Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Számviteli ügyintézői terület,...

Számviteli ügyintézői terület, vélemények?

Figyelt kérdés

Úgy döntöttem, hogy pénzügyi számvitelt tanulnék az egyetemen.

Már több témán is gondolkodtam, végül erre esett a választásom, mondjuk még van egy évem addig.

Ez a szak tényleg nagyon jó. Érdekel is, keresett és jól fizető szakma, meg könnyen el lehet benne helyezkedni.

Gondolkodok egyetemben is, mert amúgy szeretném ezt magas szinten elvégezni. De még számba vettem az ilyen felsőoktatási szakképzést is, kezdetben az is egy jó lehetőséget teremt az elhelyezkedésre. Ott csak 2 év mire kitanulod, de akkor sem valami kis tanfolyam amivel nem nagyon érsz semmit, annál ez azért magasabb szintű. Ez az oktatási rendszer is érettségire épül, a középiskola és az egyetem között helyezkedik el.

Még nem tudom melyikre menjek továbbtanulni.

Egyik ismerősöm most végezte el 2 éves felsőoktatási szakképzésben ezt a számviteli ügyintézői szakot, és ő úgy van vele, hogy szerinte nem érné meg jobban egyetemen tanulni ezt.

Ti mit gondoltok erről, úgy alapjáraton megéri ez a szakma? Melyik rendszerben érdemes ezt elvégezni? Van benne valami tapasztalatotok?



2022. jún. 1. 19:02
 1/4 anonim ***** válasza:

Felejtsd el. Egyedül akkor menj ilyenre, ha nem kerülnél be államira alapszakra, és nem telne az önköltségre (bár még akkor is inkább a diákhitel).

Miért mondom? Bár messze nincs akkora túlképzés közgazdászokból, amennyire itt páran elő szokták adni, azért hiányszakmának se nevezhető. Évente ezres nagyságrendben végeznek alapdiplomás szakemberek, akik előnyben lesznek veled szemben a munkaerőpiacon. Ráadásul pont a munkaerőpiac telítettsége miatt meg tudják tenni számviteli munkakörben azt, hogy kiírják, hogy a diploma az elvárás. Multiknál (amik nem mellesleg a legjobban fizetnek) ez évek óta bevett trend, a legtöbb szóba se áll veled, ha nincs diplomád.

Ráadásul, ha számvitellel szeretnél foglalkozni, a minimum az, hogy egy mérlegképes könyvelőit szerzel. Ha PSZ diplomád van, lényegében az összes tantárgyadat elismerik a mérlegképes tanfolyamon, felmentést kapsz a vizsgák alól (korábban azt mondták, hogy ingyen megkapod, ami nem igaz, de tény és való, hogy sokat nem kell érte pluszban tenni). Viszont ha FSZ-t végzel, semmilyen felmentést nem kapsz. Ugyanazt a képzést kell elvégezned, mintha érettségivel mennél oda, ami így +2 év lesz.

Emellett azt is tegyük hozzá, hogy ha számviteli területen szeretnél maradni a későbbiekben, nem csak ahhoz kellhet a diploma, hogy egy-egy munkakört megcélozz (igaz, az se ritka, hogy a diploma hiánya miatt nem tudsz szintet ugrani). Bár nagyon távoli, de ha idővel tovább szeretnéd képezni magad pl. adószakértővé vagy könyvvizsgálóvá, ahhoz is kell diploma, nem elég a középfokú végzettség. Hidd el, sokkal nagyobb szívás 30-40 évesen visszaülni az iskolapadba valami alibidiplomát megszerezni, mint most egy alapszakot letudni.

FSZ képzésen sokan áltatják magukat azzal, hogy megcsinálják azt azért, hogy legyen valami biztos a kezükben, utána majd munka mellett lediplomáznak. Töredékük teszi meg. Hasonlóan az ismerősödhöz sokan belecsöppennek abba, hogy jé, nem kell tanulni, a munka 8-tól 4-ig tart, több a pénzem is, és semmi hátrányom nincs a diplomásokhoz képest. Rövidtávon valóban nincs, de már 5-6 éven belül vissza tud ütni.

Jelentkezz az alapszakra, végezd el. Nagyságrendileg több lehetőséged lesz mind pályakezdőként, mind a későbbiekben, ha diplomád van és nem "csak" egy FSZ-ed.

2022. jún. 1. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Értem mit mondasz, és amúgy egyet tudok érteni.

