Mennyi esélye van az embernek egy érettségivel,28 évesen?
Mondjuk azt, hogy nekem soha nem volt szimpatikus a magyar oktatási rendszer. A magyar állapotokat szem előtt tartva - munka, élet, társadalom, jövőbeni kilátások, továbbtanulás és az állandó rossz tapasztalatok miatt - voltam valami motivált igazán semmire. Ismerettség híján még csak külföldre sem tudtam dolgozni menni. A zűrös család miatt már érettségi után elkezdtem dolgozni, hogy le tudjak lépni otthonról, és mást se csináltam, mint látástól mikulásig dolgoztam hogy ne kerüljek albiból az utcára. 10 évnyi vergődés, depresszió az elkeseredettség miatti folyamatos alkoholizálás és néhány sikertelen öngyilkossági kísérlet után megelégeltem ezt az egész életmódot és úgy döntöttem, megpróbálok még egy (nagyon kevés reménnyel kecsegtető) esélyt adni magamnak. Nem nagyon vagyok tisztában ezekkel a dolgokkal ezért kéne egy kis út mutatás, amiért nagyon hálás lennék.
Lehetséges egy magamfajta ember számára jelentkezni külföldi egyetemre? Ha igen, akkor mik a követelmények (pl. a nyelvkérdés nem probléma és szükség esetén nemzetközi nyelvvizsgát is tudnék szerezni). Föl lehet venni ilyen célra diákhitelt?
Diákhitel az adott országtól függ, mivel nem magyar egyetemre jelentkezel itthon nem vehetsz fel diákhitelt.
Amúgy ez ország és egyetem függő. 10 év kihagyás után is lehetsz egyetemista, azzal nincs baj, csak teljes más a diákhitel rendszer pl Angliában meg Dániában. Elméletben ha jól sikerült az érettségid van esélyed. A nemzetközi nyelvvizsga kelleni fog meg az érettségi fordíttatása. De meg kéne nézned melyik országban milyen a felvételi rendszer, mert van ahol az iskolán kívüli tevékenységek is számítanak vagy plusz felvételi van pl motivációs beszélgetés.
Hát ez a külföldi hitel dolog nem kecsegtet túl sok bizalommal. Oké hogy EU-s állampolgár vagyok, de nem hinném hogy csakúgy a "semmire" megadnák a hitelt egy "bevándorlónak" egy idegen országban, akár EU-s tagállam, akár nem. Sajnos nem mondhatom azt sem, hogy "túl jó" érettségivel rendelkezem. Magyarul nem vagyok "színjeles" inkább olyan közepes átlagú. Tehát újra is kéne érettségiznem. Szóval esélyem sincs.
Na mindegy, Magyarországon amúgyse akarok hosszútávon maradni, inkább végzek kint rabszolgamunkát, mint itthon és "csövezek" sok másik segédmunkással valamilyen szálláson. Nem lesz sok változás a mostani életkörülményeimhez képest, de legalább mégiscsak többet fogok keresni valamennyire. De legalább nem lesznek "illúzióim" a továbbiakban a továbbtanulást illetően, mivel az a vonat úgyis elment. Minden esetre köszönöm a tájékoztatást.
Utolsó, igen, abban az országban nem kell fizetni az oktatásért, ha az adott ország polgára vagy. Csak úgy nem fog senki tandíjmentességet adni a kérdező két szép szeméért. Külföldi egyetemeken vagy a TOEFEL vagy az IELTS nyelvvizsgát kérik, a felvétel minimum követelménye a felsőfok feletti nyelvtudás. A kollégiumok is sokkal drágábbak mint itthon, az én kollégiumom(két ágyas, folyosón közös zuhanyzós, konyhás) volt havonta 85 ezer forintnyi angol font. És ebben még nincs benne az étkezés, az utazás, az iskolához szükséges egyéb dolgok. Dolgozni lehet, én a Mekiben voltam, de az ottani kereset sajnos még a kollégiumot és bérletet se nagyon fedezi, mert meg van szabva hogy iskola mellett maximum hány órát vállalhatsz egy hónapban.
Ösztöndíjat a kiemelkedően jó külföldi tanulók kapnak csak, legalábbis nálunk. Sokkal nehezebb külföldiként támogatáshoz jutni mint az adott ország állampolgáraként.
Viszont úgy hallottam Bécsben tényleg ingyenes a felsőoktatás.
