Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Hátrányosabb helyzetű ember...

Hátrányosabb helyzetű ember számára mennyire kivitelezhető (illetve kifizetődő) orvosi szakot fejezni vagy egyetemi tanárnak kitanulni?

Figyelt kérdés
Az egészségügyi szakokon ugyebár rendkívül lekötött a képzés, levelező tagozat nyílván szóba se jöhet, az előrehaladá teljesen lineáris, nincs olyan opció, hogy most ennyi tárgyat adsz le, most elmész diákmunkára, most nincs pénz, halasztasz, elmész pénzt keresni. Ráadásul ahhoz, hogy rendes (nem segéd) orvos legyél, 5-6 éves képzés elvégzése után még sok gyakorlat kell. Kezdőként pedig még a képzés után is kevés fizetés lesz. Ha pedig az adott városban nincs szülői ház, albérletbe kell menni, azt fizetni mellette. A fogorvosokról hallottam, hogy 10 évig tanulnak. Ez azt takarja, hogy akár 30 éves korodig szükséges egy stabil anyagi helyzetű rokon, aki támogatni tud. Ahhoz pedig, hogy egyetemi docens legyen valaki, PhD-t is le kell tennie, sok évnyi tanulás, utána pedig (főleg kezdőként) kevés fizetés jön. Ezek mellett hátrányos helyzetből lehetséges, illetve kifizetődő bármilyen orvosnak kitanulni, vagy épp egyetemi tanárrá képezni magad? Szívesen olvasom többek között a személyes példákat, akiknek a hátrányos helyzet ellenére sikerült, illetve hogy mennyire kifizetődő.
2023. okt. 21. 20:46
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem mindegy, hogy mit is jelent a hátrányos helyzet. Ha nincs anyagi háttér, akkor is lehet menni orvosira, ami 6 év a fogorvosi 5. Kollégiumot lehet kérni, az is segítség. Tanulmányi ösztöndíjAt lehet kapni a jó eredményért és szoc. ösztöndíjat is lehet pályázni. Lehet közben diákmunkát vállalni, bár orvosi esetén ez nehéz, mert tényleg sokat kell tanulni. A végzett orvosok fizetése ma már nem olyan alacsony.

Az országban van rákkutató orvos fiatalember, aki cigánysorról emelkedett ki és nem ő az egyetlen, aki akaraterővel előre jutott.

2023. okt. 21. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez azért így nem teljesen igaz

Harmadév után valamennyire enyhül az egyetem

Akkor már el lehet menni dolgozni

A kezdő fizetés pedig egyáltalán nem rossz, 400 körül, és néhány èvenként emelkedik jelentősen

Aki más városba megy egyetemre, ott van kollégium, nem muszáj albèrletet fizetni

De az első jókat ír, én is láttam a videót arról a cigány orvosról

2023. okt. 21. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
2-id: Az albérletet nem az egyetemi évekre, hanem az utána következő kezdő évekre értem. Egyébként köszönöm a válaszokat.
2023. okt. 21. 21:16
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
A COVID alatt eléggé rendezték az állami fizetéseket, így inkább az egyetemi évek a kérdésesek. Később pedig nem is muszáj praktizálni, gyógyszercégekhez is lehet menni dolgozni.
2023. okt. 21. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
22%
Ezt nem értem, egyetem utáni évekre? Akkor miért kell albérlet?
2023. okt. 21. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
5-ös: Nem mindenkinek adatik meg, hogy az egyik nagyvárosban legyen szülői háza. Soknak csak falun vagy kisvárosban van, ahol pedig nem mindig akadnak jó lehetőségek.
2023. okt. 21. 22:27
 7/10 A kérdező kommentje:
És nem is mindenkinek olyan a családi környezete, hogy szívesen együtt él velük, arról nem is beszélve, hogy párkapcsolat esetén oda is költözzön a párjával.
2023. okt. 21. 22:28
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Rezidensi fizetésből azért már ki lehet fizetni egy albérletet. Illetve nem csak nagyvárosban lehetsz rezidens, kisvárosi kórházak sokszor még a lakhatáshoz is hozzájárulnak valamilyen formában.
2023. okt. 22. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
92%

