Pénzügy-számvitel szak mennyire nehéz?
Gondolkodom ezen a szakon, hogy erre felvételiznék.
Olyanok véleménye érdekelne, akik erre a szakra járnak vagy jártak.
Mennyire nehéz, nagyon száraz-e az anyag, beváltotta-e a hozzá fűzött reményeket, stb?
Erre a szakra jártam, szerintem nem vészes. Második szemesztertől végig dolgoztam is mellette diákként/gyakornokként, de még így is csúszás nélkül végeztem. Nem voltam mondjuk jeles tanuló, átlagban 3,5-4 körül voltam, de nem is törtem nagyon magam a tanulással.
Nekem ami csalódás volt hogy sok az alapozó/töltelék tárgy: többféle menedzsment ismeretek, marketing, kommunikáció, etika, szociológia stb. Ezzel szemben elég keveset tanultunk a nemzetközi számvitelről (pedig az IFRS-t elég sok helyen használják már) vagy adózásról, ami a számvitelhez mindenképp hasznos lenne.
Meg nem volt elég gyakorlatias az oktatás pl hogy akkor ténylegesen állítsunk össze egy beszámolót ahelyett hogy csak elméletben vesszük pénzügyi számvitel 1-2-n mi kell bele. Én számvitel specializáción voltam, engem ez érdekelt jobban, azért is ezt hozom példaként. Illetve értem hogy az alap gazdasági eseményeken keresztül tanuljuk meg a dolgokat, de nagyon ritka volt hogy bármi speciálisabb dologról szó esett volna, aminél mondjuk jobban kéne gondolkozni és nem csak egy kaptafára sablonfeladatokat kontírozni. Az ilyenek miatt zavar főleg hogy a gazdasági szakok kb 60%-ban megegyeznek, mert így keveseb idő/tárgy jut arra amit ténylegesen tanulna az ember. Az egyetlen előnye ezeknek a tárgyaknak, hogy könnyű belőlük átmenni.
De mesteren se sokkal jobb a helyzet, itt meg rengeteg az ismétlés. Pedig ezért jöttem egyetemre mérlegképes helyett, hogy átfogóbb képet kapjak a számvitelről, valamint ne csak az alapvető könyvelés menjen, közgáz suli után engem már nem érdekelt a sok "szemlélet bővítő" tárgy. De lehet nulla gazdasági ismerettel más a helyzet.
A számviteles tárgyak nagyon szárazak, be kell vágni őket, ezzel szemben azért a pénzügy inkább gyakorlatias, elég számolós. Az alapozó/töltelék tárgyak változóak, de a gazdasági matek kivételével nem jut eszembe olyan ami tényleg nehéz lett volna. Az integrálás nekem sose volt az erősségem, úgyhogy ezzel a tárggyal rendesen szívtam (külön öröm hogy ez rögtön első szemeszterben van), de pl mikrón már nem volt olyan komoly integrálás mint matekon.
Köszi a válaszod. Akkor ha jól veszem ki a szavaidból, nem teljesen váltotta be hozza fűzött reményeket a szak?
Illetve a gyakorlatiasság hiánya?
"A menedzsment tárgyak meg a marketing azok nem alapozó vagy töltelék tárgyak, hanem ezek miatt nem OKJ a pénzügy szak. Ha ezek nem lennének, akkor pénztáros szakmunkásokat képeznének." - Ezeket alapozó tárgyaknak hívják a mintatantervben is, és amíg 1-2 menedzsment tárgy oké nékünk 4 is volt, ami szerintem felesleges. Nem gazdmenre jelentkeztem, hogy ezer meg egy vezetői stílust magoljak be, marketingre meg aztán végképp nem volt szükségem. Pénztáros szakmunkás képzéshez hasonlítani a psz tényleges részét azért enyhén szólva is nevetséges, nem a marketing tudástól lesz vki jó könyvvizsgáló vagy elemző. A sok plusz tárgy miatt azért lényeges dolgok maradtak ki, meg mint írtam nagyon a gyakorlat rovására ment.
Meg nem bántam, de nagyon érezhető hogy a sok alapozó tárgy miatt, meg hogy ennyire egy kaptafa a legtöbb gazdasági szak azért nem ad alapos pénzügyi vagy számviteles tudást. Kiindulási pontnak jó, meg az IFRS tanfolyamhoz ezzel legalább megkaptam a mérlegképes papírt is, de a mestert már úgy érzem kár volt.
4:
Értem. És összességében melyik félévet ítélted a legnehezebbnek?
6:
A számvitelre gondolsz a 4. félévben, amire utána több tárgy épül?
És amúgy a szakmában mennyire könnyen sikerült elhelyezkedni?
Jövedelemmel mennyire vagy elégedett?
"számvitelre gondolsz a 4. félévben, amire utána több tárgy épül?" - A számvitel alapjai 2. szemeszterben van, erre épül a pénzügyi számvitel 1 majd 4. szemeszterben a psz2, erre jön nálunk még 4 tárgy, valamint a pénzügytanra még 2 tárgy.
"És amúgy a szakmában mennyire könnyen sikerült elhelyezkedni?" - Gyakornok vagyok még, nem főállású dolgozó. Ahol alapszak mellett dolgoztam ott felajánlottak egy állást, de nem akartam maradni a cégnél. Valamint a tanfolyam péntek délután meg néha szombaton volt, úgyhogy a mestert nappalin végzem, nem férne bele egy teljes munkaidős állás. Mivel gyakornoki helyet könnyű volt találni meg ahol most vagyok sok pályakezdőt felvesznek azért nem aggódok az elhelyezkedés miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!