Mi a véleményetek? Ebben az évben, hogy eltörölték a minimum ponthatárt, sok helyre már nem elvárás az emelt érretségi, és nyelvvizsga se kell már a felvételihez, nyilván ez vonzza maga után, hogy több lesz a jelentkezés az egyetemekre...
Teljesen egyetértek én is a két válaszolóval, viszont érdekes az is, hogy azokon a szakokon is jelentősen megugrott a jelentkezők száma, ahol eddig is 400 körül volt a ponthatár.
Tehát számomra kérdés, hogy most miért jelentkeztek ennyien ezekre a szakokra is?
Igen, igen, de lehet az is, hogy mivel a feltételeket így leredukálták, kevésbé törtetnek az emberek, mert nem érzik a nyomást annyira, így élnek ezzekkel a lehetőségekkel mint, hogy nem kell emelt érettségit tenni. De ezt inkább az alacsony ponthatáros szakokon tudom elképzeli mint például informatika, ahol eddig 400 felett volt talán ez kevésbé fog érvényesülni.
És valóban majdnem mindenhol megnőttek a felvételizők száma, és én ezekhez a könnyítéyekhez tudnám kötni, lehet ez vonzza maga után,- mivel a felvételizők összpontszámát is figyelembe veszik a ponthatárok meghúzásakor,- hogy összeségébe valamennyivel ez le fog csökkeni?
Ez teljesen szakfüggő.
Mivel ezt a változtatást nem lehetett előre látni, ezért a végzősök 4 évig úgy készültek, mintha kötelező lenne az emelt. Közülük nem sokan fognak visszatáncolni az emelttől, csak azért, mert nem kötelező. Ha már egyszer úgyis arra készültek és nincsenek nagyon elmaradva belőle, akkor azt fogják letenni, hisz sokkal több pontot el lehet érni vele, mint egy középszintűvel.
Viszont most sokan jelentkeztek a felnőttek közül is, akiknek nincs/nem jól sikerült anno az emeltjük, de azóta már van egy-két szakmájuk és azokra megkapják a plusz pontok egy jelentős részét. Az egyáltalán nem biztos, hogy nekik így kevesebb pontjuk lesz, mint a mostani végzősöknek, tehát ők is versenyben vannak és emelhetik a ponthatárt.
Na meg azt se felejtsük, hogy sokan azért jelentkeztek idén, mert jövőre egy ismeretlen rendszer lesz, ismeretlen ponthatárokkal és másfajta érettségikkel. Ezért akinek tervben volt az egyetem, csak középiskola után különböző okok miatt inkább kihagytak egy-két évet, azok is mind idén jelentkeztek, és ők nem az emelt/minimum eltörlése miatt döntöttek így, tehát valószínűleg ők is emelni fogják a ponthatárt.
Az olyan szakokon, ahol korábbi években maradtak betöltetlen helyek és a minimum ponthatár egyben a felvételi ponthatár is volt, ott simán elképzelhető csökkenés idén, de a népszerű szakokon, a változások ellenére is, jó eséllyel emelkedni fognak a pontok.
"mivel a felvételizők összpontszámát is figyelembe veszik a ponthatárok meghúzásakor"
Nem teljesen világos, hogy ezalatt mit értesz. Csak azoknak a hallgatóknak a pontja számít, akik az adott szakot megjelölték. Ha egy szakra 100 embert vesznek fel, akkor az a 100 legmagasabb pontú ember fog bekerülni, akik megjelölték azt a helyet és másik, általuk előbb megjelölt szakra nem vették fel őket. Az így kapott 100. ember pontja lesz a ponthatár.
De például nem világos nekem, hogy mondjuk egy mérnökinformatikus vagy gazdaságinformatikus képzés az egyik legnépszerűbb, mégis huzamosan az alsó ponthatár egyenlő volt a minimum ponthatárral.
Ahogy néztem minden évben más volt a kapacitás szám de volt, hogy pl 450 összes, és 150 első helyre jelentkezőből csak mondjuk 100-at vettek fel 280 ponttól. Ezek szerint ide rendre alacsony pontszámú emberek jelentkeznek?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!