Miért van az, hogy rengeteget tanulok, mégis hármas, négyesekre írom meg a dolgozataimat?
Sziasztok! 11. osztályos vagyok, emelt biológia, kémia fakultáción, orvosi egyetemre készülök.
Mindkét tantárggyal rengeteget foglalkozok, min. naponta 2 órákat, de van, hogy ez akár 5-6 óra is lehet, felemészti az összes szabadidőmet, délutánjaimat, legfőképpen hétköznap.
Bármennyit is készülök, a dolgozataim, amiket emelt anyagból írok, 30-60% között mozognak. Rengeteg technikát kipróbáltam már, viszont semmi nem segített.
Az anyagot könyvből jegyzetelem, ill. órákon is próbálok sokat jegyzetelni, és otthon a könyvből. ill. az órai anyagból készült dolgokat kombinálom egyetlen jegyzetbe, mégsem látok változást az eredményeimen pozitív irányba, ezért eléggé elvesztettem a motivációmat sajnos. :(
Bármilyen tippet, tanácsot elfogadnék, és bármilyen tanulási technikára nyitott vagyok, esetleg tapasztalatokra.
Válaszokat előre is köszönöm!
Ne legyél ennyire szigorú magaddal. Tudom, könnyű ezt mondani, mikor az egyik legkeményebb, legmagasabb ponthatárú képzésre szeretnél bejutni, de erre nem az a jó megoldás, hogy tolod neki, ami csak a csövön kifér és közben kiégeted magad.
"Mindkét tantárggyal rengeteget foglalkozok, min. naponta 2 órákat, de van, hogy ez akár 5-6 óra is lehet, felemészti az összes szabadidőmet, délutánjaimat, legfőképpen hétköznap."
Nem kell. Foglalkozz vele annyit, amennyit az adott anyagrészhez szükséges, átlátható jegyzet elkészítése igényel. Nem hiszem, hogy ez témakörönként rengeteg idő lenne. Messze van még az érettségi, most elsősorban az lenne a fontos, hogy értsd az összefüggéseket, átlásd az adott témakört és ezt valamilyen számodra könnyen emészthető, könnyen tanulható formában (ábrákkal, rajzokkal, lépésről lépésre számolásokkal, példákkal, stb) papírra vesd. Ráérsz április környékén ezt a jegyzetet megtanulni, most egyelőre próbáld meg feldolgozni az anyagot. Ugyanez a dolgozatok előtt is, ráérsz előtte 1-2 nappal nekiállni, addig csak próbáld megérteni, ne kétségbeesetten memorizálni. Ez kevésbé lesz megterhelő egyrészt, másrészt sokkal gyorsabban meg tudod tanulni később. Mi is valami hasonlót csinálunk egyetemen, a szorgalmi időszakban főleg a saját dolgunkat próbáljuk megkönnyíteni a vizsgaidőszakra, mert a sok gyakorlat, zh, miegymás mellett erre van csak kapacitásunk.
És nem, nem gondolom, hogy fel kell áldozni a téged kikapcsoló, lelkileg feltöltő tevékenységeket ennek az oltárán. Próbálj meg legalább hetente fél napot kinevezni pihenésre, barátozásra, hobbizásra. Ha folyamatosan járatod az agyad az anyagon, sokkal nehezebben fog menni a tanulás is. A pihenés ugyanolyan fontos, mint a tanulás. Olyan, mint az edzésnél a pihenőnapok. Ne legyen bűntudatod amiatt, mert nem tanulsz állandóan, számold bele az idődbe azt is, amikor pihenni fogsz.
Próbáld meg megoldani a rosszul sikerült dolgozataidat újra. Rá kell, hogy jöjj, mi miatt sikerült rosszul, különben nem fogod tudni, mi a baj a tanulási rutinodban. A fogalmak nem mennek? A folyamatokat nem érted összefüggéseiben? Vagy mi az, ami miatt nem jó a válaszod?
Azért van, mert nem elég magas az intelligenciád.
- Fejletlen a rendszertudományi képességed.
- Fejletlen a fogalmi gondolkodásod.
- Fejletlen a definiáló képességed.
- Fejletlen a logikai képességed.
- Figyelemzavar is lehet.
- Fejletlen a kérdezési képességed.
- Fejletlen a funkcionális képességed.
- Fejletlen az általánosító- és konkretizáló képességed.
- Fejletlen a megkülönböztető képességed.
