Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Gépészmérnökként tervezni?

Gépészmérnökként tervezni?

Figyelt kérdés
Az érdekelne, hogy gépészmérnökként milyen jogosultság szükséges ahhoz, hogy valaki tervezhessen? Kamarai tagság? Adott cégnek, ahol elhelyezkedsz, rendelkeznie kell valamilyen papírral, jogosultsággal?

2021. ápr. 7. 18:51
 1/6 anonim ***** válasza:
31%

Nem mondod, hogy az egyetemen erről még csak nem is hallottál...


Amúgy gugli első találat!


[link]

2021. ápr. 7. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

"Nem mondod, hogy az egyetemen erről még csak nem is hallottál..."

Akkor ketten vagyunk a kérdezővel, akik nem mondják, hogy erről még csak nem is hallottak... Valószínűleg mindenki hülye és csak te vagy helikopter. Egyébként ki mondta, hogy egyetemre jár? Lehet hogy most áll pályaválasztás előtt.

2021. ápr. 7. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Vodafonelive ***** válasza:
100%

Kedves kérdező, kezdjük ott, hogy milyen szakirány?

Sima gépészmérnökkel (BSc) amiket csinálhatsz és szakirány független az a felelős műszaki vezetés és felelős műszaki ellenőrzés MV-ÉG, ME-ÉG. Ezek az épületgépészeti munkák lennének.

Tervezni viszont kell az épületgépész szakirány vagy azoknak a tantárgyaknak a teljesítése akkreditálva, ha megvan akkor 5 év tervezési gyakornoki lét után kiválthetod a "G" jogosultságot ami telekhatáron belüli építménygépészeti munkákat foglalja magában, víz-csat, gáz, fűtés-hűtés, lég-klímatechnika, megújuló energia.


Mintha olvastam volna, hogy minden ami nem épületgépész van ilyen darus tervezés, ott is kellenek gyakornoki évek és csak utána írhatsz alá.

De elvileg az ilyen szerszám, meg géptervezéshez nem kell kamarai jogosultság (ha ezzel hülyeséget írnék javítson ki ilyen kolléga)


És arról még nem is beszéltünk, hogy ha van Gépészmérnöki MSc-d milyen új plusz jogosultságok nyílnak meg előtted amik audit, szakértői jogok. ;)

2021. ápr. 8. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Vodafonelive ***** válasza:
100%

Tessék, ez a jelenlegi aktuális rendelet. Itt még a szakirányokat is írja. Lényegében épületgépészként tervezhetsz és kell vizsga + aláírási jogosultság. Hagyományos gépészként meg nem kell semmi. :D

Energetikai tanusító és még "EN-xx" jogosultságokat is szerezhetsz, de ezek picit specifikusabbak, olyan munkahelyi múlt kell.


[link]

2021. ápr. 8. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Lehet hogy én vagyok tájékozatlan, de itt mindenki építészeti/épületgépészeti tervezésről beszél, pedig a kérdésben nem volt erre utalás. A kamara oldalán is csak ezt találtam. Egy járműipari tervezés az miben más? Egy vonat biztonsági rendszereihez (csak egy példa) is vannak ehhez hasonló "elvárások" a kamara (vagy akár hatóság) részéről , vagy csak az épületgépészet területén foglalkoznak ezzel?
2021. ápr. 8. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Vodafonelive ***** válasza:

Kedves jdezso1128, mondok egy egyszerűbbet. Gépészmérnök gépgyártós, üzemgépész, karbantartó, cad-cam, vegyipari gépész nem kaphat és lehet a kamarában "G" tervezői jogosultsága, csak épületgépésszel és csak akkor ha ismét visszaül az iskolapadba és elmegy a 3 intézmény egyikébe ahol megcsinálhatja 1,5 év alatt a szakirányos tantárgyakat. :D

Épületgépésszel viszont lehetsz minden más szakirányos. Talán a vegyipari szakirány az amihez külön jogosultság kell de abban sem vagyok biztos!. 😉

2021. ápr. 8. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!