Arra ne nagyon számíts, hogy komoly keresetre tehetsz szert orvosképzés mellett diákmunkával. Nekem egy rokonom a Semmelweisre járt, és a képzés elejétől a végéig csak hétvégente egy-egy nap diákmunkát tudott összeegyeztetni az orvosival, ennél több egyszerűen nem fért bele a rengeteg tanulás miatt. S a bukást kockáztatni a diákmunka miatt óriási butaság, mert ha emiatt esetleg egy évet csúszol, az azt jelenti, hogy egy évvel később válsz rendes jövedelemmel rendelkező orvossá, ami sokmilliós veszteség. Úgyhogy azt ajánlom neked, heti egy nap diákmunkánál többről ne is álmodozz. A diákmunka órabére jelenleg tipikusan 2000 Ft, így heti egy nap munkával havi maximum havi 80 ezres jövedelemel tudsz számolni. Fel lehet venni még Diákhitel1-et, ami jelenleg maximum félévente 750 ezer Ft, ez havi 125 ezer forint. (A diákhitel jelenlegi kamata 8%, ami a jelenlegi magas infláció mellett egyáltalán nem rossz.) Így a maximális diákhitel + heti egy nap diákmunka együttesével kb. havi 200 ezer forint bevételed lehet. Ebből azért ha szűkösen is, de meg lehet élni, még Pesten is. S akkor még nem is beszéltem a nyári munkáról, valamint a jó tanulmányi eredmények esetén kapott ösztöndíjról.


S ha rossz anyagi hátterű családból jössz és mellette jól tanulsz, akkor vidékiként igen nagy eséllyel a 6 egyetemi évet végig kollégiumban töltheted, nem kell albérletbe menned, így kb. havi 20 ezerbe kerül a lakhatásod. De még ha albérletbe kényszerülsz, akkor is más egyetemistákkal összeállva, közösen egy nagyobb lakást bérelve, a jelenlegi árakon reálisan havi 50 ezerből megoldható a lakhatásod. Az étkezést, a helyi közlekedési bérletet, valamint az egyetemi tankönyvek árát pedig havi 150 ezerből ki lehet hozni. Az igaz persze, hogy az albérleti kauciót a legelején egy összegben kell kifizetni, valamint az egyetemi tankönyvek árát is minden félév elején, így a kiadások nem egyenletesen oszlanak el. De egyetemkezdés előtt két hónap nyári munkával ez a kezdőtőke előteremthető.


Egyszóval az orvosi egyetem végigcsinálása jelenleg teljes mértékben lehetséges annak is, aki a szüleitől nulla támogatásban részesül és messze lakik. Persze nem könnyű, rettentően húzós az egész, de megoldható.

2023. okt. 22. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
85%

Nem akarok gonosz lenni, de túl sok a rinya. Érződik a tipikus hátrányos helyzet, de inkább a logikus gondolkodásban.


Mivel hátrányos helyzetű vagy, ezért konkrétan garantált a kollégium, mindenféle szociális ösztöndíj, támogatás, emellett ott a tanulmányi ösztöndíj, illetve sok egyéb van, amiket szépen meg lehet pályázni. Ott a Diákhitel1 is, amit említettek, illetve a közepétől már én is el tudtam menni dolgozni, sokkal könnyebb az egész.

- Konkrétan simán tervezhető havi 150-200e Ft bevétel, eléggé minimális kiadásokkal.


Kezdő orvosként durván 450-et viszel haza jelenleg, de ehhez hozzájönnek a pótlékok, szóval simán van az a gyakorlatban 550-600 is NETTÓBAN!

Emellett sok vidéki kórházban jár a dolgozóknak, főleg a fiataloknak szolgálati lakás, ami megint arcpirítóan olcsóra jön ki.


Szóval, ha te azt szeretnéd mondani nekem, hogy havi 150-200e Ft nem elég egy egyetemistának, aki kollégiumban él, illetve azt, hogy kezdő orvosként neked nem elég 500-600e Ft havonta, hogy menedzseld az életed, akkor álomvilágban élsz.

2023. okt. 22. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!