Két hónap alatt fellehet készülni emelt matek érettségire?
Az emelt szintű maatek biztos középszintű tudással megírható jóra.
Kérdés, hogy mit akarsz elérni.
Igen, sikerülhet, viszont annyira nem egyszerű, mint ahogy a többek írják, nem is értem őket. Már csak saját tapasztalatom is mást mutat, mert 94% lett a középszintem, jártam 2 félévet proginfóra (ELTE), ahol négyesekkel átmentem az analíziseken, majd az emelt érettségit csak a szóbeli miatt tudtam volna gyenge hármasra hozni.
Kezdjük ott, hogy már csak trigonometrikus egyenletekből is teljesen más van, mint középszinten, meg pl a teljes indukció mindegyik évben benne van (és nem faktos diák nem fog hallani róla) amit itt valahogy mindenki elfelejtett említeni, szóval szerintem már régen írhatták meg vagy soha nem írtak középszinten érettségit. Deriválás/integrálás kb a legegyszerűbb része amúgy az emelt érettséginek, mert egy nyolcadikos megtudná tanulni annyira egyszerűket kérdeznek benne:D. Ami miatt nehéz lesz deriválni/integrálni és kb minden feladatot megoldani az az, hogy teljesen más gondolkodás mód kell hozzá, mint a középszinthez, ami viszont sok gyakorlás nélkül nem fog kialakulni (persze ha nagyon tehetséges vagy akkor nem kell gyakorolni).
Tehát sokkal nehezebb, mimt ahogy itt a többiek írják és NE bízd el magad, gyakorolj előtte kérlek és legalább egy emeltet írj meg időre otthon! De jó hír, hogy tényleg tanulható, ha vannak már jó alapjaid középszintű tudásból, konkrétan csak gyakorolnod kell és ami ismeretlen feladatba belefutsz, annak utána nézel neten, hogy hogyan kell megoldani. Szóbeli pedig egyszerű, szimplán tanulni kell rá, amire írásbeli után bőven ráérsz.
#4, azért, mert te képtelen voltál jóra megírni, az nem azt jelenti, hogy nehéz. Ha többen is ugyanazt mondjuk, akkor valószínű, hogy nekünk van igazunk.
A feladatok nagy többségéhez ténylegesen elég csak a középszintű tudás. A deriválás-integrálás a polinomok körén marad, így azt tényleg nemcsak nehéz elsajátítani, a határértékszámításnál is csak az alapdolgokat kérdezik. Ráadásul ha nem direkt mondja ki a feladat, hogy deriválni-integrálni kell, akkor sok esetben bőven van középszintű megoldás is (például ha megforgatsz egy szakaszt az x-tengely körül, és az az által kapott forgástest térfogata a kérdés, akkor egyszerűen a tanult térfogatképletekkel is ki fog jönni). Abban is vann igazság, hogy van bizonyítás is az írásbelin, de nem azt mondtuk, hogy max. pontosra meg lehet írni, hanem azt, hogy jóra.
Szóval nem kell túlmisztifikálni az emelt matekot. Tény, hogy nehéz, elvégre sokaknak még a középszint is kihívást jelent, de ha valakinek biztos középszintű tudása van, egy 70%-ra minimum meg tudja írni.
#5
Először is nem azt mondom én se, hogy hú de nagyon nehéz az emelt matek, csak arra céloztam, hogy nem feltétlen elég egy erős középszintű tudás.
Másodszor pedig matek szakon vagyok azóta és lassan végzek, szóval nem hiszem, hogy bármi baj lenne a képességeimmel, biztosan jobb vagyok az átlagnál, tehát ti ezek alapján sokkal jobbak lehettek nálam, azaz nem reprezentáljátok szerintem az átlagos képességű diákokat.
A válaszommal csak arra szerettem volna utalni, hogy egy átlagos diák nem fog olyan jó eredményt elérni középszintű erős tudással, mert a feladatok teljesen más gondolkodást igényelnek már kapásból, amit lehetetlen lesz egyből 70%-ra tudnia egy nem kiemelkedően jó képességű személynek..
Egyébként ha már feladatkról is szó volt, akkor érdemes a geometriát, sorozatokat és valszámot megemlíteni. Geometrián kapásból elvérez egy középszintes diák, mert nem csak keresni kell egy derékszögű háromszöget és ennyi volt a feladat (igen, tanítanak minden lényeges dolgot középszinten, de ezt mindenki elfelejti és nem gyakorolják be kellően, mert nincs is rá szükségük érettségin).
Valszámnál gyakran előjön pl a binomiális eloszlás, ez miatt már nagy az esélye, hogy pontokat buksz, de bayes tételt se tanítanak középszinten. Tehát ha nem is okozna gondot, hogy teljesen máshogy kell gondolkoznod valszám feladatoknál, még csak megoldani se biztosan tudnád őket, mert nincs meg a megfelelő tudásod.
Sorozatoknál van egy tétel, ami most nem jut eszembe, de rengetegszer előjön és ha nem tudod, akkor megint csak ennyi volt a feladatodnak, mert néha már elindulni se fogsz tudni.
De ha szeretnéd, akkor estére szívesen kigyűjtöm a legtöbb olyan tételt, ami emelt szintre elengedhetetlen, de nem tanulnak középszinten vagy a diákok biztosan elfelejtik.
„Valszámnál gyakran előjön pl a binomiális eloszlás, ez miatt már nagy az esélye, hogy pontokat buksz”
Az amúgy megvan, hogy minden binomiális eloszlásos feladat megoldható szimpla klasszikus valószínűségi modellel is? ...
Fura nekem, hogy matekszakot fogsz végezni, de egy olyan alapvető dolgot nem tudsz, hogy a tételek „lépcsőátugrásokra” vannak, tehát hogy ne kelljen mindig mindent lépésről-lépésre levezetni. A derékszögű háromszög oldalai is kiszámolhatóak a Pitagorasz-tétel ismerete nélkül is, csak egyszerűbb az a^2+b^2=c^2 képletbe behelyettesíteni, mint a bizonyítás lépéseit állandóan felhasználni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!