A jövőben laborban szeretnék dolgozni. Hogy tudnék erre felkészülni?
Továbbtanulás előtt álló középiskolás vagyok. Vegyészmérnöki, gyógyszerész és kémia szakokon töröm a fejem. Még nem döntöttem, de akárhogyis, sok gyakorlati órám lesz. Elméletből és számolásokból jó vagyok, de az iskolám ebben nem tud segíteni.
Mit tanácsoltok?
Úgy, hogy tolod az angolt. Nem vicc. Jelenleg valami külföldi nyelvet tanulj meg alaposan (főképp angolt).
Magyarország sajnos nagyon elavult a természettudományos szakokban, és hiába a gyakorlati oktatás lenne a fontosabb, alig van vmi.
Tapasztalatok:
- A vegyészmérnököket lenézik. Nincs olyan alapozás náluk, mint pl. amit egy öreg vegyészmérnök magának tudhat. Belépőszintű kémiát tanulnak. A legtöbb vegyészmérnök olyan munkakört kap, amiben rutinfeladatokat végez el meg talán némi analitikát. Egy professzor mondta az egyik kutatóintézetben, hogy a haját tépi a gyakorlaton lévőktől, mert egyszerűen nem képesek komplexebb problémakat megoldani.
- Gyógyszerészként nagyon nagy lexikális tudásod lesz, sokat kell magolj, és megintcsak abból élsz, amit bemagoltál. Sokkal több mindent elsajátítasz mint pl vegyészmérnökként, de az alkalmazási területed leszűkültebb. Gyógyszergyárakban roboltohatsz az alapszakmáddal műszakváltásokban. Elmehetsz gyógyszerésznek, ahol ismételten kevés a fejlődési lehetőség. Esetleg orvoslátogatónak, de ez egyáltalán nem labori munka. Tehát mindenképp érdemes lenne feljebb lépni.
- Vegyészként nem csak az alapokat tanulod meg, hanem belátás nyersz több szakmacsoportba mint pl. analitika, orvosi kémia, ipari fejlesztés (pl műanyagok), környezeti kémia stb... Tehát egy átfogóbb tudást kapsz. Ez miatt sokkal több helyen elhelyezkedhetsz és könnyebben specializálódhatsz (ipar, akadémia, intézetek, közszféra, kutató laborok stb...). Nem mellesleg arról, hogy tanulmányaid közben el tudod dönteni, hogy téged milyen terület érdekel, és akkor azt nyomod meg inkább. Nem beszélve arról, hogy vegyészként több eszközzel/berendezéssel találkozol majd.
Viszont el kell keserítselek, hogy bármelyik területen is végzel akármennyire is jó teljesítménnyel, valószínűleg előbb fognak felvenni a helyedre egy külföldit, mint téged főképp komolyabb helyekre. Sajnos alig ad az ország már használható gyakorlati tudást és önállóságot, nem beszélve arról, hogy a laborok zöme lepukkant. A jövőben pl. hanyagold a közintézményeket és mindenképp vmi multinál helyezkedj el, ha azt akarod, hogy megfizessenek. Ja és ahogy mondtam, a nyelvet nyomasd, mert minden jó szakkönyv, publikáció angolul elérhető és az az igazság, hogy nem repes az ország munkakínálatból (nyugodtan megnézheted magad is).
Egy példát mutatok. Angliában pl. az utolsó éves hallgatók bizonyos napokon hozzáférést kapnak a laborokhoz és állandó bejárást a gépteremhez, plusz kb. 500 és 1000£ közötti összegnyi anyagköltséget, amiből bármit megrendelhetnek ami szükséges a projektjükhöz, pl. ezüstöt, ha az kell a kísérletükhöz. Ilyenről Magyarországon ne is álmodj. És ez még csak egy kis szelete az egésznek. Továbbá kint nagyon komolyan veszik a laborbiztonságot és ha vki nem szakszerűen jelenik meg, az számolhat a következményekkel. Ami itthon ismételten a vicc kategória...
Mindenképp menj olyan egyetemre, ahol erős a természettudományos képzés, de azt ne kérdezd meg, hogy hol. Régebben világszínvonalú volt a szegedi egyetem gyógyszerészeti kara, de ma már a ranglisták fenekén van. Debrecenben meg többet foglalkoznak a külföldiekkel, mint a magyarokkal.
