Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Mit gondoltok erről az íj...

Mit gondoltok erről az íj kutató zoológus osztatlan képzésről?

Figyelt kérdés

Ha a PhD lenne a cél és praktizáló állatorvos amúgy sem szerettem volna soha sem lenni, akkor jobb lehet ez a szak mint az állatorvosi?


Vagy így is jobb választás lenne az állatorvosi, mert annak már ismert a minősége?


Mert az egy dolog, hogy a tantervet meg lehet nézni, de annyira sok mindenre nem lehet abból következtetni, mert még ezen túl elég sok mindenen múlik hogy milyen minőségű egy szakon az oktatás, pl. a számonkérésen…


Ti mit gondoltok?


Van esetleg itt olyan aki a kutató zoológusira jár? Milyen?



2023. okt. 31. 22:11
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Ha egészen biztosan a PhD megszerzése a cél, akkor gyakorlatilag mindegy, melyik szakot választod a kettő közül.


Ugyanakkor arra is gondolnod kell, hogy bármily világosan látod most a PhD-t mint célt magad előtt, nem biztos, hogy mondjuk 5 év múlva is ugyanígy gondolkodsz majd a jövődről. Ennek több oka is lehet:


- Addigra elmegy a kedved a további tanulástól, s nem akarsz az életedből végzés után még további 4-6 évet erre szánni. (A doktori iskolák legalább 4 évesek, de a publikációs követelmények miatt keveseknek sikerül 4 év alatt eljutni a fokozatig.)


- Kiderül, hogy nem vagy elég tehetséges. Más szóval az egyetemen az osztatlan képzés során nem annyira jól teljesítesz, hogy volna reális esélyed végzés után egy doktori iskolába bejutni. Nagyon más ám egy középiskolában jó tanulónak lenni, mint egy egyetemen, ezért simán előfordulhat, hogy valaki színjeles volt a középiskolában, s aztán csak döcögősen, hármas átlaggal csinálja végig az egyetemet. Van ugyanis egy pont, amin túl nem lehet szorgalommal ellensúlyozni a gyengébb szellemi képességeket.


- Addigra kialakul egy komoly párkapcsolatod, s még ha volna is esélyed ösztöndíjas doktorandusznak bekerülni, egy doktori ösztöndíj bizony nagyon kevés ahhoz, hogy abból meg lehessen alapozni egy családalapításhoz szükséges egzisztenciát. S az sem garantált, hogy sikerül egy ösztöndíjas helyet elnyerni, mert ha nem, akkor nemhogy pénzt nem kapsz, hanem félévenkénti tandíjat kell fizetned a doktori iskolában. Legjobb esetben is 27 éves leszel, mire fokozatot szerzel.


- Rájössz, hogy nem szeretnél egyetemi oktató lenni. A PhD-nak elsősorban akkor van igazán értelme, ha egyetemi oktatói állásra aspirálsz. (Ha nem, akkor nem valószínű, hogy érdemes a PhD 4-6 évét végigcsinálni, mert máshol a munkaerőpiacon túl sok előnyöd ebből nem lesz.) S persze a PhD után ha kapsz egyetemi állást (amire nincs garancia), akkor is végig kell csinálni a szamárlétrát, azaz friss PhD-val is először csak tanársegéd leszel. Lesz egy héten mondjuk 15 megtartandó órád, amelyekre készülni kell, s emellett kutatnod és publikálnod is kell, hogy az állásodat megtarthasd. Mindezt egy tanársegédi fizetésért, ami jelenleg olyan nettó 300 ezer Ft körül van, legalább 4 évig.


Egyszóval azt is vedd figyelembe, hogy mi lesz, ha végzés után mégsem lesz doktori iskolai folytatás: ez esetben állatorvosként vagy zoológusként akarsz inkább elhelyezkedni.

2023. nov. 1. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!