Aki kisgyermekgondozó-nevelő írna nekem?Lenne pár kérdésem.
Akár itt is megkérdezhetem nem muszáj privátba.
Köszi a válaszokat.
Köszi hogy írtál.
Kisgyermekgondozónak tanulok én is.Bölcsis gyakorlat mennyi idő,és mit kell csinálni?A naplóba a gyakorlatról mit kell írni?Nehéz a vizsga?Könnyen el lehet helyezkedni vele?
Húú, hát szóval nekem féléves egybefüggő gyakorlatom volt. Itt gyorsan leírom, hogy szerintem nem a legkönnyebb elhelyezkedni vele de nem is a legnehezebb a CSOK végett megnövekedett a pici gyerekek száma, így egyre több bölcsödét nyitnak és egye több lehetőség van elhelyezkedni benne.Állami bölcsödébe nehezebb bekerülni azonban rengetegen mennek nyugdíjba így nagyon fontosan megfelelő ismeretekkel rendelkező szakember szóval az gondolom még hogyha nem is elsőre de idővel mindenféleképpen sikerül olyan helyre Bekerülnöd ahol utána akár egy egész életet végig dolgozhatsz. A gyakorlatod alatt készíted a portfóliód megadott kérdések alapján megfigyeled a bölcsődét , a gyerekeket, az interakciókat, A különböző tevékenységeket, a napirendet a kommunikációt kisgyermeknevelő és gyermek között, gyermek és szülő között, nevelő és szülő között. A gyakorlatot többi részében pedig megmutatják hogy mi a feladata egy kisgyermek nevelőnek megmutatják a praktikákat hogyan kell pelenkázni hogyan működik a napirend, mit kell csinálni a gyerekekkel hogyan tudod őket megnyugtatni. Megmutatják és elmondjak hogy milyen helyzetekben milyen feladataid vannak, hogyan kell eljárni hogyan tudsz professzionális lenni. Megmutatják hogyan tevődik össze a nevelői munka hogy kinek mi a feladata egy adott bölcsődében. Láthatod hogy milyen dokumentációkat kell készítened hogy milyen hétköznapi események történhetnek, hogy mit kell tenned hogy ha gyerek beteg.
Vizsga: nem volt nehéz ha odafigyelsz az iskolában és becsülettel elolvasol és megtanulsz mindent, amit kérnek nagyon könnyen lehet teljesíteni. Természetesen tudni kell a módszertani szabályokat, ajánlom hogy olvasd el a módszertani ajánlásokat és nagyon nagyon figyelj oda a bölcsődében, hogy mit és hogyan kell csinálnod illetve, hogy milyen tevékenységnek és milyen cselekedetnek milyen módszertani ajánlás a háttere. Ha nem tudsz valamit kérdezz! Fontos!
Továbbá fontosnak tartom megjegyezni hogy a portfóliód megfelelő minőségűre való kidolgozása javában megkönnyíti a feladatodat a vizsgán. Egyrészről segít tanulni, másrészről megtarthatod, így folyamatosan vissza tudsz ellenerőrizni belőle. Nálunk bevihettük a portfóliónkat a vizsgára továbbá egy olyan mappát is amibe a kisgyermeknevelői szak alatt Készített esszéinket tehettük, bár ebbe én csak a legfontosabb táblázatokat tettem, amiket ki kellett dolgoznunk. Pl. Fejlődési tablázatot, de szinte nem is használtam, mivel a portfólió nagy része tartalmazta ezeket az információkat. OkJ-s képzésen valószínűleg egyszerűbb dolgod ugyanúgy kell portfóliót készíteni és nagyjából ugyan azok a témakörök. Azonban az sokkal kevesebb tantárgyat és kurzus foglal magába mint a főiskolai vagy egyetemi képzés.
A vizsga feladatokon azért nem izgulnék a helyedben, mert konkrétan nem voltak olyan nehezek kérdezhetnek nyilvánvalóan különböző tevékenységekről, Különböző tényezők fontosságáról mint például a napirend, kérdezhetnek elsősegélyt, szituációkat elméletben stb. A bölcsődeiben történő gyakorlati vizsgán általában napirendi pontokat néznek meg, húzol egy időpontot Vagy tevékenységet, a már megszokott csoportodban, és ugyanúgy csinálod a napirendet mint ahogy a kisgyermek nevelők mutatták és, ahogy eddig csináltad és gyakorlatilag az adott időpontra bemegy egy vizsgáztató csendben, leül egy székre és nézi hogy, hogyan viselkedsz gyerekekkel milyen interakciók vannak,hogy beszélsz velük, hogyan irányítod a szituációkat.
