Pályaválasztás előtt állok, most vagyok végzős egy gimnáziumban és úgy érzem magam hogy most teljesen talajvesztett vagyok. Mit tegyek? Bővebben lent.
Tudom, hogy ilyenkor már régen tudnom kellene merre tovább, de én mégis teljesen bizonytalan vagyok. Tavalyi évben jött egy pályaválasztási tanácsadó, több nagyon részletes teszt és elbeszélgetés után, ő a jogra buzdított nagyon, és meg is győzött végül. Viszont most itt vagyok 12. elején és érzem hogy a történelem nagyon nem az én világom mégsem. Emelt szinten biztosan nem (tudom h más emeltet is elfogadnak, de ennek lenne értelme főleg mivel egyetemen is rengeteg töri lesz). Elsősorban "humanos" beállítottságú vagyok, de inkább a nyelvek és az irodalom megy, illetve a matekkal sincs bajom, de a törivel most egyre több a kudarc élményem. Tavalyi tanácsadás előtt nekem a nemzetközi gazdálkodás volt a tervem, viszont arról lebeszeltek a matek miatt. Őszintén szólva most a rossz tori faktos élmények miatt a matek kepessegeimet érzem erősebbnek, de esélyes hogyha azt is emelt szinten tanulnam máshogy gondolnám. Tudom, hogy ez csakis az én döntésem és nem várható el idegenektől h megmondják mit tegyek, mégis ha van vmi hasznos tanacsod vagy gondolatod azt szívesen elolvasom
Köszi ha vegigmentel ezen a hosszú üzeneten!
Ne azzal foglalkozz, hogy milyen tantárgyat szeretsz, hanem hogy milyen típusú munkát szeretnél majd végezni. Az élet nem tantárgyakból áll.
Én pl fizika-biológia felvételivel mentem orvosira. Fizika csak a legelején kellett. A munkám során emberekkel foglalkozom szakrendelés típusú munkakörben, pörgősnek, pontosnak és empatikusnak kell lenni, aztán relaxnak jöhet egy kis monitor előtti gondolkodás. De választhattam volna kutatómunkát, oktatást, szakértést, kórházi osztályos munkát, ez mind másmilyen adottságokat igényel (monotónia tűrése, precizitás, konfliktusok kezelésének képessége, stratégiai gondolkodás különböző arányokban).
Tájékozódj, hogy a jogi ill a nemzetközi gazdálkodás diplomával miket lehet dolgozni, e szerint válassz. A volt osztálytársam külker diplomával egészségvédelem témájú roadshowkat szervez, nyüzsög.
Azt is vedd számításba, hogy a történelem tanulható, és előbb-utóbb "elmúlik", a matekhoz szerintem azért kell egy érzék is.
Nem tudom, honnan veszed, hogy a jogász szakon "rengeteg töri lesz". Ez egyszerűen nem igaz. Itt van például egy jogász tanterv:
Láthatod, hogy az 10 féléves képzésnek csak az első két félévében van 2-2 történelmi jellegű tárgy, s ezzel kifújt. Úgyhogy a jogász szakot simán el lehet végezni annak is, aki nincs oda a történelemért. Túl kell csak esni rajta.
Egyébként bármilyen szakot választasz bármilyen egyetemen, szinte garantált, hogy lesznek olyan tárgyak, amelyek abszolút nem állnak hozzád közel. Például a mérnök szakokon gyakori a közgazdaságtan, az EU ismeretek, a kommunikáció, vagy a szociológia; gondolhatod, hány mérnökjelölt tanulja szívesen ezeket.
Az is kérdés, hogy fizetes teren mi a célod. A humán szakokkal nem lehetetlen, de nagyon nehéz jól keresni. A jogászok nem keresnek túl jól ahhoz képest, hogy mennyit kell tanulni. Ha megy a matek, én azt nem nagyon ajánlom
De tényleg érdemes átgondolnod hogy mit szeretnél dolgozni a jövőben, egyedül vagy emberek között, szellemi jellegűt vagy ilyesmit.
Én úgy csináltam, hogy felmentem a professionra, Budapesten (ott van a legtöbb multi, szóval mindenféle állás lesz ömlesztve) és néztem, hogy milyen állások vannak.
Ami megtetszett cím alapján belementem, megnéztem mik a követelmények. Így jutottam dűlőre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!