Valaki ajánlana valami jó tanulási tippeket az egyetemhez? 😞Akár a jegyzeteleshez
Nem fogtok érte szeretni, de: rendszeresség
Most fogom befejezni a mesterképzést és a normális időbeosztás a konklúziója az összes eddigi sikeres szemeszteremnek. Tervezd meg, mikor és mit kell tanulnod, lehetőleg a legkorábbi időpontra benyomorítva.
Előtte is át kell nézned, de akkor már nagyon sok dolog fog rémleni. Elkerülheted az idegtépést.
A jegyzeteléshez annyi tippem lenne, hogy ha van kari jegyzet vagy jó diasor, eszedbe ne jusson. Inkább figyelj oda, többet nyersz vele. Ha jó tömött, hosszú a jegyzet vagy jó szájbarágós a diasor, általában azt javaslom, spórold meg az előadás idejét, ha nem katalógusos... Sok a fölösleges óra, ha megígéred magadnak, hogy otthon az adott részt átnézed, azzal többet nyersz.
Illetve ne sajnáld az időt gyakorlatban megnézni, hogy hogy működik a dolog. Mateknél/fizikánál/prognál stb ez egyszerű, humán tárgyaknál keress példákat. Kevésbé unalmas és jobban megmarad.
Tanulj folyamatosan. Nem 0-24-ben, de napról napra. Ne tévesszen meg, hogy messze vannak a vizsgák, és nincs folyamatos számonkérés.
Délután nézd át az aznapi jegyzeteket, és ha valamit nem egyértelműen írtál le, egészítsd ki, ha végképp érthetetlen, kérdezz meg valakit, hasonlítsátok össze a jegyzeteket.
Ha természettudományos tárgyakat tanulsz, ez azért fontos, mert ami fogalom, tétel az egyik előadáson elhangzik, azt a következőkön már tudnod kell használni, mert újabb tételek, bizonyítások során már csak hivatkozni fognak rá.
Ha nagy memorizálandó anyag van, (anatómia, jogi tárgyak, stb.) azt pedig a legtöbbünknek többször végig kell tanulnia, hogy tartósan megmaradjon valami a fejében.
És meg ne próbáld ész nélkül bemagolni az anyagot! Az anyatómiai neveket is könyebb megjegyezni, ha tudod a magyar jelentésüket, ha magad elé képzeled amiről beszélsz, ha képes vagy fejből vázlatokat rajzolni, és azon elmutogatni, esetleg ráírni, mi hol van és mi a neve. Ez bármilyen ismeretre igaz.
Az órai jegyzeteid ne folyamatos szövegből álljanak. A lényeget írd, vázlatszerűen. Írj viszonyal nagy betűkkel, széles sorközzel. Így áttekinthetőbb, és ha kell kiegészítéseket is tudsz fűzni hozzá. Ugyanezésrt hasznos, ha széles margót hagysz. Használj jeleket (aláhúzások, nyilak, karikázás, kapcsok, stb.) ez részben lerövidíti az írást, és a jegyzetre ránézve egy pillantással felmérheted, hogy X-ből következik Z; ez nagyon fontos; vagy valaminek milyen részesetei vannak.
Jó látni, hogy vannak ilyen lelkes emberek. Sok sikert!
10 éve vagyok a felsőoktatásban tanulóként (több képzés, köztük osztatlan is).
Én így csinálom:
- próbálok rendszeres lenni, legalább elolvasom az anyagot, akár buszon-vonaton (ingázok)
- ha van pár nap szünet, vagy akár hétvége, akkor nem csak elolvasom, hanem meg is tanulom egyből az anyagot
- próbálj meg mindig hidratált lenni, és ha egy mód van rá, akkor éhesen ne ülj be előadásra, mindig kajálj előtte
- ha álmos voltam, és lehetett, akkor rágóztam
- használok- használtam diktafont- később okosteló diktafon funkcióját (Parrot program), és felveszem-felvettem az előadásokat, bár nem mindegyiket hallgatom vissza, de a nehezebbekhez elengedhetetlen (ezeket a felvételeket kevés embernek adom tovább, ugye a tanárok kb 80%-a nem szereti az ilyet)
- mindig azzal kezdem az előadás első óráját, hogy elkérem az előadás diákat, és kinyomtatom úgy hogy egy lapra 2-4 dia kerüljön (nagyon nagyon ritkán színesben, de inkább fekete fehérben, és a tanároknak indoklásként a könnyű jegyzetelést, óráról-órára tanulást mondom, és igen többször kell picit erőszakoskodni- rá járni a tanárra)
- a kinyomtatott diák mellé jegyzetelek, sőt kiemelem szövegkiemelővel a fontos szavakat-mondatokat-összefüggéseket
- készítek folyamatábrákat ha lehetséges
- ha egyben kapom meg a diákat, és nem sok akkor van, hogy egybe spiráloztatom, és akkor azt hordom (általában egy oldalason nyomtatok, így mindig van egy szabad lapom jegyzetelni, ami hasznos tud lenni)
- merek, és merj Te is kérdezni az oktatótól
- bejárok az előadások nagy részére (igazából ha óraütközés van, akkor mérlegelek, és a nehezebbre megyek be, sőt mivel más is felveszi az előadást diktafonnal, így amire nem tudok bemenni azt elkérem, és akár fel is osztjuk egymás között azt, hogy ki mire menjen, és cserélünk anyagot, így meg van mindkét tárgy)
- régebben nem volt, de manapság elég jól funkcionál a markmyprofessor, ezzel, és beszélgetésekkel igyekszem információhoz jutni, minél többhöz az adott tárgyakról-oktatókról
- nagyon sokat segítek a társaknak a jegyzetekben, tehát kölcsönadom, így nekem is kölcsönadják, és ez egy fajta "gazdasági" hálózat lett, ami nagyon hasznos, tehát érdemes "rendesnek" lenned, és igen, lesznek kihasználó-élősködő emberek, de ezeket az embereket elkel viselni. Minden rendszerben vannak ingyen ebéd kedvelők, és kihasználódik.
