Hogyan érdemes töri érettségire tanulni?
Megvettem a Boronkai Szabolcs érettségi témakörös könyvét és az lenne kérdésem,hogy elég ha csak olvasgatom a könyvet és megis tanultam?
Nem tudom hogyan kéne tanulni még.
A legjobb, ha érdekel is a téma...
Illetve a net is tele van egy csomó jó videóval, főleg a covid óta. Minden témához fogsz találni 5-10 perces, vagy fél órás videókat, érdemes azokat is megnézni, van, aki így tanul könnyebben.
Illetve 1-2 történelmi filmet is érdemes megnézni, na nem a tényanyag miatt, inkább csak azért, hogy legyen valamilyen vizuális képed egy-egy korról, kultúráról. Ha meg még történelmi regényeket is olvasnál, akkor aztán egy csomó apróság is közelebb hozná a témát. (A jó történelmi regénybe beleszövi az író a fix, bizonyított tényeket, időpontokat, eseményeket, szereplőket, és a hézagokat tölti ki "akár így is történhetett" alapon.)
De olvasni rengeteg idő, nem is mindenki szeret, szóval ha a töri csak "egy a sok közül", akkor tényleg ne 2 hónappal az érettségi előtt állj neki!
Pont az nem érdekes a történelemben, hogy mikor mi történt és ki volt akkor a király... Azok évszámok, száraz tényadatok. Elég baj, hogy érettségi előtt az embernek ennyi marad meg kb 8 év történelemtanulás után...
A történelem lényege a folyamatok, a változások, az újdonságok (vagy épp az ismétlődések)! A miértek és hogyanok, nem pedig a hol és a mikor.
Miért tudtak győzni a Földközi-tengeren a rómaiak és nem a punok? Hogyan tudott az Oszmán Birodalom egy noname törzsből 2-300 év alatt világbirodalmmá válni? A vikingeket mi vette rá, hogy párszáz évig végigfosztogassák a világot (és miért pont akkoriban, amikor mi is honfoglaltunk és kalandoztunk)? És miért hagyták abba? Hogyan és miért robbantottak ki annyi háborút a vallások nevében? Miért nem hódították meg a rómaiak a mai Alföld területét? Hogy állítottak meg százezernyi perzsát 300-an a spártaiak? (És lehet-e, hogy a Bibliából ismert Dávid és Góliát történetében Góliát egy megtermett görög volt spártai mintájú páncélban?)
Hogyan éltek a szerzetesek a kolostorokban és miért volt olyan nagy dolog a könyvnyomtatás?
Annyi érdekes kérdés, és pont ezekről nem nagyon szólnak a töriórák. De hogy mikor volt a rigómezei csata, azt bezzeg tudni kell álmodból felkeltve is. De hogy miért volt az fontos, miért ott és akkor és azok vettek részt benne?
Vagy pl. azt megtanuljuk, hogy a Kelet-római Birodalom (és ezzel az ókor) vége 1453., Konstantinápoly eleste. Azt is, hogy a Nándorfehérvári diadal 1456. Az nem esik le, hogy ez történelmileg nagyjából egybeesik, ugyanannak a folyamatnak a két közeli állomása. Csak épp az ókort befejezi az ember, elkezdik pár órában a magyar őstörténetet, aztán európa a kora középkorban, majd honfoglalás, István király, Árpád-ház, majd Anjouk, Mátyás király, ekkoriban említtetik a Nándorfehérvári diadal... lehet, hogy egy évvel az ókor vége után és már senki nem köti ezt össze fejben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!