Informatikusnak tanultam, most fejeztem be, de komplex történtek után elvesztettem a motivációmat, és most az orvosi érdekel, de nulláról kezdeném, és 10+ év, mire orvos lehetnék...6 év, mire keresnék vele...Elekezdjem?
Hát, ez egy elég összetett kérdés, amivel kapcsolatban alapvetően csak tanácsokat tudunk adni. Amit nagyon fontos tudni az orvosiról, hogy arról nem csak mondják, meg mesélik, hogy baromi nehéz, és rengeteget kell tanulni, hanem ez tényleg így van. Rengetegen szokták kérdezni, mégis, mennyire nehéz? Én azt szoktam mondani általában, hogy csak az tudja elvégezni, akinek kőkemény akaratereje van, és úgy van vele, hogy ha törik, ha szakad, megy benne előre, és teperi. Az még pluszba nehezíti a dolgot, hogy rengeteg olyasmit is meg kell tanulni az orvosin, ami baromi bonyolult, nehezen tanulható, és aktuálisan egyáltalán nem látod az értelmét. Van, aminek később, diploma után se. Pl. a biokémia a baromi nehéz, de maximum további ismeretek pillérje, kb. semmi konkrétra nem használjuk, pillérként is nehéz amúgy értelmeznem. De pl. az élettan, gyógyszertan, mikrobiológia se sétagalopp, azok ráadásul még fontosak is a szakma szempontjából. Úgyhogy ez az egyik amit mérlegelned kell, hogy elég erős e az elhatározás.
A másik, amit fontos tudnod, hogy az orvosi mellett, főleg az első néhány évben garantáltan nem fogsz tudni dolgozni. Rengeteget kell tanulni, sok az előadás és a gyakorlat, és gyakorlatról nem lehet hiányozni, kötelező bejárni, amit szigorúan ellenőriznek is. Tanulni se sokaknak elég kizárólag a vizsgaidőszakban, anatómiából, élettanból, biokémiából, stb gyakorlatilag kizárt, hogy elég legyen a vizsgaidőszakban tanulni, nem beszélve róla, hogy buktató hatályú ZH-k is vannak a szorgalmi időszakban.
Ha lenne konkrét kérdésed az egyetemről, írjál nyugodtan, 2019-ben végeztem a Semmelweis Egyetemen.
Az orvosira nagyon kell az emelt biosz és mellé a kémia/fizika. Inkább a kémia.
Csak fizetősen tudod befejezni, ami kb. 6 félév fizetést jelent, 6-7 millió forint.
Utána rezidensként is kevés a pénz, 4-6 év szaktól függően, mire szakorvos leszel.
A lányom orvosin tanult, brutál sokat, ő végzés után elment az országból, külföldön szakvizsgázott, ott praktizál, itthon negyedét sem kereste volna annak, amit ott kap, így megérte neki a sok tanulás.
#2
2023-től kezdve a rezidens bér nettó 450 körül lesz, úgyhogy már ők is meg lesznek fizetve.
Ahogy az előzőek írták, az orvosihoz tényleg kell 6 év, amíg nem igazán tudsz dolgozni, plusz a tandíj is húzós lesz, szóval financiálisan nagyon erős családi háttér kell hozzá.
Az egészségügyi mérnöki mesterképzésen nem gondolkodtál? Nem orvosi, de vannak "orvosis" tárgyak (élettan, anatómia), illetve hasznosíthatnád az informatikai ismereteid a gyógyításban. Plusz informatikus alapképzésről egyenes az út.
A következő években várhatóan jelentősen megnő majd az informatika szerepe az orvoslásban, akár a big data alapú analízisekre, akár a (félig) automatizált diagnosztikára, akár a különféle telemedicína-módszerekre gondolunk. Én inkább ebben az irányban gondolkodnék - persze nem ismerem a háttered, de ha számodra motiváció a gyógyítás, akkor azt ebben is megtalálod!
#1: Az orvosin (is) gond, hogy a hallgatóknak nem mutatják meg, az alaptárgyak hol hasznosíthatók később, a gyakorlati munkában is. Mert igenis a biokémia pl. sok esetben fontos később is - oké, sebészként mondjuk kevésbé :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!