De azzal viszont nem értek egyet egyáltalán, hogy kezdőként (még dilpomával is) nem érnél el semmit vagy annyira nagyon hátrányban lennél, vagy esetleg nem tudnál ehelyezkedni. Mikor abból indulnak ki egy adott szakmára vonatkozóan, hogy nézd meg hányan végeztek ezen és hányan dolgoznak utána benne, ezt az elvet nagy hülyeségnek tartom.. Már ezt olvastam itt párszor, szoktak ilyeneket írni. Mindenkit lebeszélnek a terveiről, bármi is legyen az. De ha belegondoltok, akkor ennyi erővel senki nem találna munkát, akármit is végezzen. Szerintetek egy ügyvéd se, egy közgazdász se, egy programozó se, egy marketinges se, egy orvos se tud elhelyezkedni mert hogy milyen sokan végeznek és nincs lehetősége mindenkinek munkába állnia benne. (Pedig ezek a legelismertebb területek.) Mindenki kezdi valahol.. Mindenki a nulláról indul először. Nem hiába járnak egyetemre, nem hiába képeznek szakembereket. Nagyon is keresettek a frissen végzett diplomások is ugyanúgy. Akiből aztán ugyanúgy tapasztalt, jártas, elismert ember lehet. Ez így van rendjén, mindig is így fog működni. Biztos vannak helyek ahol követelmény a munkatapasztalat is, de kezdőként sem esélytelen elhelyezkedni, nem is értem azokat akik így gondolják. Akkor már senki ne menjen semmire, mert úgyis “elállják az útját” mások, akik előtte végeztek. De ha már annyira nézik hogy hányan végeztek és hányan helyezkednek el benne, akkor pont hogy inkább legyen kitartóbb, céltudatosabb hogy ha más nem is, de ő biztosan sikeres legyen benne és elérjen valamit. Mert ha tényleg jó vagy bármiben is, akkor úgyis sikeres leszel benne. Aki meg ezeket látva nem mer belevágni vagy nem ilyen céltudatos hanem elbizonytalanítja, akkor az olyannak tényleg nem érdemes ilyen szintű célokba belevágnia. Én nem ilyen vagyok szerencsére. Ha akarok valamit akkor sikeres leszek benne, nem hagyom hogy mások elállják az útjaim csakazért mert ők előttem végeztek, vagy már van munkatapasztalatuk. Ez értelmetlen felfogás.

De az igaz és megértem, hogy jobban járok ha egyetemen végezném el ezt. Én is mindenképpen azon szeretnék lenni hogy diplomát szerezzek. Úgy tényleg bebiztosítom a lehetőségeim, a jövőm. Utána persze az is idő mikor elhelyezkedés után rendesen belejössz a gyakorlatban a munkába, megtapasztalod mit hogy kell, mi a te területed, azon belül is pontosan mivel szeretnél foglalkozni, stb.

Ez a számviteli ügyintézői terület még időben sem rossz amúgy. Az alapképzés egyetemen, 7 félév, utána még a mesterképzés 4 félév. (Mesterképzésre is szeretnék menni, hogy tényleg egy magas szintű végzettségem legyen benne.) Tehát nem kéne 10 éveket tanulni mire elérnék vele valamit. Így csak kb feleannyi idő alatt ígéretes álláslehetőségeket teremthetek magamnak.

De pontosan hogy is van ez, mikor szerezhetek vele diplomát? Már az alapképzés elvégzése után is adnak, vagy akkor még csak oklevelet? A mesterképzés elvégzése után lehet szerezni diplomát?

Szóval igen, érdemesebb lenne inkább egyetemre mennem.

2022. jún. 1. 20:53
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Az első bekezdéseddel az a baj, hogy nem ezt mondtam, hogy frissdiplomásként hátrányod származna. Azt mondtam, hogy FSZ-szel származna hátrányod a diplomásokkal szemben. Mondok egy nagyon praktikus példát: vidéki városban élek, 2-3 nagyobb multi van a környéken. Köztudott, hogy adókedvezményekkel csábították ide őket, aminek viszont másik feltétele volt, hogy az alkalmazottak X%-a diplomás legyen (ami a városnak érdeke, hogy ne áramoljon el a tanult munkaerő). Ezekhez a cégekhez konkrétan nem tudsz bekerülni diploma nélkül. A PSZ diplomát kimondottan értékesnek és piacképesnek gondolom, az FSZ-szel van problémám.

Na tisztázzuk: számviteli ügyintéző az, akinek középfokú végzettsége van, és rendszerint könyvelők keze alá dolgoznak be. Gazdasági szakközepet vagy FSZ-t, ügyintézői szakképesítést szereztek. Ha diplomát szerzel, akkor valószínűleg pár éven belül már nem ügyintéző leszel, ezáltal inkább számviteli, semmint számviteli ügyintézői karrierként hivatkozz rá (elég félreérthető).

A mesterképzéssel ne szaladj előre ennyire időben. Hidd el, az egyetemen belül is rengeteget fog változni az érdeklődésed, lehet, hogy teljesen más irányba fogsz elmenni.

Hogy értve mikor szerezhetsz diplomát? Ha jelentkezel egyetemre, elvégzed a 7 féléves képzést, akkor lesz egy diplomád. Ha mesterszakot is végzel, akkor már kettő diplomád lesz. A mesterképzés elvégzése után lehet-e diplomát szerezni? Annyi diplomát szerzel, amennyit akarsz, nincs felső határa.

2022. jún. 1. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Igen tudom, ez nem pont a te válaszodra irányult, csak annyira fújják ezen az oldalon ezt a témát, és inkább már elmondtam mit gondolok erről. Ahogy elkezdtem olvasni a legelején a válaszod, azt hittem te is azon a véleményen vagy hogy hát túl sokan végeznek stb. De nem, szóval egyetértek amúgy, hogy miért ellenzed a felsőoktatási szakképzést az egyetemmel szemben. Ez logikus is.

És köszönöm hogy jobban felvilágosítottál erről :)

2022. jún. 1. 21:52

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!