Egy történelemtanár miért ennyire rettenetesen jártas a vallásokban?
Nem csak olyan felületesen, ahogy a tananyag kéri, illetve nem csak azokban a vallásokban, amit a tananyag kér.
Annak ellenére, hogy csak a görög és római mitológia fontos részeivel foglalkozik a tananyag, illetve felületesen a három ábrahámi vallással, ő rendkívül részletesen tudja a görög és római vallás összes részét, irányzatát, vallási tanítóját és annak elveit. Ezenkívül keni-vágja az egyiptomi, a mezopotámiai (sumer, asszír, babiloni, kháld), a germán, a kelta, az inka, az azték, a maja, a núbiai, valamilyen szinten a föníciai-kánaánita mitológiát szintén rettenetesen nagy részletességgel tudja. Jártas a magyar, japán, kínai mitológiákban, de a hunok vallásáról is mondott már dolgokat.
A nem kihalt, vagy nem olyan régen kihalt vallásokat pedig főleg rettenetesen nagy részletességgel tudja: judaizmus, zoroasztrianizmus, hinduizmus, buddhizmus, kereszténység, iszlám, gnoszticizmus, manicheizmus, bahá'í hit, sintó, taoizmus, konfucianizmus, valamilyen szinten a bennszülött vallások stb.
De tényleg nagyon jól tudja. Fejből idézi a Bibliát, illetve nagyon jártas a Korán történeteiben, tud fejből egy buddhista szútrát, egy versenyelőkészítőn összefoglalta az egész Tao Te Kinget, nagyon jártas a Talmudban és a Zohárban. Egy versenyelőkészítőn a Bibliából felrajzolta Terahtól kezdve minden utódját, és az összes népet, valamint Ádám és Éva leszármazottait, és még Ádám első feleségéről is mesélt úgy, hogy nem is hallottam róla. A hinduizmusból is rengeteg istenséget tud, ahogyan a pogány vallásokból is le tudja rajzolni az egész családfájukat. Jártas a teológiában is. Minden említett vallásról tudja a tanításokat, tanítókat, olvasta a szentirataikat, ismeri az összes irányzatát stb.
Matematika-történelem szakos, ha jól tudom, régen hittant, meg filozófiát is tanított, amíg volt.
Miért ilyen jártas benne? Hol tanulta?
Érdekli ennyi. Az egyetemen tanarszakon van, (nalunk legalabb is) de persze gondolom ő regebb ota diplomás, ókori vallások kurzus ott talalkozunk a vallasok 80% amit leirtal a második bekezdésben és vizsgazni is kellett belőle. A kinai es japan mitológia viszonylag népszerű, főleg a japán, rengeteg sorozat alapját képezi náluk (én ebből ismerek szamos mitologiai történetet).
Ha meg hittant és filozofiat is tanitott akkor nem csoda, hogy jartas a Bibliában, illetve a filozofia egy fő területe egyébként is szerepelnek a vallasi kérdéskörök. Szóval tanulmányok biztosan, és az, hogy érdekli, mert egy időutan ha az agya is szelektálna az infókat, ha nem gondolná így.
#2.
Nem csak két szakja lehet egy tanárnak? Ezt nem tudtam...
A teológián elvárás az ilyen magas szintű tudás?
Egyébként nyelveket is beszél egy halmot. Az angol, német, orosz mellett tud középszinten héberül, görögül, arabul, latinul, kínaiul, olaszul illetve alapszinten japánul és spanyolul, valamint ismeri az egyiptomi hieroglifákat, valamint az ékírásból egy csomót.
Egyszer azt mondta, hogy számára a tanulás mindig is hobbi volt, pihenés képen mindig valamilyen másik tudományról, művészetről, vallásról, nyelvről vagy egyébről olvasott.
Otthon, magától az ember meg tud tanulni ennyi mindent a vallásokról?
Fogalmam sincs, hogy hogy épül(het) fel a tanári képzés, de mindenki annyi egyetemet és szakot végez el, amennyit csak akar és tud, akár egymást követően, akár egyszerre.
Amúgy meg, inkább tőle kérdezd ezt meg, akár privátban személyesen. Nyilván idősebb nálad, ő meg éveken át tanult is ezekről, önmagát is képezte, nyilván tehetsége is van mindehhez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!