Én ezt a sorrendet tanácsolnám:
1. Vegyész
2. Gyógyszerész
3. Vegyészmérnök
Az előző válaszolóval nem értek egyet, mármint nem mindenben. Szerintem egy vegyészménrök egyértelműen jobb, mint a sima vegyész. Írd csak be a neten, hogy hány szabad vegyész vagy vegyészmérnök álláslehetőség van, sokkal több lesz a mérnöki, ugyanis a vegyészmérnökök géptant, folyamatirányítást, fizikát, művtant, kísérlettervezést, transzportfolyamatokat is tanulnak, mindemellett pedig rengeteg kémia is van. A vegyész az egy vegyészmérnök csak kivették az összes mérnöki tárgyat, és tettek bele full elméleti feleslegesebb kémiai tárgyakat, amire nincs szükség (vagy nagyon elméleti). Tudod hova mehet egy sima vegyész? Maradhat az egyetemen vagy laborba. De a vegyészmérnök emelett üzembe is mehet, lehet folyamatirányítási mérnök, blokkmérnök is, ezt egy sima vegyész nem tudja. És ezt a tényt alátámasztja az is, hogy inkább a vegyész szakról szoktak átjönni vegyészmérnökire, és nem fordítva.
Azzal, hogy le van nézve a szak, nincs mit csinálni. Én is lenézek sok embert, mert végigcsalják az egészet, de az oktatás színvonala sincs toppon, mert sokszor 50 évekkel ezelőtti könyvekből tanítanak (már ha van könyv egyáltalán), és alig viszik bele a számítógépet is az oktatásba (pedig ma már nem az a valóság, hogy a rektifikációs lépéseket papíron számoljuk ki, hanem beírjuk ChemCad-be, és kiszámolja).
Ha a gyógyszeriparról van szó, ott mindenképpen többet ér egy gyógyszerész. Ok, mást csinál a mérnök, mint a gyógyszerész, de több presztízse lesz mindig. Barátnőm orvosis laborban van, vannak ott mindenféle végzettségű emberek, de ha egy vegyésznek 5 phd-ja is lenne, akkor se érne annyit, mint egy orvos. Ha sokat akarsz érni, választasz más területet, pl. kőolajipar, műanyagok, bármi más.
Köszönöm szépen a részletes válaszokat! Elgondolkodtatóak. Azt hiszem, legjobb lesz, ha elmegyek mindhárom nyílt napra és az educatiora is januárban.
Viszont az még mindig kérdéses, hol tudnék készülni addig. Lehetséges befizetni magam egy laborba gyakorolni? Vagy indul még ilyenkor érettségi felkészítő?
Egy vegyészmérnök elsősorban nem laborban dolgozik, hanem az üzemben. Tervez, üzemel, folyamatot irányít stb., de persze, laborban is elhelyezkedhet, ha az érdekli. Ezt embere válogatja. Értelemszerűen több mérnöki tárgyat tanul (kémiai technológia, vegyipari géptan, művelettan, irányítástechnika), és kevesebb kémiát.
A gyógyszerész szakot nem ismerem annyira, valóban sok a magolás, a szerves kémia, szintézisek stb. Itt több lenne a labor. Gyógyszergyáraknál viszont elhelyezkedhetsz a gyártásban is, ahol megint csak nem laborban lennél.
A vegyész szintén sok kémiát tanul, azonban választhatsz majd, hogy mire szeretnél specializálódni (szintézis/szervetlen/fizikai-kémia/analitikus/radiokémia stb.). Itt is több a labor mint egy mérnöknek.
Tehát, egyetemen gyógyszerész/kémia szakon több laborod lesz mint vegyészmérnöki szakon. Azonban egy cég se fogja azt mondani, hogy te mivel vegy.mérnök vagy nem engedünk a laborba, maradj csak az üzemben. Ismerek vegyészmérnököt, aki laborban dolgozik egy technikussal, és ismerek vegyészt, aki üzemben.
Laborba befizetni?
Általános kémia laborod lesz majd, ott megtanítanak titeket az alapvető laboratóriumi berendezések használatára, majd arra épül a többi labor.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!