Melyik típusú képzést érdemes inkább elvégeznem?
Rájöttem hogy az informatika világa érdekel. Jövőre érettségizem, de utána már csak 2 évet szeretnék tanulni maximum nappali képzésen, mert így is korosabb vagyok társaimnál bizonyos múltbeli okok miatt.
Melyiket lehet érdemesebb elvégeznem, ha kimondottan a rendszer üzemeltetői irány érdekel, a hardverek és a hálózatok? Volt lehetőségem kipróbálni a munka alapjait. Illetve érdekel a weblapkészítés is. Természetesen később szóba jöhet a BSC levelezőn a több tudás és jobb munkakörök lehetősége érdekében, de előtte szeretném az alapokat elsajátítani és gyakorlatot szerezni.
Rendszer és alkalmazás üzemeltető technikus
Mérnökinformatikus asszisztens FOSZK
"Rendszer és alkalmazás üzemeltető technikus"
"Mérnökinformatikus asszisztens FOSZK"
Ezek közül egyikkel sem fogsz tudni elhelyezkedni, a munkaerőpiaci potenciáljuk 0. Főleg úgy hogy egy kezdő pozícióra több száz önéletrajz érkezik manapság és több ezren végeznek egyetemi informatikus BSc képzést. Pályakezdő pozi pedig alig van.
Ha komolyan érdekel a dolog akkor a hálózatos irányban van lehetőséged CCNA vizsgát letenni majd CCNP amivel már felkeltheted a munkáltatók érdeklődését, ha mellette folyékonyan beszélsz angolul.
Hardveres irányban nincs esélyed, oda elsősorban villamosmérnök végzettség kell, másodsorban mérnökinformatikus - beágyazott rendszerek / robotika specializációval.
Webfejlesztésben úgy tudsz érvényesülni ha udemy kurzusokat nézel vagy youtube videókat és egy modern keretrendszerrel pl. React / Angular + TypeScript összeraksz egy ERŐS portfóliómunkát, rendelkezel saját github repoval amit referenciamunkának tudsz bemutatni. Tanfolyamokat teljesen felesleges ezen a területen csinálni, pénzlehúzás az egész.
"Rendszerüzemeltető" végzettség pedig olyan elavult és alap szintű tudást ad, amivel max iskolai rendszergazdának mehetsz el, ahová kihalásos alapon kerülnek az emberek. Multihoz vagy enterprise környezetbe magasan kvalifikált üzemeltetők kellenek (másnéven DevOps, Cloud mérnök stb...) akik olyan modern keretrendszerekhez és modern technológiákhoz értenek amiket nem oktatnak egy technikus képzésen (pl: Kubernetes, Docker, Jenkins, AWS/AZURE/GCP, Terraform, CI/CD folyamatok + programozási / script nyelvek ismerete mint pl. Python, Bash, SQL)
1. Köszönöm szépen.
2. Köszönöm szépen a segítőkész kifejtést, a CCNA,CCNP vizsgákról én is hallodtam már , szerintem az lesz számomra a megfelelő irány.
De azért gondolom valamilyen informatikai papírra, csak szükségem lesz ahoz, hogy egyáltalán megnézzék az önéletrajzom, ezért szeretném valamelyiket a kettő közül elvégezni.
"De azért gondolom valamilyen informatikai papírra"
A komolyabb multiknál jellemzően a kiválasztási folyamat során aki nem rendelkezik minimum egyetemi BSc szintű végzettséggel, annak kukázzák az önéletrajzát (tehát FOSZK, OKJ, bootcamp, érettségi stb... 1 kalap alá van véve és kiesnek a HR-es szűrőn).
Ahová pedig nem elvárás a papír ott semmi előnyt nem jelent, sokkal inkább a portfóliódra kíváncsiak és a referenciamunkáidra (pl: githubra feltöltött forráskódok, saját weblap stb...)
Ha a papír miatt végeznéd el a 2 említett kurzust én azt ajánlom hogy ne tedd, mert teljesen elvesztegetett idő, 0 munkaerőpiaci értékkel. Ha papírt szeretnél akkor egyetemre jelentkezz mindenképp, de még válság előtt hálózatos területen egy CCNP tanúsítvány (ami a CCNA feletti szint) egyes cégeknél ért annyit mint egy egyetemi diploma. Ezt a következtetést abból vontam le, hogy szembejöttek olyan álláshirdetések, ahol úgy fogalmazták meg az elvárásokat junior poziknál hogy "2 éves tapasztalat VAGY informatikus felsőfokú végzettség VAGY CCNP tanúsítvány".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!