Egy felsőoktatási szakképzést, vagy egy büfészakot tényleg olyan elvégezni, mintha nem is lenne semmilyen papírom?
Én is alapvetően annak a híve vagyok, hogy önmagában az, hogy tanulsz, soha nem hátrány, mert minden hozzád ad valamit. Az már más kérdés, hogy mi mennyire éri meg.
Közgazdaságtani szempontból, amikor úgy döntesz, hogy elmész a felsőoktatásba tanulni, akkor az esetleges tandíjon, jegyzetek, stb. árán kívül a befektetett időd is költség, hiszen az alatt a 3-4-5 év alatt is tudtál volna dolgozni valamennyiért, és ezt a pénzt is elbukod. Nyilván ezért van az, hogy a döntő többség azért megy egyetemre, mert szeretne jóval többet keresni, mint diploma nélkül. Ez az ő esetükben egy megtérülő befektetés, míg ha elmész egy olyan helyre dolgozni diplomával, ahol koppra pontosan annyit keresel, mint az, akinek csak egy érettségije van, akkor pénzügyi szempontból ez nem volt egy jó befektetés.
Viszont fontos, hogy ez csak és kizárólag pénzügyi aspektust jelent. Az emberek többségének pedig fontos az is, hogy szeressék a munkájukat, és nem csak a pénz számít. Ha neked minden álmod-vágyad az lenne, hogy mondjuk tanár lehess, és ott van az a lehetőség, hogy ugyanazt a pénzt megkeresed tanítással, a konzervgyárban három műszakban, vagy takarítással, akkor nyilván az elsőt fogod választani.
Arról nem is beszélve, hogy ma már sok munkáltató úgy működik, hogy a belső képzési rendszerükön belül kiképeznek, függetlenül attól, hogy milyen végzettséged van. Természetesen egy bármilyen adminisztratív állásra is nagyobb eséllyel kerülsz be egy pénzügyes diplomával, mint egy művelődésszervező papírral, vagy szimpla érettségivel, és a fejlődési lehetőségek is mások, de ma már a legtöbb diploma nem predesztinál arra, hogy csak X vagy Y tevékenységet végezz egész életedben.
Van egy múltja a büfészakozásnak. Egyben a szociológia háttért kell felmérni most és utána. Lehet mérlegelni. Ha te a technikusival se keresnél jobb egyidő után. Ha van kedved bölcsész szakhoz és anyagilag belefér pár évig még utána, akkor lehet menni egyszer élsz. Ha változik valami akkor lehet megint tanulni. Nincs világvége.
"Ez nem igaz. Tanulni SOHA nem felesleges. Minden, amit megtanulsz, hozzád tesz valamit, és nincs olyan tudás, ami teljesen értelmetlen lenne."
Ja, de a nem hatékony módszertannal simán felesleges volt nyúzni az az anyagot. Amíg ilyen okosságok vannak, hogy a "ismétlés a tudás atyja" zadvaság. Magyarországról van szó nem Hollandiáról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!