- Fejletlen a jellemzési képességed.
- Fejletlen a viszony- és viszonyulási képességed.
- Fejletlen a módszertani kultúrád.
Tudod, sok embernek ez az időintervallum kevés, melyek a tanulás, és a számonkérés között telnek el. Sok minden sűrű, a kapott anyagot lehetetlen elsajátítani ennyi idő alatt.
De van egy norma, ennek meg kell felelni, és ha orvosira készülsz, akkor bizony még jobban fel kell kötnöd a gatyád.
Milyen hibákat ejtesz tipikusan?
Félreérted a kérdést?
Nem jut eszedbe a válasz, vagy azt sem tudod hol keresnéd, ha előtted lenne minden jegyzeted?
Másoknak sikerül jobbat írniuk? (Nem e a dolgozat túl nehéz?)
Leblokkolsz?
Nincs elég időd a dolgozatra?
Számolásokban milyen arányban hibázol?
Teljesen mindegy, hogy hány %-ot írsz, ha te nem tudod, hogy mi a gond, nem tudunk segíteni. Valamin elmennek a pontjaid, ezt kéne megnézned, hogy min, megkérdezni a tanárokat, hogy ő szerintük mi a probléma.
Hiába tanulsz 5-6 órákat, ha mondjuk azzal van a gond, hogy nem érted az összefüggéseket. Szintén felelseges ennyit tanulni, ha a szövegértésen vagy a figyelmen megy el.
Az, hogy 60%-ot írsz, az egy jelenség, nem az ok. Márpedig ezt a problémát az okok ismeretével lehet könnyen megoldani.
Köszönöm szépen a válaszokat mindenkinek, építkezni fogok belőlük mindenképpen, hasznosak voltak.
Általánosságban elmondhatom, azzal van a gond, hogy félreértem a feladatokat, és nem arra gondolok, amire egyébként gondolnom kéne.
A megírt dolgozataimat visszakapom, és itthon megoldom azokat a feladatokat helyesen, amelyikek hibákat tartalmaztak.
Kedves 6. "kérdező", nem panaszkodni jöttem, hanem segítséget kérni :)
Tudnál konkrét példákat hozni?
Szerintem rá vagy feszülve. Nyilván, hogy mondja az ember, hogy ne legyél, miközben nehéz és sokat tesz érte az ember, de ez egy önerősítő folyamat. Egyszer ráfeszülsz, kapsz egy rossz jegyet, akkor még többet készülsz és még jobban ráfeszülsz.
Az tanácsolom, hogy mikor készülsz, vagy tanulsz, tegyél fel magadnak kérdéseket, gondolkozz azon, hogy erre az információra hogyan lehet rákérdezni?
Kémiánál ugye sokszor kell az anyagismeret számolásnál, biológiából pedig az összefüggésekre kell ráérezni. Ez mire hat, és annak mi a következménye?
Próbáld ki a szókártyákat, vagy a quizletet, olyat írsz amilyet szeretnél (nem muszáj definíciókat írnod). Én a nagyobb és számomra érdektelen anyagokat így tanultam meg, hogy minden információhoz feltettem egy kérdést, megírtam hozzá a választ. Nem mondom, hogy ez akárkinek beválik, de nekem bevált.
Nem azt kell kitalálni, hogy mire kérdez rá majd a feladat, de nekem így sokkal átláthatóbb lett az anyag, hogy én magam is bele tudtam kérdezni. A biosz egy "ömlengős" tárgy, ahol kb minden szónak súlya van. Ha egyre kiváncsiak, néha nehezen találja ki az ember, hogy melyikre is gondoltak.
Dolgozatoknál meg chill. Nagy levegő, benntart, kifúj. Ez nem élet-halál kérdés. Egyél egy szem szőlőcukrot.
Ha valamit nem tudsz, bizonytalan vagy, menj tovább, lehet később eszedbe jut, vagy a következő feladatnál rájössz.
Gondold mindig nyugodtan végig, ellenőrizd le magad. "Take your time."
3 -as:
- Fejletlen a fogalmazási készséged! Komolyan képes voltál leírni 12 degradáló "választ", mindezt szóismétléssel?
Kedves Kérdező
Legnagyobb jóindulattal mondom, ne akarj olyan egyetemre menni,ahol olyan tantárgyak kellenek, amikkel szenvedsz. Koncentrálj arra amiben jó vagy,és az alapján keress szakmát/hivatást
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!