- aktívan használom a könyvtárat könyvkölcsönzésre
- ha olcsó a könyv, és érdemes megvenni, akkor megveszem, amit akár tovább is adhatok, vagy elcserélhetem más nekem fontos könyvre (viszont mérlegelj, mert a végén záróvizsgánál-államvizsgánál nagyon hasznosak lehetnek)
- vannak tárgyak, ahol lehet használni-készíteni tanulókártyákat, ezeket megcsinálom, és mivel bejárós vagyok ezeket utazás közben lehet használni (jó pár tárgyat is végeztem el)
- mindig több kreditet vettem fel, úgy hogy előre vettem fel tárgyakat, hogy a végén kevesebb tárgyam legyen, ami nagyon hasznos az utolsó féléveknél (szakdolgozatírás- államvizsga- zárószigorlat eléggé időigényesek)
- a jegyzetelésnél fontos, hogy válasszál ki egy toll típust, és csak azzal írj, így idővel nagyon gyorsan fogsz tudni írni ezzel a típussal (én ezt választottam ki ZEBRA F-301 és H-8000, ezekből a tollakból van vagy 10-10 darabom, és ugyanennyi, vagy még több betétem is, amiket én speciel metro-ból vettem, mert ott találtam meg olcsón, a mai napig onnan veszem a betéteket)
- nem hordtam füzeteket, csak amihez nagyon szükséges volt (jegyzőkönyvek laborokhoz), ehelyett fehér fénymásoló lapokat hordtam, amiket beszámoztam és így jegyzeteltem ezekre, ha nem volt hely a kinyomtatottak mellé, illetve gyakorlatokra-szemináriumokra is ezt használtam
- a kinyomtatott diákat, illetve a tárgyhoz tartozó fehér jegyzetlapokat genothermben gyűjtöttem, amiket egy spirálos kis iratrendezőben hordtam (mindig az adott napiakat raktam bele genothermestől, az iratrendezőt egyébként két vagy négy gyűrűs könyvnek hívják, ha rá guglizol akkor fogod látni, ebből az átlátszó műanyag könnyű, és megbízható napi használtra)
- az adott féléves tárgyak genothermét konkrétan victoria iratrendezőbe raktam, és ráírtam az adott félév sorszámát, így egy félév 2-3 ilyen nagy iratrendező, amit otthon szépen egy könyvespolcon tároltam, így hamar megtaláltam mindent, ami kellett
- a sima üres fehér lapokat egy külön genothermben hordtam, és onnan vettem ki, amikor kellet, nem kell mindegyikben külön fehér lapot hordani, mert ez is súly, meg teret foglal (tudom, hogy nem tűnik soknak, de minek feleslegesen cipelni dolgokat, nem?)
Ami a digitális jegyzeteket illeti:
- egy külön mappában voltak a féléveknek külön mappái, amikben találhatóak a tárgyak neveivel külön mappák, ahány tárgy az adott félévben, annyi mappa lesz benne, és ezekben gyűjtöttem külön-külön a doksikat (ne csináld azt, hogy mindent csak egy sima mappába másolsz, mert idővel nagyon nagy kavalkád lesz, szépen csinálj több mappát, és azokban elfogsz tudni igazodni gyorsan-hatékonyan)
- biztonsági másolatok tömkelege van (van külön DVD-n kiírva, van pendrive-on, külső vinyón és persze a gugli drive is elég hasznos, ugye az ingyenes részig mindenképpen)
- mindig volt/van nálam legalább 2 pendrive, manapság már a power bank is, jól jön (régebben ugye nem volt ez annyira divat)
- volt/van nálam a telómoz egy micro usb otg-kábel, és így a drive-ról, vagy email fiókról tudok adatokat másolni pendrive-ra ( a micro usb- normál usb funkciós pendrive sem rossz ötlet)
Kb ennyi, de a legfontosabb, hogy:
találd meg a megbízható, stabil embereket a környezetedben, akikre tudsz támaszkodni, és viszont.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!