Néhány tipp:
1. Mindig beszélj nagyon kedvesen a gyerekekkel! soha nem többesszámban. ne azt mondd, hogy Most megtöröljük az orrunkat, mivel csak segítesz az ő orrát megtörölni. Helyette Pl. szeretnék segíteni megtörölni az orrod, segítek megmosni a kezed, segítek megnyitni a csapot.
2. Nagyon fontos a kommunikáció! fontos hogy mindent elmondj a kicsiknek minden tevékenységről, amiben részt vesznek.Pl. amikor kicseréled a pelenkáját beszélgess vele mondd el neki hogy most lehúzod a nadrágot, hogy kicserélem a pelenkád, hogy nagyon ügyesen pisiltél a vécébe hogy milyen szépen tudsz kezet mosni hogy hogyan kell megnyitni a csapot. Részletesen kedvesen.
3. Nagyon fontos hogy mindig egy magasságban legyél a gyerekekkel hogy ne érezzék hogy hatalmaskodsz fölöttük hogy úgy érezzék társ vagy. Ez elősegíti a bizalmat.
4. Nagyon fontos, hogy a különböző tevékenységeknél irányíts. Játék tevékenységnél, dobj fel egy ötletet, kezd el játszani te is mintha csak azért lennél ott hogy a magad ötömére építsd fel azokat a kockákat, adjhozza hangit, elmélyülten mutasd a játékot, a gyerekek oda fognak gyűlni köréd, mert látják hogy nem erőlteted rájuk. és felkelted az érdeklődésüket! Vagy ha mondjuk szabad játék tevékenységet húzol az időpontok közül egészen nyugodtan csinálj irányított, zenés foglalkozást Gyurmazást kézműves foglalkozást az nagyon szeretik és nagyon könnyű vele lefoglalni a gyerekeket közben lehet mondókázni énekelni és beszélgetni a gyerekekkel. Nem baj ha van olyan pici, aki nem akar részt venni a tevékenységben, engedd, hogy játsszon, amivel szeretne külön, de extra fontos, hogy figyelj közben rá is, biztos vagyok benne, hogy nézik, hogyan tudod alkalmazni az osztott figyelmet.
5. Nagyon fontos a zene a dal és a mondóka, ezzel egyrészről nagyon jó benyomást tud kelteni egy vizsgáztatóban, Mivel a gyerekek lételeme a ritmus és pontosan ezért minden élethelyzetben kivéve a különböző létszükségleteket kielégítő tevékenységek közben, pl tisztázás, ott fontosabb a szokáskialakítás. szóval minden élet helyzetben nagyon nagyon jó döntés és nagyon jó választás az ének! akkor, Is ha gyerekeknek a különböző dolgokról beszélsz, pl állatokról, mondj el egy egy mondókát vagy dalt is elénekelhetsz.
Nem nehéz ez a szakma és megtérül amikor a gyerekek boldogan rohannak feléd. Itt leginkább a szeretetről szól ha az megvan gyakorlatilag az összes többi módszertani szabály és minden amit tanultál szinte alap érvényű lesz és nem lesz vele problémád. És még egy nagyon nagyon jó tanács, egyszer azt mondták nekem, hogy nemcsak azokat a gyerekeket kell szeretni, aki úgy viselkedik mint ahogy te szeretned. Nem volt ilyennel sosem problémám, És az elején nem is feltétlen értettem meg, azonban eljön az idő, Amikor az addigi összes információt amit Magadba gyűjtöttél, előveszed újra és újra és megfogod érteni. Nagyon nagyon sok sikert kívánok a vizsgádhoz és nem kell izgulni ha szereted a gyerekeket és tényleg úgy érzed hogy ez a te hivatásod nem fog zavarni semmi csak tarts ki és szeresd a gyerekeket és próbálj velük játszani feletten, mint hogyha te is az lennél. Nem könnyű, azonban ha megtalálod benne magad márpedig majdnem mindenki megtudja benne találni magát akkor nem lesz vele gondod és onnantól kezdve nem munkaként hanem tényleg hivatásként fogsz tekinteni rá és nem fog érdekelni hogy mennyit keresel hogy éppen milyen problémák adottak vagy hogy esetleg borzalmasan sikerült a gyakorlatod vagy voltak cikis helyzeteid, mert azt fog éltetni, hogy amikor bemész a csoportba a gyerekek a neved ordítják, Mert megérkeztél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!