Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Céges karrier vs kutatói...

Céges karrier vs kutatói élet? (Külföldön)

Figyelt kérdés

Most végzek matek Bsc-n, és rájöttem, sokkal szívesebben csinálnék valami természettudományos kutatást. Leginkább a biofizika érdekel.

Ha matematikusként végzek, akkor utána jönne a sok-sok év irodai munka valami IT/pénzügyi cégnél, stb, és rájöttem, nem erre vágyok. Legalábbis most biztosan nem. Szeretnék kiteljesedni valami olyasmiben, ami tényleg érdekel, és a matek sajnos nem az.

De azzal is tisztában vagyok, hogy kutatóként az ember azért közel sem olyan biztos pályán mozog, publikálni kell, pályázatokat nyerni, és ez ijesztő kilátás azért ahhoz a biztonsághoz, és pénzhez képest, amit egy sima munka kínálna egy cégnél. És ettől azért félek. Ráadásul beszéltem fizikusokkal, és többségük végül úgyis az iparban köt ki, ugyanazt csinálva kb, mint egy matematikus...

Ha a fizika mellett döntenék, akkor az egy újabb Bsc elvégzését jelentené, és összesen végül kb 9 évet, mire ledoktorálnék egyáltalán... ez jó sok, de közel se annyira elkedvetlenítő mint egy matek Msc, újabb 2 év fullasztó tételbizonyítással. Viszont ha kiéltem magam kutatóként, és cégre váltanék, sok év tapasztalati hátrányban lennék a kortársaimhoz képest, akik már Msc alatt is dolgoznak majd, amikor én még csak az újabb Bsc-mmel szórakoznék...

A kutatói lét úgy látom, eléggé idealizálva van a médiában, szóval nem szeretnék én is ebbe a hibába esni, és azt hinni, hogy ez csak izgalmas mérésekből, és felfedezésekből áll. Alaposan utánajártam, és sok a buktató, az egyszer biztos. Viszont ott van az is, hogy csak egyszer él az ember, és örökre bánhatom ha nem vágok bele.

Tehát megéri belevágni, és váltani? Céges karrier vagy kutatás a jobb út?

Nagyon örülnék, ha írnátok tapasztalatokat a témában.



2022. máj. 29. 23:39
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Én orvos vagyok, belekóstoltam az alapkutatásba (PhD-t szereztem TTK-n biológusoknál), később szakvizsgáztam, klinikumban dolgoztam otthon és külföldön, most matek alapszakot végzek (külföldön). Ezzel az előzménnyel/tapasztalattal írom a véleményemet. A fizikus ismerőseid abszolút a realitásokat mondták el, ez egyébként külföldön sincs másképp: nagyon szép dolog a tudományos munka, de bizonytalan, mint a kutya vacsorája. Nagyon, nagyon-nagyon kevesen kapnak véglegesített státuszt (manapság már szinte csak a professzorok), a többiek egyik rövid postdoc állásból esnek a básikba. Egy ideig ez még szórakoztató is lehet, de 30 felett az ember szeretne gyökeret ereszteni valahol, és anyagi biztonságot teremteni - ezért mennek a PhD-zett fizikusok az iparba. Mindenki döntse el maga, hog megéri-e a tudományos pályát választani, de ha belevágsz, egy B-tervet én feltétlenül javasolnék hozzá.

Teljesen megértem amúgy, mi a problémád. Mit szólnál esetleg egy Data science mesterképzéshez? Ezzel gyakorlatilag multipotens lennél: részt vehetnél kutatásban, ha ahhoz van kedved, de azonnal ki is léphetnél a versenyszférába, ha nem jönne be a számításod. Az ember sajnos nem kaphatja meg mindig, minden tekintetben pontosan azt, amit szeretne, de vedd úgy, hogy ez egy szép optimalizációs feladat.

2022. máj. 30. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi a választ #1! Nagyon elgondolkodtató.

És amúgy igen, data science lenne valószínűleg az irány, ha mateknál maradok, az tűnik a legvonzóbbnak. Talán még az AI. De ha nem is váltanék pályát, egy fizika Bsc-t valahogy azért elvégeznék mellette. Megkérdezhetem, te hogyhogy most a matekot csinálod, és munka mellett hogy tudod kivitelezni?

2022. máj. 30. 08:29
 3/6 anonim ***** válasza:
80%

Szerintem jó befektetés a data science, nagyon széles mozgásteret biztosít, és a legjobb alapjaid vannak hozzá a matek alapszakkal. Természetesen tanulhatsz fizikát is, ha ahhoz van kedved, de boldogulás szempontjából valószínűleg jobban jársz, ha hobbiként tekintesz rá.

Én azért kezdtem el a matek szakot, mert orvosként olyan problémákba ütköztem, amiket csak így tudtam kezelni. Akkor érzem jól magam, ha időről-időre valami teljesen új dologba be tudom dolgozni magam, ezért kezdtem a saját szakterületemen belül egyre specializáltabb high-tech részterületek felé orientálódni. Ez sajnos azzal járt, hogy gyakorlatilag belecsöppentem egy MMA játék közepébe (sok szakmailag jó, ambiciózus, fúrástól-könyökléstől nem visszariadó ember küzd egy maroknyi olyan pozícióért, ahol karriert lehet csinálni). Számomra ez eléggé személyiségidegen volt, ezért inkább kiléptem belőle, és az újdonság iránti vágyamat kiélem a matek szakon. Tekintve a modern matematika ismeretanyagának a képességeimhez való viszonyát, életem végéig el leszek látva "rágni valóval".

Úgy tudom munka mellett csinálni, hogy felmondtam az egyetemi klinikán, és most főállásban mentőzök egy vidéki mentőállomáson (itt nem 12, hanem 24 órás műszakok vannak, és senkit sem érdekel, ha két riasztás között tanulok). Nyilván nem 30 kreditet csinálok félévente, hanem csak 10-20 körül, és távoktatásban végzem a szakot. Ez nem egy elitegyetem, de amit egy BSc-s matematikusnak tudnia kell, azt itt is meg lehet tanulni.

2022. máj. 30. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Huha, micsoda eletpalyak :) en csak a fizikahoz tudok hozzaszolni, itt valoban sajnos egyik postdoc allasbol ugralnak a kovetkezore.
2022. jún. 3. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
#4 Igen, egészen furcsa életutak vannak! Egy ismerősöm baleseti sebészből lett programozó. Matek szakon van olyan évfolyamtársam, aki amúgy pszichiáter szakorvosjelölt, illetve az informatikushallgatók között is van egy orvos, akivel összefutottam. Aztán a mentőszolgálatnál is van köztünk villamosmérnök és gazdaságinformatikus (mindketten részmunkaidőben, mert az eredeti szakmájukban is dolgoznak). Van az úgy, hogy az ember több mindenbe beletanul - vagy éppen kiég egy szakmában, és vált.
2022. jún. 3. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Azert gratulalok neked, tenyleg nem semmi ez a sokoldalusag. En eddig egy ismerosomrol tudok aki hasonloan nagyot ment: fizika-matek/idegtudomany&biotech/kozgaz/data science es most egy biotech/AI projektet visz egy egyetemen kint. Es 32 eves :)
2022. jún. 3. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!