Nyelvtanári szak vagy BA nyelvszak?
Hozzátenném, hogy külföldi egyetemre jelentkeznék, ha esetleg eltéréseket írok, ami a magyar rendszerben nem úgy van, az ezért van.
Nyelvtanári pro (2 nyelv):
- konkrét végzettséget ad, ami hiányszakma (nem akarok iskolában, közoktatásban tanítani, de ha szükségem lenne rá átmenetileg, iskolában mindig lesz munka, mindig keresnek tanárt)
- 2 tantárggyal meg tanári diplomával több a lehetőség
BA nyelvszak pro
- rövidebb
- a 2 nyelv közül az egyik most már sokkal jobban érdekel, több motivációm van hozzá, a másik olyan semlegessé vált. Nem utálom, de lehet, hogy így éveket lehúzni úgy, hogy rendesen kéne tanulnom azon a szakon is, sok lenne.
- az egyetemi tanulmányaim során csak egy idegen nyelvre kéne igazán koncentrálnom, míg tanári esetében 2-re a szakpárom miatt, plusz a pedagógiai tantárgyak még egy harmadik nyelven lennének, attól tartok, hogy hiába mennek jól a nyelvek, ebbe már belekavarodnék és sok lenne vagy ha meg is tudnám csinálni, hatalmas stresszel járna
- sima alapszakon fel lehet venni egyéb tantárgyakat is, amik nálunk a minor szakhoz hasonlítanak, ez nálam előny, mert sok minden érdekel valamennyire, de azért annyira nem, hogy sima alapszakot elvégezzek, így pedig az érdeklődésemnek megfelelően felvehetnék más modulokat is és betekintést nyerhetnék ezekbe a területekbe. Tanárin ilyen nincs.
- valamennyivel kevesebb tantárgyam lenne, így több időt tudnék pl. munkára vagy egy tanfolyam elvégzésére szánni
- kötelező lenne a képzés alatt még egy idegen nyelvet tanulni, amit én szintén szeretnék, mert pont elkezdtem egyet, azt tudnám folytatni az egyetemen ingyen. Tanárszakon erre szerintem sem kapacitásom, sem időm nem lenne.
- nincs felvételi
Tanárképzést illetően biztos nem külföldben gondolkodnék (hacsak nem kettős állampolgár vagyok és az a másik anyanyelvem stb.), mert ez szerintem hasonló mint pl. a jogász szak, olyan értelemben hogy az adott ország rendszerére van szabva. Szóval gondolom külföldön is alapvetően a helyi közoktatás számára képeznek tanárokat. Ettől még nem kizárt hogy tanulhatsz ott (amúgy hol?), csak "idegenként" szerintem hátrányban leszel, járj utána alaposan hogy mik a feltételei.
Azt veszem ki a szavaidból, hogy a tanítás amolyan Zs-terv. Ha nem vagy teljesen elhivatott ebbe az irányba, akkor a kicsit rövidebb és kevésbé specializált BA-val jobban járnál szerintem, tudod magad közben másból is képezni, aztán ha úgy alakul még mindig elvégezhetsz valamilyen nyelvoktató tanfolyamot, amivel közoktatáson kívül taníthatsz.
Köszönöm. Nem zs terv a tanítás, igazából én szívesen tanítanék, érdekel, DE nem a “hagyományos iskolai tanár leszek” formában es pont ezért gondolkodom, hogy akkor megéri-e nekem a tanárszakkal szenvedni. Csak mindig szerettem bebiztosítani magam.
Magánban szeretnék tanítani, ezen kívül esetleg nyelviskolában vagy egyetemi, céges nyelvkurzuson, szóval közoktatáson kívüli helyeken tudnám elképzelni magam tanárként. Én nem akarok osztályfőnök lenni, nem akarom az óra felét fegyelmezéssel eltölteni, nem akarok táboroztatni, napköziben felügyelni meg ilyenek, én tényleg a tanítással szeretnék foglalkozni, fiatalokat és felnőtteket tanítanék, kisgyerekeket nem, nem ilyen tipikus “tanárnéni” akarok lenni. Tudom, hogy vannak kisebb, nem egyetemi szintű nyelvtanári, nyelvoktatói tanfolyamok, ezek is érdekelnek. Illetve azt sem gondolom, hogy a tanári diploma feltétele annak, hogy valaki jó tanár legyen, nekem is volt olyan tanárom, aki nem rendelkezett egyetemi végzettséggel, mégis nagyon jól megtanította, amit kellett, míg volt olyan, aki hivatalosan is tanár volt, de nagyon unalmasak, szárazak voltak az órái.
Csak azért a tanárképzésre gondoltam, mert azért valamilyen szinten mégiscsak tanítással akarok foglalkozni és ha eleinte nem jönne össze annyi magántanítvány, akkor el tudnék menni iskolába tanári diplomával, mert ott mindig lesz munka. Nyelvsuliknál változó, hol mi az elvárás. Plusz 2 tárgyat tudnék tanítani, nem csak 1-et. Ennek ellenére persze magánórákat adhat az ember bármiből, ha akarnék, 3 nyelvből is meghirdethetném magam, csak nyilván abban vagyok kompetensebb, amit tanultam is az egyetemen, ez esetben ez 1 nyelv lenne.
Az ország Ausztria, ennyit leírok. Azzal, hogy bekerülök-e, még nem is lenne baj, van írásbeli felvételi + C1 nyelvvizsga kell (de mindenhova kell, akkor is, ha az ember olyan nyelvszakra megy, ami nem német), belenézegettem, ha az ember tanul, készül rá, azt gondolom, meg tudnám csinálni, inkább attól tartok, ami azután jönne, hogy így tanári esetében a németet is belekavarnám a másik 2 nyelv mellett az egyetembe, és valóban nem sokan lehetnek külföldiek tanárszakon… BA-ra meg nincs felvételi, ettől a stressztől is megkímélném magam, illetve utána is csak egy nyelvre tudnék fókuszálni. Persze tudok németül, de nem mindegy, hogy a mindennapi életben használom vagy az egyetemen másik 2 nyelv mellett. Tanárképzés hasonló, mint nálunk, 2 tantárgyat kell választani, alapszak 4 év, mester 2 év, rendes szerződést egy gimnáziumban csak az kaphat, aki mestert is végzett, tehát hiába nem osztatlan, ahogy nálunk, igazából 6 év az egész, ami pár évvel ezelőtt még nem rettentett annyira el, most már kicsit igen.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!