Melyik irányban lenne érdemesebb folytatni? (MsC vagy még egy másik BsC és utána egy MsC)
Szóval jelenleg egy elég rangos dán egyetemen (AU) tanulok Economics and Business Administration szakon, de így az első év végére úgy érzem hogy nevetségesen könnyű az üzleti BsC (és dániában is ez az egyik legmagasabb :DD). a 3 éves képzést 2 év alatt le fogom tenni ( utolsó (3.ik) évre csak disszertáció marad). A diplomát mindenképpen be-szeretném gyűjteni, de jövőre(következő szeptember) mérnökinformatikára/valamilyen mérnökire (BME) vagy programtervező infora (ELTE) jelentkeznék, és mivel az alkotó szakma (mérnöki/IT) jobban vonz :DD végigtolnám az 5 teljes évet. Ilyen esetben tudni fogom hasznosítani a Business Administration degre-met a későbbiekben (pl. ha előléptetésre hajtok ?).
Másik lehetőség hogy dániában (BsC után) egy Business Intelligence-mestert tegyek le, ami ilyen basic data science (Python/R/Tableau/scala SAP),csak félek hogy a későbbiekben mivel nincsenek meg az erős matematikai alapok, nem fogok jobb állásokat megkapni és csak adminisztráción dolgozhatok. Illetve hogy bérezésben is egy alacsonyabb réteget fogok megütni, mint amit tudnék mondjuk egy mérnökinformatika/autonómrenndzser-informatika mester helyett.
Szóval aki ebbe belelát jobban tudna tanácsot adni? Elsőre is hogy egy mérnöki (leginkább mérnökinformatikus) képzés mellé jól fogom e tudni hasznosítani a Business Administration-t? Illetve hogy szerintetek megéri-e a váltás(munka érdekessége illetve pénügyi szempontból)? (ugye így jóesetben 7 évet töltök egyetemen)
Jah és hosszútávon itthon akarok letelepedni, szóval azok akik keseregnek az "itthoni helyzeten" kíméljenek.
:)
Az első és legfontosabb, hogy ne várj túl sokat az egyetemtől... mindenki otthon tanul meg normálisan programozni. Az egyéni tanulás annyira fontos, hogy szinte teljesen mindegy, mi a fő szakod.
A te esetedben például — könnyű a szak? Remek. Több időd marad otthon azt tanulni, ami igazán érdekel. Ess neki a lényegi dolgoknak (Python, Numpy/Pandas, matplotlib, Seaborn, PyTorch, Keras/Tensorflow), azaz tölts le pár jó könyvet (például Joel Grus: Data Science from Scratch; Raschka: Python Machine Learning; Aurelien Geron: Hands-On Machine Learning...), és tanuld őket végig párhuzamosan jó videókkal (a freecodecampnek vannak jó videói a YouTube-on ingyen, utána vannak jó kurzusok az edX-en, Courserán, de még a Udemy-n is). És jelentkezz valami releváns gyakornoki állásra. A Business Analytics mesterszak ami nálatok van, nem biztos, hogy rossz, papíron legalábbis jól hangzik. Papírnak tökéletes, a többit meg begyűjtöd online platformokról.
A másik, hogy ha jól értem, hogy gyenge a képzés színvonala és szívesen szivattatnád magad egy rendes informatikai szakkal. Ez amúgy egy normális igény, de akkor hogy gondolod: elvégzel egy 3 éves BSc-t kint, és utána itthon újrakezdesz egy másik BSc-t? Lehet amúgy, de egy kicsit félek, hogy csalódni fogsz. Amit én csinálnék azt hiszem a helyedben, hogy elkezdenék dolgozni a kinti diplomámmal, és mellette elkezdenék distance learningen (például open university, vagy fernuni hagen, vagy valamelyik magánegyetemen) gazdasági informatikát tanulni. (Vagy pedig ha tényleg hardcore szoftverfejlesztő akarsz lenni, akkor érdemes esetleg nekiesni egy proginfónak.) Igen, jelent előnyt a dán diplomád majd, csak kicsit szokatlan, hogy valaki egy rangosabb küldöldi BSc-re rátegyen még egy magyar BSc-t is. De nem elképzelhetetlen. Csak ne feledd, hogy az otthoni tanulást ebben az esetben se tudod megúszni.
Az eltével és a bmevel is az a baj (utóbbit tapasztaltam is), hogy a szorgalmi időszak pusztán az órarend miatt teljesen le fog szívni, mert annyira be van táblázva. Ha semmit sem tanulsz az órákon kívül, akkor is nagy ráfordítás, de nyilván az meg nem elég semmire. A BA és a mérnökinformatikus szak pedig kis részben fed át. Nem tudom, mit akarsz a mérnökinfóval, ha nem kell a műszaki tudás, ami a szak 50%-a (és másik 25 a matek, a maradék pedig a prog). Én fejlesztőként dolgozom hasonló végzettségű emberekkel, még a hozzám közelebbinek tűnő gazdinfósok is teljesen mást csinálnak, lóf...nyi programozással. A korábbi helyemen is voltak, a legtöbb közük az excel makrókhoz volt és a seleniumhoz (egy kicsit). Egy Business Administration végzettséggel szerintem még ennyire sem leszel közel a programozáshoz (alkotáshoz). Előreléptetésnél az számít, hogy mennyi éve dolgozol a szakmában és van-e diplomád. Nem érdekel senkit, ha kártyázol-e az alapszakos diplomákkal. Talán ha projekt manager akarsz lenni, akkor segít egy gazdasági diploma.
Az első jót mondott, nem az egyetemi képzés keretein belül tanulsz meg programozni, hanem otthon, gyakorolva, az órák után és a szakmában...
Két tanácsot mondanék:
Egyrészt, ha nem első diplomáról van szó, akkor szerintem semmi értelme elitegyetemet választani. Egyszerűen sokkal nagyobb hátrányban vagy 3 jó papírral, szakmai tapasztalat nélkül, mintha egy olyan egyetemen estin vagy levelezőn tanulnál és mellette dolgoznál, ahol önállóan van tered tanulni és gyakorolni.
Másrészt pedig tanulj meg magadtól tanulni és válassz egy konkrét szakmát, mert össze-vissza beszélsz az infós szakokról és munkakörökről.
Ja, és a datacamp nem lehet rossz neked, ott van python, R, SQl, BI, Tableu, stb. És certet is ad, amit mutogathatsz linkedinen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!