Mi alapján érdemes egyetemi szakot választani?
Érdeklődés, elhelyezkedési lehetőségek, fizetés. Kb ilyen sorrendben.
Személyes véleményem az, hogy politológiát nem feltétlenül érdemes alapszaknak elvégezni, jogászból rengeteg van, de ha ügyes vagy befuthatsz vele, közgazdász szakokra ugyanez igaz, de talán kicsit egyszerűbb vele egyetem után elhelyezkedni, összességében rövidebb a képzés, mint a jogász.
Számomra a legfontosabb az volt, hogy mi az, amit szívesen tanulnék 3-5 évig. Most egyetemista vagyok és imádom a szakomat.
Persze vannak más szempontok is:
Mik a kilátások végzés után? Sokat keresek majd? Számít ez nekem? Milyen a munkakörnyezet?
Jó vagyok benne? Van érzékem hozzá? Alkalmas lehetek?
Milyen életem lesz, ha ezt csinálom? Egész életemet a munka fogja kitölteni? Esetleg veszélyes?
Szerencsés vagyok, mert azt, amit tanulok megfizetik, így ez nekem nem volt dilemma.
Az általad felsorolt szakokat csak ismerősökön keresztül ismerem, de még ők sem végeztek.
A keresetet is figyelembe kell venni, mert anélkül nincs élet, viszont van sok más tényező.
Én elsősorban azzal kezdeném a döntést, hogy munkakört keresek, amivel szívesen foglalkoznék 40 évig. Ha ez megvan, akkor nézz állásajánlatokat, hogy jelenleg milyen cégnél milyen végzettséggel várnak oda jelentkezőket. Ezek után nézd meg csak a szakokat és döntöd el melyik a szimpatikusabb.
Ha ez segít, akkor minden egyetem honlapján fenn vannak a szakok mintatervei, hogy milyen tárgyakat kell/lehet felvenni az adott szak elvégzéséhez. Ezzel nagyobb rálátást kapsz, hogy mivel fogsz foglalkozni a következő 3-6 évben.
A legfontosabb tényező, hogy el tudd magad képzelni ennyi éven keresztül, mert ha már az elején nincs meg igazán a lelkesedés akkor 35 évesen egyik reggel úgy kelsz fel, hogy másoddiplomát szeretnél és új célokat, mert kiégtél. Ezzel semmi baj, de olyan korban más a karriere csúcsán van.
Politológia: nincs közvetlen ismeretem, így nem tudok véleményt alkotni róla és nem is szeretnék mellébeszélni.
Jogász: Nagyon tanulós, szép karriert lehet vele befutni, ha kitartó vagy és hajlandó vagy életed végéig tanulni. nyilván mindenki jár továbbképzésre, de ez nem ugyan olyan. A jogszabályok évente változnak és mindig meg kell tanulni az újabbakat. Nagy a verseny a szakmában, de kellő kitartással és megfelelő kapcsolatokkal nagyon sikeres lehetsz.
Nemzetközi gazdálkodás: a inkább humán, mint reál szak. Hasznos, de pl egy pénzügyes kellő nyelvtudással és munkatapasztalattal minden munkakört be tud tölteni, amit egy nemzetközis. Csak állami szférában (kb 3-5%) és multiknál (95%) lehet lehelyezkedni, ehhez képest lassan belőlük is túlképzés van, mert nem akkora az ország, hogy évente 600-800 hallgató végezzen és el is tudjon helyezkedni. Persze ha külföldre szeretnél menni, akkor ott nagyon szívesen fogadnak, de itthon kezdenek nagyon sokan lenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!