Miért emelkedik egy hőlégballon? Azt tudom, hogy a sűrűsége kisebbnek kell lennie a felhajtóerő miatt, de ha felmelegítjük a gázt a hőlégballonban akkor pont nővelem a sűrűséget, nem?
Esetleg a hotágulás során?
Fny=suruseg * H * g
Fny2= suruseg*H2*g
Emellett a felhajto erő:
Ff= Fny2-Fny1 tehát itt pozitív értéket kéne kapni, vagyis Fny2>Fny1 (fny2 itt a külső hatás vagyis a légköri, ami felemeli a ballont emiatt + hiszen felfogja tudni)
Nem értem, esetleg hotágulás?
De akkor a térfogat nő, suruseg csökken, ergo kiejtik egymast, akkor. Vagy esetleg ilyenkor kisebb sűrűségű gázzal töltik meg?
#3
Óriási tévedés. A ballon térfogata állandó (eltekintve a ballon anyagának hőtágulásától, amely a levegő melegítése miatt következik be), de benne a meleg levegő sűrűsége kisebb, mintha hideg lenne a levegő. Ezért a ballon súlya az, ami csökken. Ami nem változik, az a ballon által kiszorított levegő súlya, azaz a felhajtóerő. Ez lesz nagyobb a ballon súlyánál egy idő után, és ezért tud felemelkedni a ballon.
Ami pedig azt a kérdést illeti, hogy hogyan változik a levegő sűrűsége melegítéskor: ez egy izobár állapotváltozás, mivel adott légköri nyomáson történik. A levegőt ideális gáznak véve igaz, hogy p*V = N*k*T. p adott (1 atmoszféra) és V is állandó (ez a ballon térfogata), tehát írható, hogy
p = N*k*T/V = állandó.
Azonban melegítéskor T nő, ezért N-nek kell csökkennie, azaz az N/V hányados is csökken, ez pedig éppen a sűrűség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!