Igazából én csupán az egyetemhez szükséges anyagi erőforrások beszerzésével kapcsolatban érdeklődtem volna. De hát persze, gondolhattam volna arra is, hogy színjeles felsőfokú érettségi is szükségeltetik mert a pénz és a nyelvvizsga önmagában nem elég. De nagyon úgy néz ki, hogy pénz se lesz rá. Mondanám azt, hogy maradnék itthon WC-t pucolni, vagy szalagmunkát csinálni, ha kereshetnék vele annyit, hogy meg tudjak élni valahogy suli mellett (külföldön sem tennék másként).
De mondtam már hogy - az általam eddig olvasottak és hallottak alapján - azt látom hogy a magyar felsőoktatás mérföldekkel rosszabb mint pl. az angol az osztrák vagy a dán.
Ráadásul nem tudom hogy milyen garancia lenne arra, hogy - szem előtt tartva a magyar belpolitikai viszonyokat és életkörülményeket - megérné-e a magyar diplomába beinvesztálni ennyi idősen? El tudnám-e kezdeni annak birtokában tervezni a jövőmet 30 felett stb? Volt olyan ismerősöm, aki építészmérnöki diplomával kellett elmenjen itthon segédmunkára, hogy ne rakják ki az utcára.
De amúgy ha lehet is ingyenesen jelentkezni némely külföldi egyetemre, pénzre akkoris is szükség van. Méghozzá nagyon sok pénzre - hogy egyáltalán a lakhatást el lehessen intézni. Én pedig ilyen összeget csak hitelből tudnék előteremteni. Viszont azt is tudom, hogy ekkora hitelösszeget nem tudnék felvenni, mert meg sem adnák (nincs biztos fedezet).
Tehát én csak annyit tudok mondani, aki 30 éves koráig nem tudott legalább két diplomát letenni (na nem a büfé szakon) vagy külföldre kijutni ösztöndíjjal, az már csakis a jószerencsében bízhat vagy elkezdheti ásni a saját sírját.
Kérdező, ne ásd el magad szerintem. Én ugyan nappalin tanultam külföldön, de vannak correspondence course-ok és pár helyen distance course-ok is, ezek kb az itthoni levelezős képzésnek felelnek meg, és ezek mellett tudsz kint dolgozni.
Tehát kimész egy évre, gyűjtesz pénzt, ezalatt jelentkezel ilyen képzésre, abból a pénzből amit összegyűjtöttél. Levelező mellett meg tudsz dolgozni továbbra is, a lakhatást meg meg tudod oldani, ha 4-5 emberrel összeköltözöl.
# 6
Végülis ez nem is olyan butaság. Akkor talán még van halovány reményem egy jobb életre.
Én Németországról tudok írni, ott tanulok. Nincs tandíj, de van féléves hozzájárulás vagy mi, kb 250 Euró, ebben viszont benne van a féléves tömegközlekedési bérleted is, így már annyira nem gáz. Felvételi nem volt, simán a magyar érettségi alapján ment minden, és én sem voltam épp kitűnő, mégis gond nélkül felvettek, persze ez nyilván szakfüggő is, ha orvosira mentem volna, ott nyilván megfingatnak. Nyelvvizsga terén az általános elvárás az úgynevezett DSH teszt, vagy a TestDAF, vagy a Goethe C2. Mind elég nehéz tesztekről van szó, nagyon rá kell feküdni, és sokaknak nem sikerül elsőre, vagy akár másodjára. Kollégium van, nem is drága, de óriási a túljelentkezés, első félévben szinte esélytelen bejutni, marad az albérlet, ami viszont drága. A jó hír, hogy vannak ösztöndíj programok, és mivel 30 alatt vagy, jelentkezhetsz az úgynevezett Bafög-re is, az egy német állami ösztöndíj, úniós állampolgárként ennek semmi akadálya. Ezen kívül szinte minden nagyobb vallásnak megvannak a saját ösztöndíjai. Na én spec ezt veszem igénybe, mert 33 évesen nem vagy jogosult a Bafög-re.
Ezen kívül, bár az albérlet drága, ennek megvan az előnye is. Ugyanis mindenki, aki albérletben lakik, igényelhet erre is támogatást, és ezt kanyar nélkül meg is szokták adni.
Diákként ha nem dolgozol, akkor is érdemes ott leadni minden évben adóbevallást, és ezzel párhuzamosan félretenni minden olyan számlát, ami összefüggésbe hozható az egyetemmel (az elején említett hozzájárulás, ruházkodás, tankönyvek, stb...). Ezeket ugyanis ha majd egyszer lesz rendes munkád, adócsökkentés címszó alatt szépen visszakapod.
Szóval Németország nem rossz hely, de ezeknek a dolgoknak neked kell utánajárnod, az pedig jobb a felkészülsz rá lelkiekben, hogy elég bonyolult és hosszadalmas lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!