Az min múlik, hogy hova vesznek fel PhD-re? Hogy mondjuk felvesznek e a szakomtól eltérő területre?
Ha van egy magyar nyelv és irodalom MA diplomám, akkor min múlik, hogy kizárólag csak a irodalom és kultúratudományok doktori iskolákba mehetek e, vagy mondjuk felvesznek e egy filozófiai tudományok doktori iskolába?
Elvileg lehetséges, hogy valaki olyan területen doktoráljon, ami nem egyező tudományágba tartozik a mester diplomájával… Hiszen vannak akik matematikusként doktoráltak pszichológiából, ahol még a tudományterület sem egyezik.
Csak érdekelne, hogy ez min múlik.
Esetleg a diploma munkán?
Ott kell hogy legyen valami kapcsolódási pont?
Vagy az is elég hogyha meg tudja indokolni, hogy miért érdekli más?
Józan ész, plusz a felvételi bizottság döntése.
Ha gyógyszertudományokból akarsz PhD fokozatot, akkor gyógyszerész, orvos, biológus, vegyész, vegyészmérnök alapképzettség kell hozzá; nyilván egy irodalomtanárnak nem fog menni.
Milyen válasz ez, hogy józanész?
Írtam, hogy van olyan akinek úgy van pszichológia PhD fokozata, hogy közben matematikus.
Sosem járt pszichológiára…
Erre kaphatnék esetleg magyarázatot?
A mi (bölcsész) tanszékünkön több ember is doktorált idegen diplomával. Annyi a titka, hogy (1) minimális műveltséget kell mutatnod a célterületen (2) interdiszciplináris kutatási témát kell választanod, amely mind a két területbe beleillik (3) erről meg kell győznöd a tanszékvezetőt, vagy legalább egy bennfentes tanárt.
Tehát ha mondjuk magyar MA diplomád van, simán mehetsz filozófia doktori programra, csak egyrészt mondjuk azért legyél a filozófiában olvasott, pláne nyelvfilozófiában, válassz olyan kutatási témát, amely mindkét szak tematikájába beleillik (például "a nyelvújítás nyelvfilozófiai vonatkozásai"), és sürgősen keress egy tanárt a tanszékről, aki bejuttat (segít felkészülni a felvételire stb.).
Józan ész:
a PhD fokozat azt jelzi, hogy az adott területen képes vagy önálló kutatásra. A PhD doktori oklevélben is ez van.
Na most hogy akarsz PhD fokozatot egy olyan szakmából/területből, amit nem ismersz? Nyilván előbb képzettséget (célszerűen: diplomát) kell szerezned az adott területből, hogy aztán önállóan tudd eredményesen kutatni.
Na most amit leírtam, az a műszaki tudományokra igaz.
Léteznek olyan tingli-tangli doktori iskolák, ahol egy értelmesebb gimnazista is szerezhetne fokozatot. Pl. Testnevelési Egyetem.
Az, hogy a matematikus ismerősöd hogy/hol szerzett PhD-t pszichológiából, azt tőle kellene megkérdezni.
Nekem a pszichológia kicsit a levegőben lóg, nem tudom, milyen alapképzettség kell hozzá, és egyátalán kell-e..
4. “ Na most hogy akarsz PhD fokozatot egy olyan szakmából/területből, amit nem ismersz?”
Úgy, hogy interdiszciplináris területen írod a doktorit, amelyben mindkét szak egyformán kompetens, mondjuk valamilyen bioelektronikai témából írod biológus alapdiplomával a VIK-en. (Nem tudom, ilyen létezik-e, csak mondtam valami random dolgot.) Én ismerek ilyen kereszt-doktoris embereket mindenféle területről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!