsz az EU oldalán is angolul határozatokat, bírósági döntéseket, amikhez még magyar fordítás is sokszor van, szóval nem reménytelen egyedül is felszedni a tudást.

2. Ne a vizsgákon görcsölj, meg azon, hogy most summa cum laude leszel-e, vagy "csak" rite. Én úgy vettem ki, hogy nagyjából senkit nem érdekel. Vannak helyek, ahol legalább cum laude minősítéssel várnak embert, de ezekre szokták azt mondani sokan, hogy az ilyen helyeket kerülni kell. Sosem felejtem el, hogy volt 108 tétel, kb. 100-at tudtam, és mindkét tételem a maradék 8-ból volt.... Annyira egy "joker" az összes vizsga, hogy mit tudsz, mit húzol, és milyen a tanár, akihez kerültél, hogy úgysem feltétlenül tükrözi a reális tudásodat 1-1 vizsgajegy, úgyhogy semmiképpen ne stresszelj feleslegesen az érdemjegyeken. Vannak szerencsés alkatú emberek, meg vannak kevésbé olyanok, nekem egy ismerősöm úgy kapott summa cum laudét, hogy a szakdolgozata rendesen megszerkesztve sem volt, és a "jogszabály" kifejezést "jogszabáj"-ként írja, szóval no comment, míg egy nagyon okos ismerősöm pont lecsúszott róla, mert nem volt eléggé szerencséje. A minősítést egyébként is legfeljebb a pályád elején nézik, amikor majd pl. 35 évesen új munkahelyet keresel, nem azt fogják nézni, hogy kb. 10 éve hol és milyen eredménnyel végeztél, hanem azt, hogy mit csináltál azóta.

3. Mivel az egyetem a későbbi karriered, munkalehetőségeid szempontjából pár százaléknál többet nem számít, az a fontos, hogy az önéletrajzod csinosítgatását kezdd el. Menj el minél több helyre gyakornokoskodni az egyetem alatt. Ügyvédi irodát is érdemes megnézni, akkor is, ha nem érdekel ez a vonal, illetve mindent is érdemes kipróbálni, amire lehetőséged van. Én is most olyan dologgal foglalkozom, amit kifejezetten unalmasnak találtam egyetemistaként, de nagyon szeretem csinálni. Nappalin sokszor nehéz ezt összeegyeztetni az órarenddel, de én mindenképpen azt tanácsolnám, hogy erre feküdj rá, mert az senkit nem fog érdekelni, hogy az összes órára bejártál, arra is, ami nem kötelező, de cserébe kb. üres az önéletrajzod. Eleve, szerintem azt kitalálni, hogy mi érdekel, és mi nem, azt könnyebb kitalálni úgy, hogy belelátsz 1-1 munkahely körülményeibe. Valaki imádja a büntetőjogot, aztán ügyvédjelöltként lehúz pár évet, mire kitalálja, hogy lehet mégsem akar ilyen ügyfélkörrel egy életen át dolgozni - vagy úgy általában ügyfélorientált helyen dolgozni. Szóval tényleg mindenre pályázz, amire lehet, és órarendileg valahogy oldd meg.


Külföldhöz nem tudok hozzászólni, ha semmiképpen nem akarsz itt maradni, akkor jobb lenne eleve külföldre menni tanulni. Magyar joggal külföldön elhelyezkedni viszont nagyon nehéz, nemzetközi kapcsolatrendszerrel rendelkező cégekhez, irodákhoz érdemes elmenni, de nekem az ilyen területen dolgozó ismerőseim is alapvetően itthon élnek, nem külföldön. Nem lehetetlen, de szerintem nem úgy érdemes pályát választani, hogy csak egy lehetséges irányt tudsz elképzelni, érdemes B, C... tervekkel is rendelkezni, vagy ilyenekre nyitottnak maradni.

2023. nov. 5. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem az államira ne alapozz, 475 körül szokott lenni a ponthatár (az ELTEn) amihez 90 % feletti érettségik + kitűnő bizonyítványok kellenek.

Jogra nem fogsz tudni külföldi egyetemre menni, mivel ez egy országspecifikus szak. Minimum C1-es nyelvtudás kéne hozzá, de a jogot magyarul is nehéz megtanulni, nemhogy idegen nyelven.

Angol nyelvterületeken nyilván a tandíj sem kevés, és más a jogrendszerük.

A többi pesti jogikar sem rossz, az ELTE a legkeményebb/legszivatósabb.

Azt senki nem tudja megjósolni az új rendszer mennyit fog nehezíteni. Majd az idei ponthatárokból kiderül.

Igen rengeteget kell magolni. Csak akkor ajánlom ha erős idegzetű vagy, szeretsz tanulni és nagyon motivált vagy a joggal kapcsolatban. Rohadt nehéz szak, és fizetés elhelyezkedés szempontjából nem feltétlen térül meg a sok munka.

Ugye az 5 év egyetem után még 3 év tanulás és szakvizsga is van, ahol minimálbérért kell dolgozni 3 évig.

De azt ajánlom nézz utána jobban, mert szerintem nem vagy elég tájékozott. Nehéz minden indót átadni egy válasz során.

2023. nov. 5. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!