Külföldön élők! Milyen tapasztalataitok vannak a kinti iskolákkal kapcsolatban? Miben különbözik a magyartól?
Sokan mondják, hogy gyengébb a magyar suliknál, hát nem tudom. Inkább más, de ez nem rossz értelemben.
A legtöbb tantárgyat csoportbontásban tanítják, mindenki a képességeinek megfelelőbe kerül. A csoportok között van átjárás, ha időközben fejlődtél, akkor automatikusan a tanár átirányít az erősebb csoportba. Persze ez visszafelé is müködik, akár havonta válthatsz csoportot.
Mindenki ugyanazt az anyagot sajátítja el, ami a tantárgyi követelmény. Azonban ugyanazt a fejezetet a legerősebb csoportban a tanár egy óra alatt megtanítja épp ezért sokkal több ideje van elmélyíteni a tudást, részletesebben kifejteni, úgyszolván magasabb szinten tanítani. A középső csoportban átlagosan két órán keresztül vesznek egy fejezetet, míg a leggyengébben addig nem mennek tovább az anyaggal, amíg nem tudja mindenki megfelelő szinten.
Magyarán, ha jó vagy valamiben, akkor nem toporogsz egy helyben és unatkozol, mert plusz tudnivalókat osztanak meg veled, extrán fejlődsz. Felfoghatjuk ezt egy bizonyos fokú tehetséggondozásnak is.
Ugyanakkor ha valamiben gyenge vagy, akkor nem érzed magadat tök hülyének az "osztályban", mert ugyanazzal a tantárggyal küzködők között tanulhatsz és szánnak rád elég időt, nem maradsz le.
Groupok vannak, nem osztályok épp ezért minden órát mások társaságában töltesz a tudásod alapján beosztva, így nem alakulnak ki klikkek. Van egy tutor group is, ez tulajdonképpen az alaposztályod, és a groupot vezető tanár az "osztályfőnök". Ő irányítja, ellenőrzi a tanulmányi fejlődésedet, de felette áll egy teljesen független Research csoport, akik rendszeresen vizsgálják a haladásodat.
Egy groupban max 16-18 gyerek van, mindenkinek vannak kötelező tárgyai: matek, angol, és valamelyik science (fizika, biológia, kémia) + tesi.
/Pl. Year 9-ban ezek mellé kötelező felvenni még 5 tantárgyat, amit a következő évben leadhatsz, ha nem tetszik és felvehetsz mást helyette.
A lányom a felajánlott 20-25 tárgy közül a drámát, grafikát, spanyol és francia nyelvet, történelmet választotta. Year 10-ben leadta a drámát és a grafikát, felvette az artot. Year 11-ben pedig felvette a statisztikát és jelentkezett triple science-re (emelt szintű fizika, kémia, biológia)./
Valóban ők adnak mindent ami a tanuláshoz kell, ha zenét is felvettél, a hangszert az iskola biztosítja az otthoni gyakorláshoz is.
Tesi: mindenkinek kötelező tornáznia és itt te választhatod meg, hogy melyik csoportba szeretnél kerülni, ha nem tudod, egy edző segít neked a képességeid alapján. Nincs nemek szerinti bontás, együtt tornáznak a gyerekek:) Ha otthon felejtetted a tesicuccodat, semmi gond, kikölcsönözhetsz ruhát, cipőt, sportfelszerelést, bármit a szertárból ingyen. Lehet választani foci, teremhoki, rugbi, tánc, fitnessz, pingpong, tollas, tenisz és sima általános torna közül.
És most nézzük az iskola felszereltségét:
Teljesen új épületek, rengeteg teremmel, internetszobával, könyvtárral, foci és teniszpályákkal, vadiúj gépekkel felszerelt fitnessz teremmel. Már csak a szaunát hiányoltam...:)
Az órákon az iskola által biztosított számítógépek, laptopok használata teljesen normális, ha mozgás is szükséges a tanuláshoz, lásd dráma, akkor Ipad-ekkel sétálnak a gyerekek a teremben. Leejted? Kapsz másikat, előfordul az ilyen.
