Miért van a 2 éves mérnökinformatika FOSZK szak, ha az egyetemi 3,5 éves mérnökinformatika ott van lehetőségként? Mivel ad többet vagy kevesebbet a FOSZK?
Szerintem nem érdemes egyetlen szakra leszűkíteni a kérdést.
Arra, hogy miért van foszk, bonyolult a válasz. De miért ne lenne?
Nyilván a foszk a BSc-hez képest egy rövidebb képzés, alacsonyabb követelményekkel, és ennek megfelelően "kevésbé értékes" végzettséggel. Ugyanúgy ahogy a 3,5 éves BSc is "gyengébb" egy 6 éves osztatlanhoz képest, arról mégsem teszel fel kérdést.
Ha te tetted fel ezt is:
"Mit tanulnak a SZTE FEOSZ mérnökinformatikai szakon 2 év alatt?"
Felejtsd el a válaszokat. Olyan nincs, hogy a foszk ugyanazt adja, csak koncentráltabban.
Alapvetően a foszkok több szempontból is hasznosak. Könnyebben és gyorsabban lehet képezni embereket hiányterületekre, és adnak olyanoknak is esélyt, akik tökéletesen helyt tudnak állni a piacon, ellenben az iskolában nem feltétlen vagy csak felesleges nehézségek árán.
A szakok tematikáját meg tudod nézni, ott látod a tárgyakat és hogy mi hiányzik a bsc-hez képest. Ezenfelül nem csak a tárgynév fontos, sok helyen nem együtt veszi fel a foszkos és a bsc-s, szóval a számonkérés és/vagy leadott anyag is változhat.
Csak mérnökinfóra leszűkítve a választ, a foszk egy nagyon gyakorlatorientált képzés. Az első félévben kapsz elméleti alapokat majd utána gyakorlat, hogy a képzés végére a hallgatónak legyen valami általános ismerete amire lehet építeni később. Szerencsére a programozás az nem suliban tanulós móka, az alapjait úgyis otthon tanulod meg, a többit meg a melóban.
A bsc meg a foszk nagyon nagy difije, hogy közel se tanít annyit mint a bsc. Gyorsan átnéztem néhány foszk tantervet, egyben se láttam elektronikát, méréstechnikát, beágyat stb. Ezek azok a területek ahol a villannyal összeér az infó, ezeket mind tanulja egy bsc hallgató. Ezenkívül az elméleti rész is nagyon más, sokszor 5-6. félévben is vannak magasszintű elméleti tárgyak, de még msc-n is. Ezek általában pont olyan tudást adnak amit a legtöbb hallgató elfelejt amint levizsgázott, de azért van egy kevés aki ezt aktívan fogja használni.
Amikor én kezdtem a karrierem mint villanymérnök, gyártásban helyezkedtem el. Akkor azt gondoltam, hogy mennyivel jobb az ipar, és mennyi felesleges hülyeség volt az egyetemen. Aztán váltottam egy r&d irodához, és nagyon hamar kiderült, hogy az az elmélet amit kaptam, az még ennek kb a belépője, rohantam is levelező mesterre.
Összegezve, ezzel nem azt mondom, hogy ha foszkot csinálsz, akkor ne tudnál elhelyezdeni, sőt, viszont ha időd/energiád engedi, mindenképp bsc. Egyrészt, lehet pont olyan terület érdekelne legjobban amit nem is fognak tanítani(beágy), másrészt a diploma még később jól jöhez. Pl a német multik elég vaskalaposak mai napig, sok olyan senior pozi van ahol még az msc is követelmény. Egy bsc birtokában ezt bármikor megugrod, ellenben munka mellett nagyon nehéz és hosszú lesz bepótolni egy fél bsc-t is előtte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!