Milyen diplomát érdemes szerezni manapság? Amivel mindig lesz munkám?
Orvos, villamos és gépészmérnök, építö és építészmérnök. Egy világégés esetén is szükség van ezekre.
Illetve agrármèrnök.
Ne ebből indulj ki. Elvégezheted te a momentán legpiacképesebbnek ítélt szakot is, de akkor is lesz két probléma.
1. Senki nem tudja neked megmondani, hogy 15-20 év múlva hogy fog kinézni a munkaerőpiac. A jelenleg legnépszerűbb képzések, szakmák fele nem is létezett az ezredfordulókor. Ha nem tudsz alkalmazkodni, folyamatosan tanulni, és együtt változni a munkaerőpiaci elvárásokkal, akkor mindegy, mit végzel el most.
2. Tök mindegy mit mondunk, ha olyan területről van szó, ami téged nem érdekel, vagy nincs tehetséged hozzá, akkor elvégezheted a képzési idő másfélszerese alatt az egyetemet vért izzadva, a vége az lesz, hogy úgysem tudsz érdemben sikereket elérni a területeden.
A négyest kiegészíteném még annyival -és kb. a leghasznosabb válasz-, hogy hiába van ma egy hiányszakma, az a jövőben nem biztos, hogy hiányszakma marad. Van az oktatásnak/munkaerőpiacnak egy olyan sajátossága, hogy az emberek a magasabb fizetést keresik, és hajlandóak tanulni, váltani. Idővel, -évek kérdése- a hiányszakmák is elkezdenek telítődni, majd túlkínálat lesz. Ez volt a fogtechnikusnál is, évekig hallottam, hogy mennyire keresett, most ismerőseim vannak munka nélkül abban a szakmában, mert akkora volt a kínálat (kb. aki tehette azt tanulta). Vagy a 90-es évek eleje, jogász (most nem hiányszakma, ennek ellenére el lehet vele helyezkedni, és jól is lehet vele keresni).
Mára megszűnt az, ami kb. évezredekig jellemezte a világot, hogy kovácsként kezdtél dolgozni, majd kovácsként haltál meg -tudom, anno az sem ment csak úgy. Ma már változik minden, és lehet 15-20 év múlva mást fogsz csinálni, vagy kénytelen leszel mást csinálni.
Egyébként a magasan képzett munkaerő nagy valószínűséggel hiány lesz, az mindig is az volt. Plusz a bonyolult szakmák: amihez inkább reál kell, matek, orvosi (de ez pont más miatt, itt a képzés költségei magasak, emiatt nem mennek/nem tudnak sokan annak menni).
Ill. érdemes úgy választani, hogy a mesterséges intelligencia ne tudjon lecserélni, erre van reális esély azért.
20 év alatt teljesen átfordulhat a piac, ami ma piacképes szakmai, nem biztos, hogy a jövőben is az lesz.
30 éve a szüleim hülyére keresték magukat a textiliparban (anyukám szabó), két hatalmas házat vettek 10 év alatt. Ma meg éppcsak minimálbér felett dolgozik anyukám.
De szereti és szívesen csinálja azóta is. Szerintem inkább ez legyen a döntő, a piaci igényben vannak hullámzások.
Azért szerintem az épitész és az agrár kelleni fog mindig. Nyomtatott házak idejében aki kicsit is adbi akar a kinézetre az építészt fog felvenni.
Illetve van pár idöt álló szakma.
Mint a festö, vízszerelö, villanyszerelö, burkoló. Ezekre 1000 év múlva is szükség lesz, ha másért nem a kész technológia karbantartása miatt.
Apum anno a szabóságból nagyon vígan élt. Hazajöt a munkahelyéről, s még itthon is varrt.
Aztán bejöttek a turkálók...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!