Jogász szakon miért van levelező, és miért tanítják ilyen sok egyetemen? Amikor egyébként is túlképzés van belőlük?
Az országban 6 egyetemen képzik őket, ráadásul még levelezőn is. Nekem ez nagyon nem tetszik, mivel szerintem a jog ehhez túl komoly szak. Teljesen leviszik a színvonalt. Akkor ennyi erővel orvosin miért nincs levelező?
Ezzel szemben pl az alkalmazott közgazdaságtan csak egyetlen egy egyetemen van az egész országban, pedig arra lenne kereslet. Nem látom ebben az egészben a logikát.
A jelentkező oldaláról: a természettudományos érdeklődésűek megoszlanak az informatikus, mérnöki, TTK-s szakmák között. A gazdasági érdeklődésűeket elviszik az alacsonyabb színvonalú gazdasági képzések. A magyar ember valahogy nem látja át, hogy mennyit ér a matematikai tudás a piacon. (Egyébként te sem igazán, Kérdező, ha az alkalmazott közgázt hozod fel példaként, ami pont hogy egy nagyon szűk réteget céloz meg, és nem a GPME szakokat.)
… a humán érdeklődésűeknek viszont a kommunikáció és jog a két értelmes választás, ha meg is akarnak élni valamiből.
A kínálat oldaláról pedig: rossz az oktatáspolitika, az egyetemek viszont abból élnek amiből tudnak. Ha már ott van a jogi kar, és azon ott vannak a professzorok, az állam meg hajlandó fizetni érte, akkor csinálják amíg tudják. Tedd a szívedre a kezedet: te is ezt tennéd a helyükben.
Ez eredeti levelezős kérdésre visszatérve pedig: érdekes kérdés, hogy miért van levelező, amikor sokszor tényleg egész embert kíván az, hogy valaki jártas legyen a teljes jogrendszerben, és ne csak úgy-ahogy tudja a szabályokat.
A levelezőn azért (az ELTE-n legalábbis) sokszor lényegesen gyengébben teljesítenek a hallgatók, ami érthető is, hiszen ők dolgoznak, a családdal foglalkoznak a hét nagyobbik részében, és eközben a nappalisok szemináriumokon, plusz kurzusok, tevékenységek segítségével tudnak elmerülni az anyagban.
Egyszer egy tanár azt mesélte, hogy két típusú levelezőst szokott látni: az egyik, aki nagyon felkészült és már fixen nem az első diplomáját csinálja, a másik pedig, aki nagyon szenved a vizsgákon mindig és nem megy neki. Mondta, hogy előfordul, hogy munkahelyi követelmény lesz pl a jogi diploma (közigazgatásban pl előrelépés esetén), vagy erre a területre “menne át” mondjuk egy közgazdász.
Szóval valószínűleg ez az univerzális jellege is lehet az oka annak, hogy sokan belevágnak második/harmadik/sokadik diplomaként is akár a jogba. Amellett, hogy persze sokan kicsit random kezdenek neki levelezőn, de ők átlagában kihullanak előbb-utóbb.
Ezért viszont megérheti működtetni, amellett, hogy az ELTE-n például minden levelezős fizetősön van, szóval jár a pénz is utánuk.
Igen, igazatok van teljesen, ez a pénzről szól.
A túlképzés meg ezek alatt inkább azt értem, hogy oké, hogy valahol kapsz majd munkát, de valószínűleg nem lesz valami jó fizető. Mármint a jogászoknál.
Amúgy a AK-ra hogyhogy nincs kereslet? Nagyon jól keresnek, és én azt látom, hogy sokan akarnak oda menni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!