Minden be van kamerázva, ha valami baj történik, akkor visszanézik a felvételt.
Két étkezője van az iskolának és a kedvencem, ujjlenyomattal fizetnek a gyerekek, biometrikus azonosítójuk van. Ha ellenzed, akkor kártyát kap a fizetéshez a gyereked. Az ebédlői számlájukat az iskolában, otthonról, bárhonnan fel tudod tölteni és vissza is tudod ellenőrizni napra pontosan, hogy mit vett a gyereked. A választék nagyon bő, a vegetáriánusoktól az allergiásokig bárki talál magának ennivalót. Főtt étel kb. 5-7 féle készül frissen és helyben minden nap. Gyümölcsök, saláták, szendvicsek és nassolni valók is kaphatóak.
A lányom viszi itthonról az ebédet és sokszor ellenőrzik a tanárok, hogy mit kapott. Ha nincs benne zöldség, vagy egészségtelennek ítélik, akkor kidobatják a gyerekkel (pl. csoki) és ha ez sokszor előfordul, kapsz egy emailt tőlük. Mi nem jártunk így soha, mert egészségesen étkezünk, de az angol gyerekek rendszeresen lemondhatnak a kedvenc édességükről:)
Parent mail: bármi történjék az iskolában, kapsz róla visszajelzést azonnal a megadott email címedre. Így mindig tudod ha a gyereked rossz volt valamelyik órán, rendezvényt szerveznek, vagy ünnepekre készülnek.
SLG: Hivatalos, az "önkormányzat" oldala, ahová feltöltik a tanulók eredményeit, jegyeit és tanulmányi haladásukat. A szülő és a tanárok, iskolák is hozzáférnek a riporthoz. Nagyon fontos, hogy a hiányzásokat, magaviseletet is tartalmazza ezért később komoly hátrányt jelenthet ha a gyerekünk nem viselkedik jól az iskolában. Itt a sok jó tanuló miatt a jobb iskolák a jelentkezőket előszürik a jegyeik alapján, majd megnézik a viselkedésüket! Ha problémák voltak vele, elutasítják, mert nem akarják, hogy bármelyik gyerek akadályozza a tanulást, vagy feszültséget keltsen a többiek között.
Bevándorló gyerekek: bármilyen szinten is kezdje a gyerek az oktatást, fel vannak készülve a fogadására. Vannak iskolák, akik az angolul nem beszélő gyerekek mellé tolmácsot kérnek fel, amit az "önkormányzat" fizet. Sokuknak könnyített tananyagot adnak addig amíg nem tudják úgy a nyelvet, hogy a rendes anyagot is értsék.
Az angol gyerekek nagyon befogadóak és segítőkészek, komoly állami programokkal s nagyon súlyos büntetésekkel veszik elejét bármilyen kirekesztésnek.
Az átalunk választott iskolában dolgozik plusz egy fő aki gyermekpszichológusként, mentorként foglalkozik a problémával küszködő gyerekekkel.
Nincs csúfolódás, gúnyolódás, mert az illetőt a diákok azonnal jelentik a tanároknak. Az iskolák nagyon komolyan veszik az ilyesmit, ha visszaeső gyerekről van szó, kirúgják a második alkalom után. Zéró tolerancia van velük szemben. Első alkalommal beszélnek a szülőkkel, másodszorra elszeparálják a többi diáktól őket egy speciális szobába helyezve ahol tanárok folyamatos kontrollja mellett tanulhatnak addig amíg az igazgatók döntenek a sorsukról. Ami szinte mindig kirúgás. Ismerek olyan problémás diákot aki 10 mérföldet utazik naponta mert már minden környékbeli iskolából kirúgták.
4-es válaszoló,
Mindkét választ (2-3) ugyanaz a személy írta, én. És Angliában élünk lassan 8 éve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!