Mennyire nézik gépészmérnöki mesteren a szakirányt? A helyi végzetteket veszik fel elsősorban, legyen az akármilyen egyetem?
Több témát is érint a kérdésed, nézzük őket sorban.
Nincs kristálygömböm, de azt mondanám, hogy a BMW nem jön Debrecenbe. Nagy változásban van éppen az autóipar, és inkább visszafogják a termelésbővítést a gyártók, amíg kiderül, merre tovább. Jelen pillanatban úgy tűnik, rövid/középtávon a villany lesz a nyerő, így inkább a termékfejlesztésen és a jelenlegi gyártás átalakításán van a hangsúly a legtöbb cégnél, mintsem új üzemek felépítésén (ld. a Mercedes is leállította a kecskeméti bővítést). Szóval szerintem a közeljövőben nem épül Debrecenben BMW-gyár - de hangsúlyozom, ez csak magánvélemény.
A felvételnél annyiból számít, hogy a helyi egyetemen tanultál-e, hogy részt vettél-e a cég és az egyetem közös programjában (gyakornoki program, céges diplomaterv stb.). Nyilván egy debreceni cég olyan egyetemista gyakornokokat keres, akik "helyben vannak", úgyhogy értelemszerűen a DE-vel működik együtt. Egy olyan debreceni hallgató, akinek a tanulmányai során nem volt köze a céghez, pont ugyanolyan eséllyel indul, mint egy más egyetemen végzett.
Így is elég nagy a mérnökhiány, egy új üzem pedig egy csapásra teremt nagy keresletet, ezt nem lehet csak helyben betölteni, úgyhogy ebből a szempontból is irreleváns, hol végeztél. Az Audi kb. összeforrt az SZE-vel, mégis keres máshonnan is mérnököket.
A szakirány számít, de nem kizárólagosan. Nyilván energetika szakirányról nem nagyon mehetsz géptervezőnek, de a közelebbi területek között bőven van átjárás. Ha náluk voltál gyakornok vagy olyan témában írtad a diplomaterved, amilyen területre mérnököt keresnek, akkor a céget nem érdekli majd, milyen szakirányon végeztél.
Ami a képzés minőségét illeti, én is azt hallottam, hogy Debrecenben finoman szólva sem a legjobb a műszaki oktatás. Nem jártam oda, nincs biztos összehasonlítási alapom, csak egy-két Debrecenben végzett mérnök tudása és a szóbeszéd alapján írom ezt.
Összefoglalva: ha megteheted (felvételi követelmények, megélhetési költségek, utazás stb.), akkor szerintem jobban jársz a BME-vel vagy az ME-vel.
Köszönöm a választ, és nem kötekedni akarok, csak ezzel a ,,szerintem nem jön Debrecenbe a BMW" dologgal nem nagyon értek egyet több okból sem. A családban van, aki alapszakra szeretne idejönni, és nyílt napon pont emiatt is megkérdeztem, hogy mi a helyzet. Ott azt mondták, hogy már jövőre indul a járműmérnök bsc Debrecenben, ami csak a BMW-t fogja kiszolgálni. Ráadásul már a telephelye is meg van véve a gyárnak, az tuti. Az építkezése nem rudom, hogy áll.
És egyébként...a villamosmérnöki vagy gépészmérnöki a jobb?
Ne legyél naiv, nyílt napon a csillagot is lehazudjuk az égből :) A földterület pedig kb. a legkisebb költségeleme a beruházásnak. De ne érts félre, nem vagyok ellendrukker, csak szkeptikus.
Amúgy meg villamosmérnökként nyilván a villanyt tartom jobbnak :) Viccet félretéve egyikkel sem nyúlhatsz mellé, de szerintem gépész BSc után a gépész MSc a jobb választás. Ráadásul léteznek határterületek (szerintem ezek a legizgalmasabbak), ahol gépészként és villamosmérnökként is megtalálhatod a helyed úgy, hogy izgalmas dolgokkal foglalkozhatsz.
,,Ne legyél naiv, nyílt napon a csillagot is lehazudjuk az égből :)"
Igen, ezt sajnos tapasztaltam :( Pont ezért nem akarom ugyanazt a ,,hibát" elkövetni, és már szeretnék minél jobban választani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!