Miért mondják mostanában, hogy jogra nem éri meg menni?
Túlképzés van?Pedig joggal szerintem sokfelé el lehet helyezkedni:jogász,ügyvéd,politikus,stb.
Jól fizető állások.Akkor miért nem éri meg?
Túlképzés van, és emiatt a munkaerőpiac is megváltozik. Mivel sok a friss jogi diplomás, így sok - elnézést a kifejezésért- selejt is bekerül, illetve ki, és hát mivel a kínálat diktálja a keresletet, csak az igazán kitűnő, kiemelkedő tudású jogászok maradnak a szakmában. Ez valamennyire meg fog változni remélhetőleg ha kiesik a most friss nyugdíjas korosztály, hiszen felszabadul egy kis hely a piacon, de jelenleg a végzettek 80%-a nem is a szakmájában helyezkedik el.
Amúgy sok év kell még mire egy jogász jól fog keresni, és addigra bőven a 30-as éveik közepén járnak már. Hosszú távú befektetés, ami nem mindig éri meg. (Úgy látszik csak van haszna a közgazdaságtannak a jogi egyetemen, nem? :D)
Azért, mert ami a jogi pályán jól fizet és nyugdíjas állás, az kb kihalásos alapon működik: ügyész, bíró, közjegyző.
Ezért a többség kénytelen ügyvédnek menni, egy kb 20 ezres kisvárosban így kész vagy 6-8 ügyvéd. Szerinted mennyire fognak megélni belőle,
Végül pedig marad a közszféra éhbérért.
Látva a szakmát szakmabeliként mondom, hogy nem éri meg.
Aránytalan a befektetett energia mennyisége és a megélhetési lehetőség belőle. Nincs mit szépíteni azon, hogy telített na meg ez a szakma már annyira felhígult köszönhetően az eltérő színvonalú jogi képzésnek Magyarországon (ami amúgy nemzetközi viszonylatban silány minőségű), hogy tényleg sok a kontár jogász a pályán sajnos, én is tapasztalom. Ez 30-40 évvel ezelőtt nem így volt közel sem (külföldön nincs ez így ilyen mértékben mint ma itthon). Minden városban indítanak már jogi kart lassan, meg gyorstalpaló levelezős képzésen is el lehet végezni a jogot. A sok jogász miatt a bér sem túl jó, valamint kimagaslóan nagy a verseny és sokszor már irreális követelményekkel a kezdő jogászok számára, ez nem IT vagy mérnöki, orvosi, hogy örülnek ha elvégzed és már fel is vesznek mert akkora a hiány de a kereslet meg nagy rájuk. Sok a pályaelhagyó, mert csak a nagyon jók tudnak benn maradni a klasszikus jogi pályán. Persze el lehet helyezkedni jogi diplomával nem klasszikus jogi pályán, csak értelme nem sok van, egyrészt utána esélyed nem lesz visszakerülni a jogi pályára mert szakmailag nem leszel képben a klasszikus jogászokhoz képest (az meg egy másik, hogy a szakvizsgához kell minimum 3 év jogi munkakörben igazolt munkavégzés), másrészt valószínűleg nem szakképesítést igénylő munkád van vagy betanított munka ha a jogot is elfogadják és nem kérnek szakirányú végzettséget, mert oké, hogy a jog sok helyre jól jön de kiegészítésként. Te elmehetsz adótanácsadónak jogászként és az adózási szabállyal képben leszel de ott sem tudsz minden pozíciót betölteni mert a gazdasági, számviteli részével semennyire nem vagy tisztában jogi diplomával. Tehát ha nem klasszikus jogi pályán dolgozol előrelépési lehetőségeid igencsak korlátozottak lesznek meg a fizetésed is hacsak nem szerzel szakirányú diplomát is hozzá (pl. adótanácsadásnál mondjuk pénzügy-számvitelt). Másrészt teljesen felesleges 5 évet végigtanulni jogot, ha már egy alapképzéses diplomával (valami gazdaságival mondjuk) be tudsz tölteni jó pozíciót jó bérért.
Az is igaz, hogy a jogászok 90%-a ügyvédnek megy, mert a versenyszférában kb. ez az egyedüli lehetőség, amit be tudnak tölteni, vállalathoz nagyon nehéz bekerülni jogtanácsosnak és nem igényel egy multi annyi jogászt mint mondjuk mérnököt, így ha valaki nem ügyvéd lesz akkor megy a közszférába (bíró, ügyész stb.), amivel nem fog sosem meggazdagodni, másrészt piacképes tudást sem fog felszedni, hogy később váltani tudjon.
Arról meg nem is beszélve, hogy magyar joggal külföldi elhelyezkedési lehetőség egyenlő a nullával.
Én a helyedben, ha nagyon jogot szeretnék nem itthon lennék jogász, hanem más nyugati országban, sokkal jobb fizetéssel, sokkal jobb színvonalú jogi képzéssel. Bár most már van egy ilyen tendencia, hogyan sokan külföldre mennek jogot tanulni látva az itthoni helyzetet.
A legnagyobb probléma ma az igazságszolgáltatással, hogy a frissen végzett jogosok nem egy olyan rendszerbe csöppennek bele ami úgy működik ahogy kell. El van mismásolva minden a hivataloknál, haveri alapon működik csomó minden. Előléptetve is csak akkor leszel ha a vezetéshez hasonló az értékrended. Már nem úgy működik hogy szakmailag bírálnak. Egyszerűen rossz mintákat kapnak. Nem olyan jogászt faragnak belőle a munkahelyen mint amilyennek lennie kéne, hanem amilyet a rendszer megkíván magának.
Díjakat is azok kapnak akik szétcseszik az egész hivatali osztályt, de jó haverok. Azok pedig akik tényleg lelkiismeretesen végzik a munkájuk, úgy azt ahogy a szakma megkívánja, teljesen el vannak nyomva.
Egy olyan időben amikor különbíróságokat akarnak bevezetni az igazságszolgáltatás minden csak nem jól működő.
Az állami szférában ez megy. Versenyszférában természetesen más a helyzet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!