Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Anglisztika: szakirányok...

Anglisztika: szakirányok között mik a különbségek?

Figyelt kérdés
Egyre közeledik az egyetemi jelentkezések leadási határideje, viszont van kérdésem, ami még az educatio és nyílt napok után is megválaszolatlanul maradt. Anglisztikára szeretnék menni, azon belül pedig fordítói szakirányra, Budapesten. Elsőnek írnám az eltét, viszont nem tudom, mi a különbség aközött, amit a károli és amit a pázmány ajánl. A megfelelő szakirány "mű- és szakfordítás" a pázmányon, és "fordítói-szaknyelvi" a károlin. Ezek között mi a különbség, melyik mit jelent? pl. A 'műfordítás' verseket/regényeket, a 'szak' hivatalos dokumentumokat, a 'szaknyelv' pedig valamilyen további munkakör használatos kifejezéseit? Előre is köszönöm, ha valaki válaszol.

2023. jan. 31. 12:02
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Az ELTE-n a szakirány és a specializáció nem ugyanaz. 2 szakirány van anglisztikán: angol (brit) és amerikanisztika. Az első két félévben nincs különbség köztük, ugyanazok a tárgyak vannak. A második félév végén kell választani, hogy a 3. félévtől melyik szakirányon akarod folytatni. Az angol az "alapértelmezés", a legtöbben ezen maradnak, amerikanisztikára pedig külön kell jelentkezni, oda kb. 70 főt vesznek fel.


A szakirányválasztástól teljesen függetlenül el kell végezni egy 50 kredites specializációt is, amire szintén a második szemeszter végén kell jelentkezni. Ez a specializáció lehet angol a médiában, üzleti angol, fordítói készségek, film és kultúra, VAGY pedig egy teljesen más bölcsész szak minor programja, tehát pl. egy másik idegennyelv minor.

2023. jan. 31. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
+ azt még kifelejtettem, hogyha egyik specializáció sem tetszik és nem akarsz minort évgezni, akkor saját magadnak is összeválogathatsz különféle anglisztikás órákat 50 kredit értékben ("pick and choose").
2023. jan. 31. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

1-2esnek teljesen igaza van, annyi kivétellel, hogy amerikanisztikára 50--55 embert vesznek fel.

Én ELTÉ-sként csak az ELTÉ-ről tudok nyilatkozni. Az előbbieket annyival egészíteném ki, hogyha elvégzed a fordítói specializációt, még nem leszel fordító, mesterre kell menni. Viszont a mesteren c1-es angol mellett az alábbi nyelvek közül egy b2-essel is rendelkezned kell: spanyol, francia, olasz, német. Ezért van az, hogy sokan nem a fordítói specre, hanem nyelvi minorra jelentkeznek. A spanyolon, a francián és a németen kívül minden nyelvből indul kezdőkurzus, viszont ezeket az alapozótárgyakat már az első 2 félévben fel kell venni. (ezt azért hangsúlyoztam ki, mert az a hidelem járja, hogy minden minor 2 éves, miközben a kismilliónyi minor közül csak 3-4 az, ami valóban 2 éves, a többinek alapozótárgya van). A specek viszont tényleg 2 évesek.

2023. jan. 31. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!